i.ü.f.d. Babayev Mehman Telman oğlu1976-cı ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.1993-cü ildə Nərimanov rayonu 45 nömrəli orta məktəbi bitirmişdir.
1994-1998-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun “Maliyyə -kredit” fakultəsinin bakalavr pilləsini, 1998-2000-ci illərdə isə həmin Universitetin magistr pilləsini bitirmişdir
2001-2004-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetininn “Maliyyə” ixtisası üzrə aspiranturasında təhsil almışdır.2009-cü ildə “Azərbaycan Respublikasında Əhalinin Sosial Müdafiəsi və onun maliyyə təminatının təkmilləşdirilməsi istiqamətləri” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, 2011-ci ildə Ali Attestasiya komisiyasının qərarı ilə iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
2005-2022-ci illərdə ADİU-nun indiki “Maliyyə və Audit” kafedrasında müəllim və baş müəllim vəzifələrində işləmişdir.
Hal hazırda isə ADİU-nun “Təcrubənin təşkili2şöbəsində baş mütəxəssis vəfizəsində fəaliyyətini davam etdirir.

д.ф.э. Бабаев Мехман Тельман оглы
В 1994-1998 году окончил ступень бакалавра факультета «Финансы и кредит» Азербайджанского государственного экономического университета, в 1998-2000 годах ступень магистратуры указанного университета.
В 2001-2004 годах учился в аспирантуре по специальности «Финансы» Азербайджанского государственного экономического университета.  В 2009 году защитил диссертационную работу на тему «Социальная защита населения в Азербайджанской Республике и направления совершенствования финансового обеспечения. В 2011 году по решению Высшей аттестационной комиссии был признан ученой степени доктора философии по экономике.
В 2005-2022 годах работал на должности преподавателя и старшего преподавателя кафедры «Финансы и аудит» АГЭУ.
В настоящее время продолжает трудовую деятельность в качестве главного специалиста в отделе «Организация практики» АГЭУ.