i.ü.f.d. Babayev Mehman Telman oğlu1976-cı ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.1993-cü ildə Nərimanov rayonu 45 nömrəli orta məktəbi bitirmişdir.
1994-1998-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun “Maliyyə -kredit” fakultəsinin bakalavr pilləsini, 1998-2000-ci illərdə isə həmin Universitetin magistr pilləsini bitirmişdir
2001-2004-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetininn “Maliyyə” ixtisası üzrə aspiranturasında təhsil almışdır.2009-cü ildə “Azərbaycan Respublikasında Əhalinin Sosial Müdafiəsi və onun maliyyə təminatının təkmilləşdirilməsi istiqamətləri” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, 2011-ci ildə Ali Attestasiya komisiyasının qərarı ilə iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
2005-2022-ci illərdə ADİU-nun indiki “Maliyyə və Audit” kafedrasında müəllim və baş müəllim vəzifələrində işləmişdir.
Hal hazırda isə ADİU-nun “Təcrubənin təşkili2şöbəsində baş mütəxəssis vəfizəsində fəaliyyətini davam etdirir.

He was born in Baku in 1976. In 1993, he finished secondary school number 45 of Narimanov district.
In 1994-1998, he graduated from the “Finance-credit” faculty of the Azerbaijan State Institute of Economics, and in 1998-2000, he graduated with a master’s of the same university.
In 2001-2004, he studied at the graduate school of the Azerbaijan State University of Economics, majoring in “Finance”.
In 2009, he defended his candidate’s thesis on “Social Protection of the Population in the Republic of Azerbaijan and directions for improving its financial provision”, and in 2011, according to the decision of the Higher Attestation Commission he was awarded the scientific degree of doctor of philosophy in economics.
From 2005 to 2022, he worked as a teacher and head teacher at the current “Finance and Audit” department of ASEU.
Currently, he continues to work as a senior specialist in the “Organization of Internship ” department of ASEU.