Heydər Əliyev – 94: tələbə elmi konfransı, müsabiqə, yarış
Bu münasibətlə UNEC-də ilk dərslər Ulu öndərə həsr olunub. Professor və müəllim heyəti tələbələrə dahi şəxsiyyətin həyat və fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
UNEC-in professor, müəllim və tələbə heyəti, o cümlədən əməkdaşları Fəxri xiyabanda Ulu öndərin məzarını ziyarət ediblər. UNEC kollektivi Ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarı önünə əklil qoyaraq, onun xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Dahi şəxsiyyətin doğum günü münasibəti ilə UNEC-də tələbə elmi konfransları, müsabiqə, idman yarışları və digər tədbirlər də keçirilib.
Rus İqtisadiyyat Məktəbində təşkil edilən tələbə elmi-praktiki konfransının mövzusu “Azərbaycan iqtisadiyyatının struktur dəyişiklikləri strateji yol xəritəsinin reallaşdırılması kontekstində” olub. Tədbirə UNEC-in professor-müəllim heyəti və tələbələri ilə yanaşı, Bakı Dövlət Universiteti, Memarlıq və İnşaat Universiteti, SOCAR, Qazpromneft, Dağıstan Dövlət Universitetinin nümayəndələri, eyni zamanda biznes strukturlarının təmsilçiləri də qatılıblar.
Rus İqtisadiyyat Məktəbinin direktoru, dosent Mənsur Bərxudarov Ulu öndər Heydər Əliyevin iqtisadi strategiyasından, Strateji Yol Xətirəsinin başlıca istiqamətləri haqqında məlumat verib. Tədbir iştirakçıları belə tədbirlərin tələbələrin elmi bilik və vərdişlərinin artırılmasında, inkişaf ındakı mühüm rolundan danışıblar.
Plenar çıxışlardan sonra konfrans seksiyalarda davam edib. İki gün davam edən konfransın qaliblərinə diplom və sertifikatlarla təltif edilib.
“Yeni inkişaf mərhələsində milli iqtisadiyyatın dayanıqlığının təmin edilməsi: problemlər və perspektivlər” mövzusunda tələbə elmi konfransında ADA Universiteti, Bakı Biznes Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Lənkaran Dövlət Universiteti, Milli Aviasiya Akademiyası, Azərbaycan Texnologiya Univesiteti, Bakı Avrasiya Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti ilə yanaşı UNEC-in Zaqatala filialının müəllim tələbə heyəti də iştirak edib.
Öz işini altı bölmədə davam etdirən konfransda “Biznesin inkişaf problemləri”, “istehlak mallarının istehsalına dair strateji yol xəritəsi: istehlak təhlükəsizliyi əsas meyar kimi”, “Maliyyə dayanıqlığının təmin olunması”, “Türk dilli ölkələrin iqtisadi inteqrasiyası”, “Qeyri-neft sektorunun inkişafında standartlar, strategiyalar və təcrübələr”, “Qloballaşma şəraitində iqtisadi inkişaf” mövzuları üzrə məruzələr dinlənilib.
Texnologiya və dizayn fakültəsinin dizayn ixtisasında təhsil alan tələbələr arasında “Heydər Əliyev və müasir Azərbaycan” mövzusunda rəsm müsabiqəsi keçirilib. Fakültənin dekanı, professor Vəkil Hüseynov, “Dizayn” kafedrasının müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Lalə Məmmədova və kafedranın professor-müəllim heyətindən ibarət münsiflər heyyəti tələbələrin əl işlərinə baxış keçiriblər. IV kurs tələbəsi Vüsalə Qurbanzadənin rəsm əsəri I yerə layiq görülüb. III kurs tələbələri Aytac Süleymanova ilə Ülkər Dаdаşоvа II yerin qalibi adını qazanıblar. III yerdə isə III kursun tələbələri Lala Orucova, Safura İsfəndiyаrlı və Ebru Həsənоvа qərarlaşıb.
Professor-müəllim heyəti arasında keçirilən şahmat yarışlarında Qəzənfər Cəfərov qalib gəlib. Eldar Əmirov II, Əkbər Kərimov isə III yerə layiq görülüb.
UNEC-in professor-müəllim heyəti və tələbələrinin Heydər Əliyev Mərkəzinə ekskursiyaları da təşkil edilib. Tələbələrə Heydər Əliyev Mərkəzi barədə ətraflı məlumat verilərək bildirilib ki, mərkəz müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin dövlətçilik fəlsəfəsinin, azərbaycançılıq məfkurəsinin, ulu öndərin irsinin dərindən öyrənilməsi və tədqiqi istiqamətində fəaliyyət göstərir. Həmçinin mərkəz Azərbaycan tarixinin, dilinin, mədəniyyətinin və digər milli sərvətlərinin beynəlxalq aləmdə tanıdılması və təbliği, elm, təhsil, mədəniyyət, səhiyyə, idman, ekologiya və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinin inkişafına xidmət edən layihələr həyata keçirir. Ziyarətçilər Heydər Əliyev Mərkəzindən zəngin təəssüratlarla ayrılıblar.
