i.e.n., dos. Məmmədov Məmməd Hümbət oğlu4 fevral 1953-cü ildə Ağstafa rayonun Poylu kəndində anadan olmuşdur.
1973-cü ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) bitirmişdir.
1974-1989-cu illərdə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun aspirantı olmuşdur.
1979-1982-ci illərdə AzXTİ-də baş laborant işləmişdir.
1982-ci ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmiş, iqtisad emləri namizədi alimlik dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
1994-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Menecment” kafedrasında dosent vəzifəsində çalışır.

He was born on February 4, 1953, in Poylu village of Agstafa region.
In 1973, he graduated from  Azerbaijan Institute of National Economy (now  Azerbaijan State University of Economics).
In 1974-1989 he was a graduate student of the Azerbaijan Institute of National Economy named after D. Bunyadzade.
From 1979-to 1982 he worked as a senior laboratory assistant.
In 1982, he defended his thesis at the Azerbaijan Institute of National Economy, was awarded the degree of Candidate of Economic Sciences.
Since 1994, he has been working as an associate professor at the “Management” department of Azerbaijan State University of Economics.
He is the author of 2 textbooks, 6 teaching aids, 2 methodical instructions, 20 curricula.
His 50 articles, 25 theses were published in the country and abroad.
According to the order of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 24, 2020, he was awarded the honorary title of “Honored Teacher” on the occasion of the 90th anniversary of  Azerbaijan State University of Economics and for his services to the development of education in Azerbaijan.