1966-cı ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1988-ci ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) “Əməyin iqtisadiyyatı və sosiologiyası” ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmiş və Leninqrad Maliyyə-İqtisad İnstitutunun aspiranturasına göndərilmişdir.
1991-ci ildə Leninqrad Maliyyə-İqtisad İnstitutunda vaxtından əvvəl namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsinə layiq görülmüş, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili” kafedrasına müəllim vəzifəsinə təyin olunmuşdur.
1995-ci ildən həmin kafedrada baş müəllim, 2000-ci ildə isə dosent vəzifəsinə keçmişdir.
58 elmi və metodiki əsərin müəllifidir.
2006-cı ildə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiə Nazirliyinin xətti ilə Respublika üzrə bütün rayonlarda keçirilmiş Əmək yarmarkalarında sosioloji sorğu aparmışdır.
2008-ci ildə Moskva şəhərində Ali İqtisadiyyat Məktəbində “Əməyin iqtisadiyyatı” üzrə təkmilləşdirmə kursları keçmiş və diplom almışdır.

She was born in 1966.
In 1988 she graduated from   Azerbaijan Institute of National Economy named after D. Bunyadzadeh (now Azerbaijan State   University of Economics) with a degree in “Economics and labor sociology”   and was sent to postgraduate study to  Leningrad Financial- Economic college.
In 1991 she defended her thesis at Leningrad Institute of Finance and Economics, was awarded the degree of Candidate of Economic Sciences, and was appointed as a lecturer at the department of  “Economics and Organization of Labor” at  Azerbaijan State University of Economics.
Since 1995 she has been working as a senior lecturer in this department and in 2000 as an associate professor.
She is the author of 58 scientific and methodical works.
In 2006, she conducted a sociological survey at the job fairs held in all regions of the country by the Ministry of Labor and Social Protection.
In 2008 she completed a course in “Labor Economics” at the Higher School of Economics in Moscow and received a diploma.
On October 6, 2017, she was awarded the UNEC Honorary Degree for her long-term effective research and teaching activities.