I yerə layiq görülən gənc tədqiqatçılarımız
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Ümumdünya Elm Günü”nə və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 70 illiyinə həsr olunan “Elm Günləri” çərçivəsində gənc tədqiqatçı, magistrant və tələbələrinin elmi məqalə müsabiqəsinin qaliblərini təqdim edirik:
DSC_9514
Gənc tədqiqatçılar arasında keçirilən elmi məqalə müsabiqəsinin qalibi
Zeynəb Qiyasova – İqtisadiyyatın tənzimlənməsi kafedrasının dissertantı
DSC_9491
– Mən də bir gənc tədqiqatçı kimi AMEA-nin 70 illik yubileyi çərçivəsində keçirilən tədbirlərə öz tohfəmi vermək istədim. Buna görə də müsabiqədə iştirak etmək üçün elmi rəhbərim, professor Məhiş Əhmədovla məsləhətləşib, “İnnovativ iqtisadi inkişafın formalaşdırılması strategiyası; Neftin ucuzlaşması fonunda ölkəmizdə fiskal siyasətin əsas istiqamətləri” mövzusu üzərində çalışmağa başladım. Cənab Prezident İlham Əliyevin elm adamları qarşısında son dövrlərdə yaranmış iqtisadi tərəddüd və təhlükələrlə bağlı yeni ideyaların inkişafına aid qoyduğu tələblər biz gəncləri daha geniş tədqiqatlar aparmaga həvəsləndirir. Hesab edirəm ki, hazırki tərəddüdlü iqtisadi meylləri “Azərbaycan 2020 – gələcəyə baxış” inkişaf konsepsiyasından irəli gələn tələblərə uygunlaşdırmaq, ölkədə biliklərə əsaslanan innovativ iqtisadi inkişafda öz yenilikçi fikirlərini irəli sürmək biz gənc tədqiqatçıların əsas vəzifəsidir.
Magistrantlar arasında keçirilən elmi məqalə müsabiqəsinin qalibi
Səyyarə  Abdullayeva – Magistratura, marketinq ixtisası, II kurs
DSC_9497
– Müsabiqəyə təqdim etdiyim elmi iş marketinqlə baglı idi. Mövzum “Marketinq strategiyaları vasitələri ilə rəqabət üstünlüklərinin əldə edilməsi” olub. Elmi rəhbərlərim kafedra müdiri T.İmanov ilə dosent Ə.Babaşovdur. Düşünürəm ki, marketinq sahəsi müasir iqtisadiyyatımızın ən vacib və günü-gündən yeniliklərə ehtiyac duyan sahəsidir. Təqdim etdiyim elmi işdə də marketinq strategiyalarının  rəqabət mühitində nə dərəcədə əhəmiyyətli olduğunu qeyd etmiş və əsaslı şəkildə göstərmişəm. “Elm Günləri”ndə bütün dəyirmi masalarda iştirak etmişəm. Magistraturanın sonuncu kursunda oxuduğuma görə dissertasiya işi ilə məşğul olmuşam. Birinci yerə layiq olacağıma ümid edirdim və bu mənim üçün  sevindirici oldu. Gələcəklə bağlı fəaliyyətimdə həvəsləndirmənin, qayğının çox önəmli olduğunu düşünürəm. Bu qayğı da UNEC-də bizə yetərincə nümayiş etdirilir. Ümid edirəm ki, daha böyük uğurlar əldə edərək, biliklərimi təkmilləşdirəcəm.
Bakalavrlar arasında keçirilən elmi məqalə müsabiqəsinin qalibi
Nazənin Əhmədova – Maliyyə mühasibat fakültəsinin IV kurs tələbəsi
DSC_9502
– Universitetimizdə “Elm Günləri”nin keçirilməsi mənim üçün əla fürsət yaratdı ki, formalaşmaqda olan iqtisadi-statistik fikirlərimi və statistikanın iqtisadiyyatda olan önəmini açıqlayım. Tədqiqat mövzumu da bu fikirlərə görə seçmişəm. Elmi rəhbərim Vüsalə Teymurova və kafedra müdiri professor Sakit müəllimin dəstəyi ilə “Sahibkarlığın inkişafının ÜDM-yə təsirinin statistik təhlili” mövzusunu işlədim və qalib gəldim. Qalib olacağımı düşünürdüm, çünki tədqiqat mövzum bazar iqtisadiyyatlı, dinamik tərzdə inkişaf etməkdə olan ölkəmiz üçün çox aktualdır. ÜDM ölkənin əsas makroiqtisadi göstəricisi oldugundan ona təsir edən amillərin araşdırılması çox  vacibdir. Bu amillərdən biri də sahibkarlıq fəaliyyəti nəticəsində yaradılmış əlavə dəyərdir. Tədqiqat işimdə bu amilin ÜDM-yə təsirinin karelyasiya analizini etmişəm. Belə nəticəyə gəlinir ki, sahibkarlıq fəaliyyəti və ÜDM  arasında sıx əlaqə mövcuddur.

