1932-ci il mayın 25-də Naxçıvan MR Kəngərli rayonunun Qarabağlar kəndində anadan olmuşdur.
1949-cu ildə həmin məktəbi bitirərək Naxçıvan C.Məmmədquluzadə adına iki illik pedaqoji institutun fizika-riyaziyyat fakültəsinə daxil olmuşdur.
1951-ci ildə həmin  institutu bitirərək K.Marks ad. Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) daxil olmuşdur.
1955-ci ildə həmin institutu Statistika ixtisası üzrə bitirərək iqtisadçı ixtisasını almışdır.
1972-ci ildə «Pambığın maya dəyəri və onun aşağı salınması yolları» mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır.
1978-1980-ci illərdə Azərbaycan MK yanında Ali partiya məktəbinin kadr-ideologiyası fakültəsini bitirmişdir.
05.07.2007-ci il tarixində Universitetin elmi şurasının qərarı ilə (protokol N 69) «Statistika» kafedrası üzrə professor fəxri adı verilmişdir.
110 adda, 405,6 ç.v. həcmində elmi və metodiki əsərləri çap edilmişdir.
18.08.1955-28.08.1956-cı illərdə Culfa rayon Statistika idarəsinin müdiri;
28.08.1956-08.05.1957-ci illərdə Culfa rayon İstehlak Cəmiyyətində ticarət işləri üzrə müavin;
15.05.1957-09.09.1959-cu illərdə Şərur rayon İstehlak Cəmiyyətində müfəttiş-təftişçi;
15.05.1959-09.12.1960-cı illərdə Şərur Pambıq təmizləmə zavodunda mühasib-təftişçi, istehsal müdiri;
05.12.1960-25.04.1967-ci illərdə Naxçıvan MR avtonəqliyyatı idarəsinin baş iqtisadçısı, müdir müavini;
25.04.1967-22.01.1968-ci illərdə Naxçıvan MR Maliyyə Nazirliyinin nəzarətçisi müfəttişi;
22.12.1967-22.04.1973-cü illərdə Naxçıvan MR üzümçülük-şərabçılıq trestinin plan-maliyyə şöbəsinin müdiri;
19.04.1973-29.08.1974-cü illərdə İliç rayonunun 3N-li tütünçülük sovxozunun direktoru;
01.09.1974-15.10.1975-ci illərdə Lenin ad. Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunda saat hesabı müəllim;
16.09.1975-15.04.1977-ci illərdə Kənd təsərrüfatının iqtisadiyyatı və təşkili elmi tədqiqat institutunda baş elmi işçi;
04.1977-1979-cu illərdə D.Bünyadzadə ad. AzXTİ-nun ETŞ müdiri, eyni zamanda 1977-1979-cu illərdə «Statistika» kafedrasında saat hesabı müəllim;

1statistika_muradov_pasha
В 1949 году окончив школу, поступил на физико-математический факультет двухгодичного педагогического института им. Дж. Мемедгулузаде Нахчывана.
В 1951 году окончив указанный институт,  поступил в Азербайджанский институт народного хозяйства им, К.Маркса (ныне Азербайджанский государственный экономический университет).
В 1955 году окончил указанный институт о специальности Статистика.
В 1972 году защитив кандидатскую диссертацию на тему «Себестоимость хлопка и пути его снижения», получил ученую степень кандидата экономических наук.
В 1978-1980 годах окончил кадрово-идеологический факультет Высшей партийной школы при ЦК.
05.07.2007 года по решению Ученого совета университета (N 69) был удостоен Почетного звания профессора кафедры «Статистика».
Автор 110 научных и методических трудов объемом в  405,6 п.л.
18.08.1955-28.08.1956 годах директор Статистического управления района Джульфы;
28.08.1956-08.05.1957 годах заместитель по торговым делам в потребительском обществе района Джульфы;
15.05.1957-09.09.1959 годах инспектор-контролер в Потребительском обществе Шарурского района;
15.05.1959-09.12.1960 годах бухгалтер-контролер, директор производства  на Шарурском хлопкоочистительном заводе;
05.12.1960-25.04.1967 годах главный экономист, заместитель директора Автотранспортного управления Нахчыванской АР;
25.04.1967-22.01.1968 годах контролер-инспектор в Министерстве финансов Нахчыванской АР;
22.12.1967-22.04.1973 годах директор планово-финансового отдела Виноградно-винодельного треста Нахчыванской АР;
19.04.1973-29.08.1974 годах директор № 3 табачного совхоза района Ильич;
01.09.1974-15.10.1975 годах преподаватель почасовой оплате в Азербайджанском педагогическом институте им.Ленина;
16.09.1975-15.04.1977 годах старший научный сотрудник в Научно-исследовательском институте экономики и организации сельского;
04.1977-1979 годах директор ОЭТ АзИНХ им. Д. Буниатзаде, в то же время в 1977-1979 годах преподаватель почасовой оплате кафедры «Статистика»;