“İnnovativ-Biznes-İnkubator” MMC-nin rəhbəri Həsənov Mircavid Ağakərim oğlu
1998-2002-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Menecment ixtisası üzrə bakalavr təhsili alıb, 2002-2004-cü illərdə magistartura proqramı üzrə təhsil alıb. 7 mart 1981-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. 1988-1998-ci illərdə Garadağ rayonu 106 saylı orta məktəbdə təhsil alıb.
2004-cü ildən İqtisad Universitetinin “Menecment” kafedrasında baş laborant, müəllim vəzifələrində çalışıb.
M.Həsənov UNEC NEWS-da
UNEC-də “Startap Günü” – “Azərbaycanda blokçeyn texnologiyalı startapların yaradılması perespektivləri” (06.11.2017)
UNEC Academic Thinking: “Human development” (23.11.2016)
2007-2011-ci illərdə “Pyramid Group” MMC-nin direktoru vəzifəsində çalışıb. 2011-2013-cü illərdə “Siren Trading” MMC şirkətində əvvəlcə “Təlim departamentinin” direktoru, sonradan Regional ticarət direktoru vəzifəsində çalışıb.
20 may 2014-cü ildən 2019-cu ilə kimi UNEC-in təsisçiliyi ilə yaradılmış İnnovativ Biznes-İnkubatorun direktoru vəzifəsində çalışıb.

was born on March 7, 1981 in Baku city. He studied at the secondary school № 106 in Garadagh district during 1988-1998 years. Mr.Hasanov took his Bachelor’s degree  in the Azerbaijan State Economic University, Management department during 1998-2002, and from 2002 till 2004 he earned his Master degree.
Since 2004 till nowadays he has been working in the Azerbaijan State Economic University, “Management” chair, he began to its working career as senior research assistant and then continue working as teacher.
During 2007-2011 he was the director of “Pyramid Group” LLC. In 2011-2013 years he began working in “Siren Trading” LLC as the director of “Training department” then as the director of Regional trade.
Teacher at the Department of “Economics and Management” of UNEC (0,5).
Since May 20, 2014  till nowadays, Mr.Hasanov has been working as the director of “Innovative Business-Incubator” founded by UNEC.
He is married, and has two children.
DSC_8237aserb_singen_web22???????????????????????????????
“Startup Day” at UNEC – “Perspectives for creating the startups with blockchain technology in Azerbaijan” (06.11.2017)