tex.e.d., dos. Fərzəliyev Yusif Zeynie-mail: [email protected] az
19 dekabr 1958-cı il tarixində Beylaqan (keçmiş Jdanov) rayonunun Şəfəq qəsəbəsində ziyalı ailəsində anadan olub.
1976-cı ildə Beylaqan şəhər 1 saylı tam orta məktəbini fərqlənmə ilə bitirmişdir.
1977-79-cu illərdə SSRİ Hərbi Hava Qüvvələri nəzdində fəaliyyət göstərən və SSRİ Kosmonavtlar hazırlayan Ulduz Şəhərciyinə daha çox kosmonavt göndərən (Leonov – açıq kosmos və başqaları 50-yə yaxın) iki dəfə Sovet İttifaqı qəhrəmanı S.İ. Qritsevets adına Xarkov Ali Hərbi Təyyarəçiləri Məktəbində təhsil almışdır. Sonradan səhhəti ilə bağlı həmin Məktəbdən Xüsusi Məktubla tərxis edilmişdir.
1980-ci ildə SSRİ Ali və Orta İxtisas Təhsili Nazirliyinin Sərəncamı ilə Akademik Arayışı əsasında imtahansız olaraq Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) tətbiqi riyaziyyat fakültəsinin birinci kursuna keçirilmişdir və 1985-ci ildə həmin universiteti riyaziyyatçı ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
Həmin il Azərbaycan Elmi-Tədqiat Energetika İnstitutunun Energetika avadanlıqlarının etibarlılığı laboratoriyasına qəbul edilmiş və 2024-cı ilə qədər olan müddətdə mühəndis, kiçik elmi işçi, elmi işçi, aparıcı elmi işçi, baş mütəxəssis, böyük elmi işçi və “İnformasiya texnologiyaları” bölməsinin rəisi vəzifəsində işləmişdir.
2008-ci ildə 05.14.02 şifrli «Elektrik stansiyaları, şəbəkələri, elektroenergetika sistemləri və onların idarə olunması» ixtisası üzrə “İES-İN ENERJİBLOKLARININ ETİBARLILIĞININ HESABLANMASININ DƏQİQLİYİNİN VƏ DÜRÜSTLÜYÜNÜN ARTIRILMASI“ mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
2016-cı ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən ona dosent elmi adı verilmişdir.
2024-cü ildə 3341.01 şifrli “Elektrik stansiyaları (elektrik hissəsi) və elektroenergetika sistemləri” üxtisası üzrə “ENERJİSİSTEMİN ENERJİ AVADANLIQLARININ İSTİSMAR ETİBARLI-LIĞININ AVTOMATLAŞDIRILMIŞ İDARƏ EDİLMƏSİ” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib texnika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini almışdır.
Üç böyük (DEPO, ANBAR və ENERGETİKA) avtomatlaşdırılmış informasiya sistemlərinin (məsələnin qoyuluşu, riyazi təminat, alqoritm və proqramlar) müəllifidir.
Amerika, Kanada, Rusiya, Ukrayna, Belarusiyanın aparıcı energetika jurnallarında 100-ə qədər müəllifi və həmmüəllifi olduğu elmi məqalələri var, o cümlədən Web of Science platformasında 5, SCOPUS 9 Zentralblatt MATH. 1 məqaləsi çap edilmişdir.
Hazırda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC)-də bakalavr və magistr pillərində dosent vəzifəsində fəaliyyət göstərir.
Bundan başqa Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Azərbaycan Texniki Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən ED 2.04 Dissertasiya Şurasının Elmi Seminarının üzvüdür.

PhD, Assoc. Prof., Yusif FarzaliyevWas born on December 19, 1958, in the “Shafag” settlement of the Beylagan district (formerly Jdanov) into an intellectual family.
In 1976, he graduated with distinction from Jdanov City Secondary School No. 1. In 1977, he was admitted to the Kharkiv Higher Military Aviation Fighter Pilots School in the USSR, an institution specializing in the training of pilot-cosmonauts. In 1980, due to health reasons, he was granted an academic exemption and, by the order of the USSR Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, was admitted without examinations to the Faculty of Applied Mathematics at Azerbaijan State University (now Baku State University).
In 1985, he graduated with distinction and was assigned to the Reliability Laboratory at the I.G. Yesman Scientific Research Institute of Energy (currently the Azerbaijan Scientific Research and Project Exploration Energy Institute, AzET & LAEI) as an engineer. Over the years, he held various positions in the institute, including senior engineer, leading engineer, junior researcher, researcher, and senior researcher.
In 2008, he defended his dissertation on the topic “Accurate and Reliable Calculation of the Individual Reliability Indicators of Power System Equipment” and was awarded the degree of Candidate of Sciences. On February 1, 2013, he was appointed head of the “Information Technologies and Innovation” division within the Technical Department of AzET & LAEI.
In 2016, the Higher Attestation Commission of the Republic of Azerbaijan conferred upon him the academic title of Associate Professor. Since 2010, he has delivered lectures on computer sciences to the operators and engineering staff of “Azerenerji” JSC at the AzET & LAEI Training Center. From 2015 to 2018, he served as a part-time associate professor at Baku State University, teaching courses in computer sciences and computer engineering. He is recognized as the creator of four major information systems based on the PARADOX database management system platform in Azerbaijan.
Since 2018, he has been employed as a part-time associate professor at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC). On February 23, 2024, he successfully defended his doctoral dissertation titled “Automated Management of the Operational Reliability of Power System Equipment” before the ED 2.04 Dissertation Council, operating under Azerbaijan Technical University, earning the degree of Doctor of Technical Sciences.
He is the author and co-author of approximately 100 scientific publications, including contributions to leading international platforms: three publications (one article and two conference materials) in the Web of Science Core Collection, eight in SCOPUS, and one in ZentralBlatt. His H-index, as of 2014, is 6, and as of 2019, is 4.