Молодые исследователи, удостоенные 1 места
Представляем победителей конкурса научной статьи молодых исследователей, магистрантов и студентов, посвященного в рамках «Дни науки» «Всемирному учебному дню» в Азербай­­джан­­­ском государственном экономическом университете (UNEC) и 70-летию Азербайджанской Национальной Академии Наук (АНАН).
DSC_9514
Победительница конкурса научной статьи среди молодежи Зейнаб Гиясова – диссертант кафедры Регулирование экономики
DSC_9491
— Как молодой исследователь, мне тоже хотелось внести свой вклад в мероприятие, проведенное в рамках 70-летнего юбилея АНАН. Поэтому для участия в конкурсе я посоветовалась со своим научным руководителем, профессором Мехишем Ахмедовым и приступила к работе над темой «Стратегия формирования инновационного экономического развития;  основные направления фискальной политики на фоне удешевления нефти в нашей стране». Поставленные господином Президентом Ильгамом Алиевым требования перед учеными по развитию новых идей, связанных с возникшими за последнее время, экономическими трудностями и опасностями,  вдохновляют нас – молодежь на проведение более глубоких исследований. Считаю, что решение нынешних экономических тенденций  соответственно исходящим из концепции развития »Азербайджан 2020- взгляд в будущее» , выдвижение новых идей в инновационном экономическом развитии, опирающемся на знания, обязанность молодых исследователей.
Победительница  конкурса научной статьи среди молодежи
Саяра Абдуллаева – Магистратура, специальность маркетинг, II курс
DSC_9497
Представленная мною на конкурс работа связана с маркетингом.  Темой моей работы является «Преимущества конкуренции посредством маркетинговой стратегии». Научными руководителями являются заведующий кафедрой Т.Иманов и доцент А.Бабашов. Считаю, что маркетинг является наиболее важной сферой современной экономики, которая с каждым днем нуждается в инновации. В представленной научной работе я отметила о существенном значении маркетинговой стратегии в конкурентной среде и научно обосновала. При проведении «Дней науки» участвовала во всех круглых столах. Ввиду того, что учусь на последнем курсе магистратуры занялась диссертационной работой. Я верила, что смогу завоевать первое место и это стало для меня радостным событием. В своей будущей деятельности я считаю, что очень важным является попечительство и забота. А эту заботу  достаточно оказывают нам в UNEC. Надеюсь, что в будущем я смогу достигнуть  больших успехов и усовершенствовать свои знания.
Победительница  конкурса научной статьи среди молодежи Назенин Ахмедова – студентка  IV курса факультета Финансы и  учет
DSC_9502
— Проходившие в университете «Дни знаний» создали для меня отличную возможность для раскрытия сформировавшихся экономико-статистических мнений  и значение статистики в экономике. Это и послужило основанием для выбора темы исследовательской работы. При поддержке научного руководителя Вюсали Теймуровой и заведующего кафедрой профессора Сакит муаллима работала над темой «Статистический анализ влияния развития предприниматель­т­­­­ва на ВВД» и в итоге стала победительницей. Я предполагала, что смогу победить, потому что тема моей диссертационной работы очень актуальна для нашей страны с рыночной экономи­кой и развивающей динамично. Ввиду того, что ВВД является основным макроэкономи­че­ским показателем страны, очень важно выявить влияющие на него факторы. Одним из таких факторов, возникших в результате предпринимательства, является добавленная сто­имость. В своей исследовательской работе я провела корреляционный анализ этого фактора, влия­ющего на ВВД. Можно прийти к выводу, что между предпринимательской деятельностью и ВВД существует тесная связь.