Heydər Əliyev – 94: tələbə elmi konfransı, müsabiqə, yarış
Bu münasibətlə UNEC-də ilk dərslər Ulu öndərə həsr olunub. Professor və müəllim heyəti tələbələrə dahi şəxsiyyətin həyat və fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
UNEC-in professor, müəllim və tələbə heyəti, o cümlədən əməkdaşları Fəxri xiyabanda Ulu öndərin məzarını ziyarət ediblər. UNEC kollektivi Ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarı önünə əklil qoyaraq, onun xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Dahi şəxsiyyətin doğum günü münasibəti ilə UNEC-də tələbə elmi konfransları, müsabiqə, idman yarışları və digər tədbirlər də keçirilib.
Rus İqtisadiyyat Məktəbində təşkil edilən tələbə elmi-praktiki konfransının mövzusu “Azərbaycan iqtisadiyyatının struktur dəyişiklikləri strateji yol xəritəsinin reallaşdırılması kontekstində” olub. Tədbirə UNEC-in professor-müəllim heyəti və tələbələri ilə yanaşı, Bakı Dövlət Universiteti, Memarlıq və İnşaat Universiteti, SOCAR, Qazpromneft, Dağıstan Dövlət Universitetinin nümayəndələri, eyni zamanda biznes strukturlarının təmsilçiləri də qatılıblar.
Rus İqtisadiyyat Məktəbinin direktoru, dosent Mənsur Bərxudarov Ulu öndər Heydər Əliyevin iqtisadi strategiyasından, Strateji Yol Xətirəsinin başlıca istiqamətləri haqqında məlumat verib. Tədbir iştirakçıları belə tədbirlərin tələbələrin elmi bilik və vərdişlərinin artırılmasında, inkişaf ındakı mühüm rolundan danışıblar.
Plenar çıxışlardan sonra konfrans seksiyalarda davam edib. İki gün davam edən konfransın qaliblərinə diplom və sertifikatlarla təltif edilib.
“Yeni inkişaf mərhələsində milli iqtisadiyyatın dayanıqlığının təmin edilməsi: problemlər və perspektivlər” mövzusunda tələbə elmi konfransında ADA Universiteti, Bakı Biznes Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Lənkaran Dövlət Universiteti, Milli Aviasiya Akademiyası, Azərbaycan Texnologiya Univesiteti, Bakı Avrasiya Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti ilə yanaşı UNEC-in Zaqatala filialının müəllim tələbə heyəti də iştirak edib.
Öz işini altı bölmədə davam etdirən konfransda “Biznesin inkişaf problemləri”, “istehlak mallarının istehsalına dair strateji yol xəritəsi: istehlak təhlükəsizliyi əsas meyar kimi”, “Maliyyə dayanıqlığının təmin olunması”, “Türk dilli ölkələrin iqtisadi inteqrasiyası”, “Qeyri-neft sektorunun inkişafında standartlar, strategiyalar və təcrübələr”, “Qloballaşma şəraitində iqtisadi inkişaf” mövzuları üzrə məruzələr dinlənilib.
Texnologiya və dizayn fakültəsinin dizayn ixtisasında təhsil alan tələbələr arasında “Heydər Əliyev və müasir Azərbaycan” mövzusunda rəsm müsabiqəsi keçirilib. Fakültənin dekanı, professor Vəkil Hüseynov, “Dizayn” kafedrasının müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Lalə Məmmədova və kafedranın professor-müəllim heyətindən ibarət münsiflər heyyəti tələbələrin əl işlərinə baxış keçiriblər. IV kurs tələbəsi Vüsalə Qurbanzadənin rəsm əsəri I yerə layiq görülüb. III kurs tələbələri Aytac Süleymanova ilə Ülkər Dаdаşоvа II yerin qalibi adını qazanıblar. III yerdə isə III kursun tələbələri Lala Orucova, Safura İsfəndiyаrlı və Ebru Həsənоvа qərarlaşıb.
Professor-müəllim heyəti arasında keçirilən şahmat yarışlarında Qəzənfər Cəfərov qalib gəlib. Eldar Əmirov II, Əkbər Kərimov isə III yerə layiq görülüb.
