huquq_eledin_fotoi.e.n., dos. Hacılı Ələddin Atdıxan oğlu
1974-cü ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtısad Universitetini) bitirmişdir.
1993-cü ilədək təyinatla Azərbaycan Dövlət Plan Komitəsinin (indiki Azərbaycan Respublikası İqtısadi İnkişaf Nazirliyi) ET İqtisadiyyat İnstitutunda iqtisadçı, böyük elmi işçi, şöbə müdiri vəzifələrində işləmişdir.
1979-1982-ci illər ərzində Azərbaycan Dövlət İqtısad Universitetinin aspirantı olmuş, 1985-ci ildə namizədlik disertasiysını müdafiə etmişdir. İqtisad elmləri namizədidir.
1993-2001-ci illər ərzində Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin İqtisadiyyat və maliyyə siyasəti şöbəsində referent, Beynəlxalq iqtisadi əlaqələr şöbəsində böyük referent vəzifələrində çalışmışdır.
2001-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtısad Universitetinin “İqtisadiyyatın dövlət tənzimlənməsi” və “İqtisadi hüquq” kafedralarının baş müəllimi vəzifəsində işləmişdir.

He was born on December 29, 1953 in Alti-Agaj village of Absheron region.
In 1974, he graduated from the Azerbaijan Institute of National Economy (now  Azerbaijan State University of Economics).
Until 1993, he has worked as an economist, senior researcher and the head of the department at the Institute of Economics of the State Planning Committee of Azerbaijan (now the Ministry of Economic Development of the Republic of Azerbaijan).
From 1979 to 1982 he has been a candidate for a degree of  Azerbaijan State University of Economics, in 1985 he defended his thesis. He is a candidate of Economic sciences.
From 1993 to 2001, he worked as a clerk in the Department of Economy and Financial Policy of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, and a senior clerk in the Department of International Economic Relations.
Since 2001, he has worked as a senior lecturer at the departments of State Regulation of the Economy and Economic Law of  Azerbaijan State University of Economics.