i.e.n. dos. Novruzova Azadə Qadir qızı
Novruzova Azadə Qadir qızı 05 sentyabr 1973-ci ildə Naxçıvan MR, Nehrəm kəndində anadan olmuşdur. 1991-ci ildə Azərbaycan İnşaat və Mühəndisləri İnstitutuna daxil olmuşdur. 1996-cı ildə Azərbaycan İnşaat və Mühəndisləri Universitetini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2000-2004-cü illərdə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat  Universitetində  aş laborant vəzifəsində çalışmışdır. 2004 – cü ildən AzMİU-nun “Xidmət sahələrinin iqtisadiyyatı və menecment” kafedrasında müəllim kimi fəaliyyət göstərmişdir.
2007-ci ildə 08.00.05- “Xalq təsərrüfatının iqtisadiyyatı və idarə edilməsi (tikinti)” ixtisası üzrə “Azərbaycanda mənzil tikintisinin idarə edilməsinin formalaşması və inkişafı” mövzusunda dissertasiyasını müdafiə edərək, iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsini almışdır.
2009-cu ildən Az.MİU- da baş müəllim, 2014- cü ildən dosent vəzifəsində fəaliyyət göstərmişdır.
2015 – ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Müəssisənin iqtisadiyyatı” kafedrasında dosent vəzifəsində çalışıb. Hazırda UNEC -in “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat” kafedrasının dosentidir.
Ümumi olaraq 38 elmi məqalənin, tədris – metodiki və tədris vəsaitinin, bir neçə fənn proqramının və  monoqrafiyanın müəllifidir. Bir sıra elmi konfranslarda çixiş etmişdır.

Novruzova Azadeh Gadir was born on September 5, 1973, in the village of Nehram, Nakhchivan AR. In 1991 she entered the Azerbaijan Institute of Construction and Engineers. In 1996, she graduated with honors from the Azerbaijan University of Architecture and Construction.
From 2000-to 2004 she worked as a laboratory assistant at Azerbaijan University of Architecture and Construction. Since 2004 she has been working as a lecturer at the department of “Service Economics and Management” of the University.
In 2007 she defended her thesis on “Formation and development of housing construction management in Azerbaijan” on the speciality 08.00.05 – “Economics and Management of National Economy (Construction)” and received the degree of Candidate of Economic Sciences.
Since 2009 she has been working as a senior lecturer at Az.UAC, and since 2014 as an associate professor.
Since 2015, she has worked as an associate professor at the “Enterprise Economics” department of the Azerbaijan State University of Economics. She is currently an associate professor at the department of Theoretical and Practical Economics of UNEC.
She is the author of a total of 38 scientific articles, educational-methodical and teaching aids, several subject programs and monographs. She has delivered speeches at a number of scientific conferences.