Veliyev Anari.f.d., dos  Vəliyev Anar Cümşüd oğlu
1995- ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutuna daxil olmuş,1999-cu ildə “Biznes üzrə menecment” ixtisası üzrə bakalavr, 2003- cü ildə isə “İstehsal sistemlərinin idaəedilməsi” ixtisası üzrə magistr təhsil pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1999-2000-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri sıralarında hərbi xidmətdə olmuşdur.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunda elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru elmi dərəcələri üzrə dissertasiyaların müdafiəsini keçirən D.02.052 Dissertasiya Şurasında 24 yanvar 2014-cü ildə “Korporativ idarəetmə və işgüzar təşkilatların rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsi problemləri” mövzusunda müdafiə edərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən 14.10.2014-cü il tarixli (protokol №25-K) qərarı ilə iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi verilmişdir.
2011-ci ildən “Menecment” kafedrasında saathesabı müəllim, 2015-2017-ci  illərdə tam ştat olaraq , 2017-ci ildən 0,5 ştat vahidində baş müəllim və 2019- cü ildən 0,5 ştat dosent kimi calışır.
2017-2019-cu illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası, Sosial-iqtisadi və texnika elmləri şöbəsinə baş mütəxəssis vəzifəsində calışmışdır.
2019-2021-ci illərdə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi,Özünüməşğulluğun və işədüzəltmə tədbirlərinin təşkilinə kömək şöbəsində sektor müdiri və Beynləxalq əlaqələr və layihlərlə iş departamentində Layihlələrlə iş şöbəsində calışmışdır.
2018-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Menecment kafedrasının elmlər doktoru proqramı üzrə qiyabi doktorantı olaraq “Qloballaşma şəraitində korporativ idarəetmə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi problemləri” mövzusu üzərində araşdırmalarını davam etdirir.
2021-ci ildən Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Naizirliyinin Dövlət Radiotezliklərlər İdarəsinin, Daxili nəzarət və audit şöbəsinin, Keyfiyyətə nəzarət üzrə mütəxəssisi vəzifəsində calışır.

He was born on May 4, 1978, in Garagaji village of Tartar region.
He entered Azerbaijan State Institute of Economics in 1995 and graduated with a bachelor’s degree in business management in 1999 and a master’s degree in 2003 majoring in Management of production systems.
From 1999-to 2000 he served in the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan.
İn 2014 on the 24th of January he defended his PhD thesis on”Problems of corporate governance and improving the competitiveness of business organizations”  at the Dissertation Council, D.02.052 in the Scientific Research Institute of Economic Research under the Azerbaijan State University of Economics where theses on the degree of Doctor of Sciences and Doctor of Philosophy are held. He was awarded the PhD degree in Economics by the decision of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan dated 14.10.2014 (protocol №25-K).
Since 2011 he has been working as a part-time teacher at the department of Management, from 2015-to 2017 as a full-time teacher, since 2017 as a part-time senior lecturer,  and since 2019 as a full-time associate professor.
From 2017-to 2019, he worked as a senior specialist in the Department of Socio-Economic and Technical Sciences of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
From 2019-to 2021, he worked in the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection, as a sector manager in the Department for Assistance in Organizing Self-Employment and Employment, and in the Projects Department in the International Relations and Projects Department.
Since 2018, he has been a part-time PhD student in the department of Management of  Azerbaijan State University of Economics, he continues his research on “Problems of improving corporate governance mechanisms in the context of globalization.”
Since 2021, he has been working as a Quality Control Specialist of the State Radio Frequencies Department, Internal Control and Audit Department of the Ministry of Digital Development and Transport.