Heydər Əliyev və milli təhsil konsepsiyası
UNEC nəzdində Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilən “Heydər Əliyev və milli təhsil konsepsiyası” mövzusunda konfrans keçirilib.
Kollecin direktoru vəzifəsini icra edən hüquq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Oruc Məmmədov “Ümummilli lider Heydər Əliyevin milli təhsil konsepsiyasının əsas hədəfləri” mövzusunda məruzə edib. Bildirib ki, Ulu öndər, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin zəngin nəzəri irsində və möhtəşəm fəaliyyətində təhsil məsələləri xüsusi yer tutur. Ulu öndər ölkənin və xalqın taleyində, hərtərəfli tərəqqisində, uğurlar qazanmasında təhsilin xüsusi rolunu, əhəmiyyətini həmişə nəzərə alıb, yüksək dəyərləndirib. Dahi şəxsiyyət həm təhsilin məzmunu, mahiyyəti, məqsədləri, səmərəli təşkili, müəllim əməyinin şərəfi, tələbələrin vəzifələri barədə dəyərli fikirlər söyləyib, həm Azərbaycan təhsilinin hərtərəfli yüksəlişinın qayğısına qalıb, həm də bu sahədə böyük inkişafa rəvac verən sistemli tədbirlər həyata keçirib. Bu gün Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursu bütün sahələrdə olduğu kimi təhsil sahəsində də Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Konfransda YAP-ın Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kolleci üzrə ilk ərazi təşkilatının sədr müavini Alı Əliyev “Ümummilli lider Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusudur”, kollecin tələbəsi Nərminə Həsənova isə “Heydər Əliyev Azərbaycanda iqtisadi islahatların memarıdır” mövzusunda olan çıxışları maraqla qarşılanıb.

Гейдар Алиев и национальная образовательная концепция
В Азербайджанском финансово-экономическом колледже при UNEC состоялась конференция на тему «Гейдар Алиев и национальная образовательная концепция», посвященная 94-ой годовщине со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Исполняющий обязанности директора колледжа, доктор философии по праву, доцент Орудж Мамедов выступил с докладом на тему «Основные цели национальной образовательной концепции Общенационального лидера Гейдара Алиева». Он отметил, что в богатом теоретическом наследии и замечательной деятельности Великого вождя, выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева вопросы образования занимают особое место. Великий вождь в судьбе страны и народа, во всестороннем развитии, в достижении успехов всегда учитывал особую роль образования, которую высоко ценил. Гениальная личность выражал неоценимые идеи о содержании, сущности, цели, эффективной организации образования, почетном труде преподавателя, обязанностях студентов, осуществлял системные мероприятия в этой сфере. Сегодня политический курс Великого вождя Гейдара Алиева как и во всех сферах успешно осуществляется Президентом Ильхамом Алиевым в сфере образования.
На конференции с докладом на тему «Общенациональный лидер Гейдар Алиев создатель независимого государства Азербайджан» выступил заместитель председателя первичной территориальной организации YAP по Азербайджанскому финансово-экономическому колледжу Али Алиев, студентка колледжа Нармина Гасанова на тему «Гейдар Алиев архитектор экономических реформ в Азербайджане».