UNEC-in professor-müəllim heyəti və tələbələrinin Heydər Əliyev Mərkəzinə ekskursiyaları da təşkil edilib. Tələbələrə Heydər Əliyev Mərkəzi barədə ətraflı məlumat verilərək bildirilib ki, mərkəz müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin dövlətçilik fəlsəfəsinin, azərbaycançılıq məfkurəsinin, ulu öndərin irsinin dərindən öyrənilməsi və tədqiqi istiqamətində fəaliyyət göstərir. Həmçinin mərkəz Azərbaycan tarixinin, dilinin, mədəniyyətinin və digər milli sərvətlərinin beynəlxalq aləmdə tanıdılması və təbliği, elm, təhsil, mədəniyyət, səhiyyə, idman, ekologiya və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinin inkişafına xidmət edən layihələr həyata keçirir. Ziyarətçilər Heydər Əliyev Mərkəzindən zəngin təəssüratlarla ayrılıblar.
Əmtəəşünaslıq fakültəsində Ümummilli liderə həsr edilən tələbə elmi konfransı keçirilib. Konfrans “Yeni inkişaf mərhələsində milli iqtisadiyyatın dayanıqlığının təmin edilməsi: problemlər və perspektivlər” mövzusunda təşkil olunub. Konfransın bölmə iclasında “İstehlak mallarının istehsalına dair strateji yol xəritəsi: istehlak təhlükəsizliyi əsas meyar kimi” istiqaməti üzrə tələbələrin məruzələri dinlənilib.

Today is the 94th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev’s birthday.
First lessons at UNEC are dedicated to Great Leader. Students were provided with the detailed information about the genius personality’s life and performances by the academic staff of the university.
The academic, teaching and student staffs of UNEC, including the employees visited the Great Leader’s grave in the Honorary Cemetery. UNEC staff paid tribute to the National Leader Heydar Aliyev’s memory, laying a wreath on his grave.
Student scientific conferences, rivalries, sports competitions and other events were held at UNEC on the eve of the genius personality’s birthday.
The topic of the student scientific-practical conference organized in the Russian School of Economics was “Structural changes in the Economy of Azerbaijan took place in the context of the realization of the Strategic Roadmap”. Besides UNEC’s academic and student staffs, the event was attended by the representatives of Baku State University, University of Architecture and Construction, SACAR, Gazpromneft, State University of Dagestan and the business structures as well.
Director of the Russian School of Economics, Assistant Professor Mansur Barkhudarov delivered the information about Heydar Aliyev’s Economic strategy and the main directions of the Strategic Roadmap. The participants of the event highlighted the role of such events in improving students’ scientific knowledge and skills and in their development too.
The conference went on in the sessions took place after the plenary meetings. Winners of the two- day conference were awarded diplomas and certificates.
Besides ADA University, Baku Business University, Azerbaijan State Agrarian University, Azerbaijan State Pedagogical University, Lenkoran State University, National Academy of Aviation, Azerbaijan University of Technology, Baku Eurasian University, Nakhchivan State University, Azerbaijan University of Tourism and Management, teaching and student staffs of UNEC’s Zagatala Branch attended the student scientific conference held on “Ensuring Sustainability of the National Economy in a New Development Stage: Problems and Perspectives”.
Reports on “Development Problems of the Business”, “Strategic Roadmap on the Production of Consumer Products: Consumer Safety as the Main Criterion”, “Provision of Financial Stability”, “Economic Integration of Turkish-speaking Countries”, “Standards, Strategies and Experiences in the Development of Non-oil Sector” and “Economic Development in condition of Globalization” were heard within the conference organized in six sections.
A competition of paintings on “Heydar Aliyev and Modern Azerbaijan” was organized among the students majoring in Technology and Design. The Jury consisting of the School Dean, Professor Vakil Huseynov, Head of the Department Design, PhD in Art Lala Mammadova and the academic staff of the Department reviewed handworks painted by the students. A painting by the IV year student Vusala Gurbanzade got the I place. Third- year students Aytaj Suleymanova and Ulker Dadashova were the II. The III place was achieved by the III course students Lala Orujova, Safura Isfandiyarli and Ebru Hasanova.
Gazanfar Jafarov became the winner of the chess competition held among the teaching staff. Eldar Amirov was the II and Akbar Kerimov III of the rivalry.
UNEC’s academic and student staffs’ excursions to the Heydar Aliyev Center were also arranged. Students were informed about the Heydar Aliyev Center in detail and were said that the Center performs in the direction of studying and investigating the establisher of the independent Azerbaijan, National Leader Heydar Aliyev’s statehood philosophy, Azerbaijanism ideology and heritage in depth. In addition, the center implements projects to serve to the promotion of Azerbaijan history, language, culture and other national values and the development of science, education, culture, health, sports, ecology and economics. Visitors left the Heydar Aliyev Center with enormous impressions.