Heydər Əliyev və milli təhsil konsepsiyası
UNEC nəzdində Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr edilən “Heydər Əliyev və milli təhsil konsepsiyası” mövzusunda konfrans keçirilib.
Kollecin direktoru vəzifəsini icra edən hüquq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Oruc Məmmədov “Ümummilli lider Heydər Əliyevin milli təhsil konsepsiyasının əsas hədəfləri” mövzusunda məruzə edib. Bildirib ki, Ulu öndər, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin zəngin nəzəri irsində və möhtəşəm fəaliyyətində təhsil məsələləri xüsusi yer tutur. Ulu öndər ölkənin və xalqın taleyində, hərtərəfli tərəqqisində, uğurlar qazanmasında təhsilin xüsusi rolunu, əhəmiyyətini həmişə nəzərə alıb, yüksək dəyərləndirib. Dahi şəxsiyyət həm təhsilin məzmunu, mahiyyəti, məqsədləri, səmərəli təşkili, müəllim əməyinin şərəfi, tələbələrin vəzifələri barədə dəyərli fikirlər söyləyib, həm Azərbaycan təhsilinin hərtərəfli yüksəlişinın qayğısına qalıb, həm də bu sahədə böyük inkişafa rəvac verən sistemli tədbirlər həyata keçirib. Bu gün Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursu bütün sahələrdə olduğu kimi təhsil sahəsində də Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Konfransda YAP-ın Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kolleci üzrə ilk ərazi təşkilatının sədr müavini Alı Əliyev “Ümummilli lider Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusudur”, kollecin tələbəsi Nərminə Həsənova isə “Heydər Əliyev Azərbaycanda iqtisadi islahatların memarıdır” mövzusunda olan çıxışları maraqla qarşılanıb.

Heydar Aliyev and the National Education Conception
A conference held on “Heydar Aliyev and the National Education Conception” at the Azerbaijan Financial Economic College under UNEC has been dedicated to the 94th anniversary of National Leader Heydar Aliyev’s birthday.
An acting Director of the College, PhD in Law, Assistant Professor Oruj Mammadov made a report on “Main Goals of the National Leader Heydar Aliyev’s National Education Conception”. He said that the educational affairs are of special place in the Great Leader and outstanding political leader Heydar Aliyev’s wealthy theoretical heritage and activity. The Great Leader always considered and appreciated highly the role of education in overall progress of his country and people and achieving success. The genius personality said valuable words about the content, essence, goals, efficient administration of education, honor of teacher’s labor and obligations of the students, took care of the development of Azerbaijan’s education and implemented systemized affairs for the development of this area. Today, the Great Leader Heydar Aliyev’s political course is being successfully continued in all fields, including the education by the President Ilham Aliyev.
Deputy Chairman of the NAP first territorial organization on the Financial Economic College of Azerbaijan Ali Aliyev’s report on “The National Leader Heydar Aliyev is a founder of independent Azerbaijan state”, students of the college Narmina Hasanova’s speech on “Heydar Aliyev is an Architect of Economic reforms in Azerbaijan” were of interest by the audience.