Hər iki universitetin təhsil sisteminin özünə görə üstünlükləri var- MÜSAHİBƏ
“UNEC-dən dünyaya” layihəsinin növbəti iştirakçısı UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbəsi İbrahim Babayevdir. İ.Babayev “Mevlana” mübadilə proqramı çərçivəsində Türkiyənin Selcuq Universitetində təhsil alıb. UNEC News İbrahim Babayevlə müsahibəni təqdim edir:
– Türkiyənin Selcuq universitetini seçməyinizin səbəbini bilmək istərdik.
– Mübadilə üçün bir neçə universitetdə təhsil almaq şansım var idi. Mən araşdırma apardım və Selcuq universitetinin müxtəlif istiqamətlər üzrə yüksək təhsil verən 21 fakültəsi ilə Türkiyənin ən qədim ali təhsil müəssisələrindən biri olduğunu öyrəndim. Ona görə də mübadilə üçün seçimimdə Səlcuq Universitetinin üzərində dayandım. Mənimlə birlikdə UNEC-in iki tələbəsi də həmin universiteti seçdi və biz üçümüz payız semestrində təhsilimizi Səlcuq Universitetdə davam etdirdik.
– UNEC-dəki tədrislə Səlcuq universitetində hansı oxşar və fərqli cəhətlər var?
– Tədris metodları və imtahan sistemlərində böyük fərqliliklər var. Tələbələrin semestr ərzində sərbəst iş hazırlamaq, seminar qiyməti almaq kimi məcburiyyətləri yoxdur. Ümumiyyətlə, hər bir dərs Səlcuq Universitetində həftədə bir dəfə olmaqla, mühazirə formatında keçilir və seminar deyə bir anlayış yoxdur. Qiymətləndirmə isə  semestr ərzində keçirilən 2 imtahana (vizeler və finallar) əsasən aparılır.  İmtahanların yazılı, yaxud test üsulu ilə keçirilməsi isə müəllimdən asılıdır və imtahanlardan öncə suallar tələbələrə verilmir. Bundan əlavə,  tələbələrin dərsə davamiyyət məcburiyyəti də yoxdur. Tədris sistemindəki fərqliliklər mənim üçün yeni olsa da  hər iki universitetin təhsil sisteminin özünə görə üstünlükləri olduğunu düşünürəm. UNEC-də ilboyu müxtəlif araşdırmalar edir və dərslərdə fəal iştirak edirsənsə, Səlcuq Universitetində daha çox imtahana yönəlik bir semestr keçirirsən.
– Dərslərdə və imtahanlarda hər hansı çətinliyiniz oldumu?
– İlk zamanlar uyğunlaşmaqda bir az çətinlik çəksəm də tez bir zamanda dərslərə alışdım. Amma ümumilikdə heç bir çətinliyim olmadı. Dərslərdə hər hansı problem olduqda müəllimlər bizə yardımçı olurdu.
– Müəllimlərin tədris metodikası necə idi, mühazirələrdə daha çox nəyə üstünlük verirlər?
– Müəllimlər dərsləri maraqlı və çoxşaxəli tədris edirlər. Tədrisdə mənim üçün yeni olan isə müəllimlərin bəzən kitabda verilən məlumatlardan əlavə, digər mövzulara da toxunmasıdır. Buna görə də mühazirələrdə tələbələrin öz qeydlərini aparması şərtdir. Mühazirələrdə müəllimlər dərsi tələbələrə sadə yolla izah etməyə çalışırlar. Terminlərlə dolu, çətin anlaşılan sözlərdən uzaq mühazirələr keçirlər.
– İmtahanları necə verdiniz?
-İmtahanların hamısını müvəffəqiyyətlə başa vurdum. İmtahanın üsulu isə müəllimdən müəllimə fərqlənir. Universitetdə bir çox müəllimlər test üsulu ilə imtahana üstünlük versələr də, yazılı imtahan keçirənlər də var idi.
– Bəs siz imtahanların hansı üsulla keçirilməsini istərdiniz?
– Test üsulu hər nə qədər tələbələr üçün rahat görünsə də, məncə, imtahanların yazılı keçirilməsi tələbələrin dərsləri rahat mənimsəməsi və fikirlərini düzgün ifadə etməsi baxımından daha faydalıdır. Təhsil aldığım Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində imtahanlar yazılı keçirilir və düşünürəm ki, bu fakültəmizdəki tələbələrin daha savadlı olmasına təsir edən əsas amillərdəndir.
– Səlcuq Universitetində daha çox xoşunuza gələn nə oldu?
– Selçuk universitetinin şəhərin səs-küylü mərkəzindən uzaqda böyük kampusunun olması və həmin kampusda tələbələr üçün yaradılan şəraiti ən xoşuma gələn cəhətlərindən biri idi. Kampus tələbə yataqxanaları, yeməkxanalar, 24 saat fəaliyyət göstərən kitabxana, əyləncə, ümumiyyətlə hər şeylə təchiz olunub. Hazırda UNEC-də də dünyanın aparıcı universitetlərinin kitabxanasına, elektron resurslarına çıxış imkanı olan 24/7 kitabxana fəaliyyət göstərir.
– Universitetdə nəyin dəyişməsini istərdiniz?
