tex.e.d., dos. Fərzəliyev Yusif Zeynie-mail: [email protected] az
19 dekabr 1958-cı il tarixində Beylaqan (keçmiş Jdanov) rayonunun Şəfəq qəsəbəsində ziyalı ailəsində anadan olub.
1976-cı ildə Beylaqan şəhər 1 saylı tam orta məktəbini fərqlənmə ilə bitirmişdir.
1977-79-cu illərdə SSRİ Hərbi Hava Qüvvələri nəzdində fəaliyyət göstərən və SSRİ Kosmonavtlar hazırlayan Ulduz Şəhərciyinə daha çox kosmonavt göndərən (Leonov – açıq kosmos və başqaları 50-yə yaxın) iki dəfə Sovet İttifaqı qəhrəmanı S.İ. Qritsevets adına Xarkov Ali Hərbi Təyyarəçiləri Məktəbində təhsil almışdır. Sonradan səhhəti ilə bağlı həmin Məktəbdən Xüsusi Məktubla tərxis edilmişdir.
1980-ci ildə SSRİ Ali və Orta İxtisas Təhsili Nazirliyinin Sərəncamı ilə Akademik Arayışı əsasında imtahansız olaraq Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) tətbiqi riyaziyyat fakültəsinin birinci kursuna keçirilmişdir və 1985-ci ildə həmin universiteti riyaziyyatçı ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
Həmin il Azərbaycan Elmi-Tədqiat Energetika İnstitutunun Energetika avadanlıqlarının etibarlılığı laboratoriyasına qəbul edilmiş və 2024-cı ilə qədər olan müddətdə mühəndis, kiçik elmi işçi, elmi işçi, aparıcı elmi işçi, baş mütəxəssis, böyük elmi işçi və “İnformasiya texnologiyaları” bölməsinin rəisi vəzifəsində işləmişdir.
2008-ci ildə 05.14.02 şifrli «Elektrik stansiyaları, şəbəkələri, elektroenergetika sistemləri və onların idarə olunması» ixtisası üzrə “İES-İN ENERJİBLOKLARININ ETİBARLILIĞININ HESABLANMASININ DƏQİQLİYİNİN VƏ DÜRÜSTLÜYÜNÜN ARTIRILMASI“ mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
2016-cı ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən ona dosent elmi adı verilmişdir.
2024-cü ildə 3341.01 şifrli “Elektrik stansiyaları (elektrik hissəsi) və elektroenergetika sistemləri” üxtisası üzrə “ENERJİSİSTEMİN ENERJİ AVADANLIQLARININ İSTİSMAR ETİBARLI-LIĞININ AVTOMATLAŞDIRILMIŞ İDARƏ EDİLMƏSİ” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib texnika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini almışdır.
Üç böyük (DEPO, ANBAR və ENERGETİKA) avtomatlaşdırılmış informasiya sistemlərinin (məsələnin qoyuluşu, riyazi təminat, alqoritm və proqramlar) müəllifidir.
Amerika, Kanada, Rusiya, Ukrayna, Belarusiyanın aparıcı energetika jurnallarında 100-ə qədər müəllifi və həmmüəllifi olduğu elmi məqalələri var, o cümlədən Web of Science platformasında 5, SCOPUS 9 Zentralblatt MATH. 1 məqaləsi çap edilmişdir.
Hazırda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC)-də bakalavr və magistr pillərində dosent vəzifəsində fəaliyyət göstərir.
Bundan başqa Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Azərbaycan Texniki Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən ED 2.04 Dissertasiya Şurasının Elmi Seminarının üzvüdür.

к.э.н., доц. Фарзалиев Юсиф
Родился 19 декабря 1958 года в поселке «Шафаг» Бейлаганского (бывшего Ждановского) района в интеллигентной семье.
В 1976 году окончил с отличием Ждановскую городскую среднюю школу № 1. В 1977 году поступил в Харьковское высшее военное авиационное училище авиаторов-истребителей, готовящее авиаторов-космонавтов в СССР. В 1980 году приказом Министерства высшего и среднего образования СССР, с академической справкой о состоянии здоровья, без экзаменов поступил на факультет прикладной математики Азербайджанского государственного университета имени С.М. Кирова (ныне БГУ).
В 1985 году окончил университет с отличием и по заявке был принят на должность инженера в Лабораторию надежности Научно-исследовательского энергетического института имени И.Г. Есмана (ныне Азербайджанский научно-исследовательский и проектно-исследовательский энергетический институт (АзНИ и ПИЭИ). В этом институте работал старшим инженером, ведущим инженером, младшим научным сотрудником, научным сотрудником и старшим научным сотрудником.
В 2008 году защитил кандидатскую диссертацию по теме «Точный и честный расчет индивидуальных показателей надежности оборудования энергосистемы» и получил ученую степень кандидата наук. 01.02.2013 года был назначен заведующим отделом «Информационные технологии и инновации» технического отдела АзНИ и ПИЭИ.
В 2016 году по решению Высшей аттестационной комиссии Азербайджанской Республики был удостоен научного звания доцента. С 2010 года читал лекции по компьютерным наукам  инженерному составу работников ОАО «Азерэнержи» в Учебном центре АзНИ и ПИЭИ. В 2015-2018 годах вел учебную нагрузку в качестве почасовика доцента по информатике и вычислительной технике в БГУ. В Азербайджанской Республике был признан первым создателем 4-х Больших информационных систем на платформе Системы управления базами данных – PARADOX.
С 2018 года работает в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) на должности доцента на полставки по совместительству. 23 февраля 2024 года в Диссертационном Совете ЭД 2.04, действующем при Азербайджанском техническом университете, успешно защитил диссертационную работу, представленную на соискание ученой степени доктора технических наук, на тему «Автоматизированное управление эксплуатационной надежностью энергетического оборудования энергетической системы».
Является автором и соавтором около 100 научных статей. В том числе были опубликованы в Web Of Science Core CollectionT – 3(1 статья, 2 материалы конференции), на платформа SCOPUS – 8 и в  ZentralBlatt -1 статья. С 2014 года индекс H — 6, с 2019 года — 4.