1966-cı ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1988-ci ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) “Əməyin iqtisadiyyatı və sosiologiyası” ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirib və Leninqrad Maliyyə-İqtisad İnstitutunun aspiranturasına göndərilib.
1991-ci ildə Leninqrad Maliyyə-İqtisad İnstitutunda vaxtından əvvəl namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsinə layiq görülüb, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili” kafedrasına müəllim vəzifəsinə təyin olunub.
1995-ci ildən həmin kafedrada baş müəllim, 2000-ci ildə isə dosent vəzifəsinə keçib.
58 elmi və metodiki əsərin müəllifidir.
2006-cı ildə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin xətti ilə Respublika üzrə bütün rayonlarda keçirilmiş Əmək yarmarkalarında sosioloji sorğu aparıb.
2008-ci ildə Moskva şəhərində Ali İqtisadiyyat Məktəbində “Əməyin iqtisadiyyatı” üzrə təkmilləşdirmə kursları keçib və diplom alıb.

She was born in 1966 in Baku.
In 1988, she graduated from Azerbaijan Institute of National Economy named after D. Bunyadzade (now Azerbaijan State University of Economics) with honours with a degree in “Labor Economics and Sociology” and was sent to graduate school of the Leningrad Institute of Finance and Economics.
In 1991, she defended her thesis at the Leningrad Institute of Finance and Economics, was awarded the degree of Candidate of Economic Sciences and was appointed a lecturer at the department of ” Economics and Organization of Labour” of  Azerbaijan State University of Economics.
In 1995, she became a senior lecturer at the same department, and in 2000 she became an associate professor.
She is the author of 58 scientific and methodical works.
In 2006, she conducted a sociological survey at job fairs held in all regions of the country through the Ministry of Labor and Social Protection.
In 2008, she took a refresher course on “Labor Economics” at the Higher School of Economics in Moscow and received a diploma.
On October 6, 2017, she was awarded the “Honorary Decree” of UNEC for long-term fruitful scientific and pedagogical activities.
She has become an associate professor of the “Management” department of UNEC.
She is currently an associate professor at the department of Economics of UNEC Russian School of Economics.