i.e.n., dos. Əmirova Fəridə Şamil qızı1951-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Zəngilan rayonunun Pircivan kəndində anadan olmuşdur.
1973-cü ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetini) bitirmişdir.
1973-cü ildə AzDPİ-nun “Siyasi iqtisad” kafedrasında müəllimə kimi fəaliyyətə başlamışdır.
1990-cı ildə iqtisad elmləri namizədi diplomu almışdır /RD №035899, 08.00.01/.
1998-ci ildə dosentlik elmi dərəcəsi diplomunu almışdır.
19 mart 2009-cu il tarixdən (çıxarış №EC81) “İqtisadi inkişaf strategiyasının maliyyə-pul mexanizmlərinin nəzəri-metodoloji problemləri” adlı doktorluq dissertasiyası üzərində işləyir.
Azərbaycan Respublikası I qadınlar qurultayının nümayəndəsi olub.
2004-cü ildə “Xan qızı Natavan” mükafatı ilə təltif olunub.
3 tədris proqramının, 4 metodik vəsaitin, 1 kitabın müəllifidir.
80-dən çox məqalə və tezisləri, elmi konfranslarda, eləcə də beynəlxalq konfranslarda iştirak etmiş və beynəlxalq konfransın materiallarında məqalələri çap olunmuşdur.

к.э.н., доц. Амирова Фарида Шамиль кызы
В 1973 году окончила Азербайджанский институт народного хозяйства им.Д. Буниатзаде (ныне Азербайджанский государственный экономический университет),
В 1973 году приступила к деятельности в качестве преподавателя кафедры «Политическая экономия» АзГПИ.
В 1990 году получила диплом кандидата экономических наук /RD №035899, 08.00.01/.
В 1998 году получила диплом ученой степени доцента.
С 19 марта 2009 года работает над докторской диссертацией под названием «Теоретико-методологические проблемы финансово-денежного механизма стратегии экономического развития» (выписка №EC81).
Была представителем I съезда женщин Азербайджанской Республики.
В 2004 году награждена премией “Xan qızı Natavan”.
Автор 3 учебных программ, 4 методических пособий, 1 книги, свыше 8о статей и тезисов.
Участвовала в научных, а также международных конференциях. В материалах международных конференций опубликованы статьи.