– Dərsə davamiyyətin ləğv olunmasını…
– Tələbələrlə münasibət necə qurulub?
– Səlcuq Universitetində həm Türkiyənin, həm də dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan tələbələr təhsil alır. İstər xarici, istərsə də türk tələbələri ilə çox yaxşı münasibətlərimiz var idi. Xüsusilə türk tələbələr universitetdə yaranan çətinliklər zamanı bizə köməklik göstərirdilər.
– Asudə vaxtlarınızı necə keçirirdiniz?
– Həftə içi asudə vaxtlarımızı kampusdakı əyləncə məkanlarında keçirirdik. Həftə sonları isə digər ölkələrdən mübadilə proqramı ilə gələn tələbələrlə Konyanın mərkəzində, bəzən də Türkiyənin digər şəhərlərinə səyahət edirdik.
– Hər bir tələbənin gələcək üçün  müəyyən hədəfləri olur. Gələcəkdə hansı böyük layihəni gerçəkləşdirmək istəyərdiniz?
– Gələcəklə bağlı planım öz şəxsi biznesimin olmasıdır. Amma hansı sahədə, nə cür biznes olacağı ilə bağlı isə tam qərar verməmişəm, çünki planlarım çoxdur və bu planlar da tez-tez dəyişir.
– Tələbələrə tövsiyəniz.
– Hər bir tələbəyə mübadilə proqramında iştirak etməyi tövsiyə edirəm. Mübadilə proqramında iştirak etməklə fərqli mədəniyyət, fərqli ölkələrdən olan insanları tanıyırsınız, eyni zamanda fərqli təhsil sistemləri ilə biliklərinizi daha da genişləndirirsiniz.

The education systems of both universities have their own advantages -INTERVIEW
Another participant of the project “UNEC to the World” is Ibrahim Babayev, a student of International School of Economics at UNEC. I. Babayev studied at Selcuk University in Turkey on Mevlana exchange program. UNEC NEWS presents an interview with Ibrahim Babayev:
We would like to know why you chose Selcuk University in Turkey?
-I had the chance to study at several universities on exchange program. I did a research and learned that Selcuk University is one of the oldest higher education institutions in Turkey giving education on different directions with 21 faculties. That’s why I stopped at Selcuk University for my exchange. Together with me two UNEC students chose this university, too and we studied at Selcuk University for an autumn term.
What are the similarities and differences between the education of Selcuk University and UNEC?
– There are great differences in teaching methods and exam systems. The students don’t have to make an independent work and get a mark during a term. In general, each lesson is held at Selcuk University once a week in a lecture format, and there is no concept to be a seminar. Assessment is based on two exams (vises and final) held during the term. Holding of the exams by the written or test method depends on the teacher and before the exams the questions are not given to the students. In addition, there is no need for students to attend classes. Although the differences in the teaching system are new to me, I think that both universities have their own advantages. If you do a variety of research at UNEC annually and are actively involved in the lessons, you will spend the term more peculiar to the term of exam at Selcuk University.
-Did you have any difficulties at the lessons and examinations?
Although I had some difficulties in adapting for the first time, I got used to it guickly. But in general I did not have any difficulties. Whenever there were difficulties in the lessons, the teachers helped us.
– What methodology did teachers have? What do they mostly prefer in the lectures?
Teachers teach the lessons interesting and diverse. What is new to me in the teaching is that teachers sometimes touch upon other topics, in addition to information provided in the book. It is therefore essential for students to make their own notes in lectures.  In lectures, teachers are trying to explain the lesson to students in a simple way. They hold lectures far out of the hard-to-understand terms.
How did you give your exams?
-I successfully completed all the exams. The method of examination differs from the teacher to the teacher. Although many teachers at the university preferred to take test exams, there are also those who had written examinations.
–How would you like the exams?
Although the test method seems to be comfortable for students, I think writing exams is more beneficial for the students to master the lessons easily and to express their opinions properly. Exams are held in written form in International School of Economics where I have been trained and I think that this is one of the key factors that affect the students being more competent in our faculty.
What did you like most of all at Selcuk University?
-I mostly liked that Selchuk University has a great campus far from the city’s bustling center and one of the most enjoyable conditions for students at that campus. The campus is equipped with student dormitories, cafeterias, 24-hour library, entertainment, and everything else. At present, the UNEC has 24/7 libraries with access to the library of the world’s leading universities and access to electronic resources.
-What would you like to change in the university?
Cancellation of the attendance.
-How is the relationship with students established?
Students from Turkey and different countries of the world are studying at Selcuk University. We had very good relations with both foreign and Turkish students. Especially Turkish students helped us with the difficulties at the university.
– How do you spend your free time?
– We spent weekly leisure time at entertainment venues on campus. At the end of the week, we traveled to Konya, sometimes to other cities in Turkey, with students on exchange program from other countries.
Each student has certain goals for the future. What big project would you like to make in the future?
– My future plan is my personal business. But I have not decided exactly on what area or what kind of business, because I have a lot of plans and these plans often change.
Your recommendations to students…
– I recommend every student to take part in the exchange program. By participating in the exchange program, you recognize people from different cultures, different countries, and at the same time expand your knowledge with different education systems.