Əmtəəşünaslıq fakültəsində Ümummilli liderə həsr edilən tələbə elmi konfransı keçirilib. Konfrans “Yeni inkişaf mərhələsində milli iqtisadiyyatın dayanıqlığının təmin edilməsi: problemlər və perspektivlər” mövzusunda təşkil olunub. Konfransın bölmə iclasında “İstehlak mallarının istehsalına dair strateji yol xəritəsi: istehlak təhlükəsizliyi əsas meyar kimi” istiqaməti üzrə tələbələrin məruzələri dinlənilib.

Гейдар Алиев – 94: студенческая научная конференция, конкурс, соревнование
По этому случаю первые уроки в UNEC посвящены Великому вождю. Профессорско-преподавательский состав дал студентам подробную информацию о жизни и деятельности гениальной личности.
Профессорско-преподавательский состав, студенты, в том числе сотрудники UNEC посетили могилу Великого вождя в Аллее почетного захоронения. Коллектив UNEC возложив цветы к могиле Общенационального лидера, почтил светлую память великого вождя.
По случаю дня рождения гениальной личности в UNEC состоялись студенческие научные конференции, конкурсы, спортивные соревнования и другие мероприятия.
Темой научно-практической конференции, состоявшейся в Русской экономической школе была «Структурные изменения экономики Азербайджана в контексте реализации стратегической дорожной карты». В мероприятии наряду с профессорско-преподавательским составом и студентами UNEC приняли участие представители Бакинского государственного университета, Архитектурного и строительного университета, SOCAR, Газпромнефт, Дагестанского государственного университета, а также структуры бизнеса.
Директор Русской экономической школы, доцент Мансур Бархударов дал информацию об экономической стратегии Великого вождя, главных направлениях стратегической дорожной карты. Участники конференции отметили о важной роли таких мероприятий в повышении научных знаний, навыков, и развитии студентов.
После пленарных выступлений конференция продолжила работу в секциях. Победители двухдневной конференции были награждены дипломами и сертификатами.
В студенческой научной конференции на тему «Обеспечение устойчивой национальной экономики на новом этапе развития: проблемы и перспективы» приняли участие профессорско-преподавательский состав и студенты университета АДА, Бакинского университета бизнеса, Азербайджанского государственного аграрного университета, Азербайджанского государственного педагогического университета, Ленкораньского государственного университета, Нициональной евразийской академии, Нахчыванского государственного университета, Азербайджанского университета туризма и менеджмента, а также Закатальского филиала UNEC.
На конференции, которая продолжила свою работу в шести секциях, были заслушаны доклады по темам «Проблемы развития бизнеса», «Стратегическая дорожная карта относительно производства потребительских товаров: производственная безопасность как основной критерий», «Обеспечение финансовой устойчивости», “Экономическая интеграция тюркоязычных стран», «Стандарты, стратегии и опыт в развитии ненефтяного сектора», «Экономическое развитие в условиях глобализации».
Среди студентов факультета Технологии и дизайна состоялся конкурс живописи на тему «Гейдар Алиев и современный Азербайджан». Члены жюри в составе декана факультета, профессора Векила Гусейнова, заведующей кафедрой «Дизайн», доктора философии по искусствоведению Лалы Мамедовой и профессорско-преподавательского состава кафедры рассмотрели ручные работы студентов. Произведение живописи студентки IV курса Вюсали Гурбанзаде удостоено I места. Студентки III курса Айтадж Сулейманова и Улкер Дадашова завоевали II место. На III месте студентки III курса Лала Оруджова, Сафура Исфандиярлы и Эбру Гасанова.
На соревнованиях по шахматам среди профессорско-преподавательского состава победу одержал Газанфар Джафаров. Эльдар Амиров удостоен II, а Акбер Керимов III места.
Была организована экскурсия профессорско-преподавательского состава и истудентов UNEC в Центр Гейдара Алиева. Студентам была представлена подробная информация о Центре Гейдара Алиева. Было отмечено, что Центр осуществляет деятельность в направлении глубокого изучения и исследования философии государственности, идеологии азербайджанства Общенационального лидера, наследия великого вождя. В то же время Центр служит для признания и пропаганды на международной арене истории, религии, культуры и других национальных ценностей Азербайджана, осуществляет проекты для развития науки, образования, культуры, здравоохранения, спорта, экологии и других сфер экономики. Посетители покинули Центр богатыми впечатлениями.