I yerə layiq görülən gənc tədqiqatçılarımız
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Ümumdünya Elm Günü”nə və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 70 illiyinə həsr olunan “Elm Günləri” çərçivəsində gənc tədqiqatçı, magistrant və tələbələrinin elmi məqalə müsabiqəsinin qaliblərini təqdim edirik:
DSC_9514
Gənc tədqiqatçılar arasında keçirilən elmi məqalə müsabiqəsinin qalibi
Zeynəb Qiyasova – İqtisadiyyatın tənzimlənməsi kafedrasının dissertantı
DSC_9491
– Mən də bir gənc tədqiqatçı kimi AMEA-nin 70 illik yubileyi çərçivəsində keçirilən tədbirlərə öz tohfəmi vermək istədim. Buna görə də müsabiqədə iştirak etmək üçün elmi rəhbərim, professor Məhiş Əhmədovla məsləhətləşib, “İnnovativ iqtisadi inkişafın formalaşdırılması strategiyası; Neftin ucuzlaşması fonunda ölkəmizdə fiskal siyasətin əsas istiqamətləri” mövzusu üzərində çalışmağa başladım. Cənab Prezident İlham Əliyevin elm adamları qarşısında son dövrlərdə yaranmış iqtisadi tərəddüd və təhlükələrlə bağlı yeni ideyaların inkişafına aid qoyduğu tələblər biz gəncləri daha geniş tədqiqatlar aparmaga həvəsləndirir. Hesab edirəm ki, hazırki tərəddüdlü iqtisadi meylləri “Azərbaycan 2020 – gələcəyə baxış” inkişaf konsepsiyasından irəli gələn tələblərə uygunlaşdırmaq, ölkədə biliklərə əsaslanan innovativ iqtisadi inkişafda öz yenilikçi fikirlərini irəli sürmək biz gənc tədqiqatçıların əsas vəzifəsidir.
Magistrantlar arasında keçirilən elmi məqalə müsabiqəsinin qalibi
Səyyarə  Abdullayeva – Magistratura, marketinq ixtisası, II kurs
DSC_9497
– Müsabiqəyə təqdim etdiyim elmi iş marketinqlə baglı idi. Mövzum “Marketinq strategiyaları vasitələri ilə rəqabət üstünlüklərinin əldə edilməsi” olub. Elmi rəhbərlərim kafedra müdiri T.İmanov ilə dosent Ə.Babaşovdur. Düşünürəm ki, marketinq sahəsi müasir iqtisadiyyatımızın ən vacib və günü-gündən yeniliklərə ehtiyac duyan sahəsidir. Təqdim etdiyim elmi işdə də marketinq strategiyalarının  rəqabət mühitində nə dərəcədə əhəmiyyətli olduğunu qeyd etmiş və əsaslı şəkildə göstərmişəm. “Elm Günləri”ndə bütün dəyirmi masalarda iştirak etmişəm. Magistraturanın sonuncu kursunda oxuduğuma görə dissertasiya işi ilə məşğul olmuşam. Birinci yerə layiq olacağıma ümid edirdim və bu mənim üçün  sevindirici oldu. Gələcəklə bağlı fəaliyyətimdə həvəsləndirmənin, qayğının çox önəmli olduğunu düşünürəm. Bu qayğı da UNEC-də bizə yetərincə nümayiş etdirilir. Ümid edirəm ki, daha böyük uğurlar əldə edərək, biliklərimi təkmilləşdirəcəm.
Bakalavrlar arasında keçirilən elmi məqalə müsabiqəsinin qalibi
Nazənin Əhmədova – Maliyyə mühasibat fakültəsinin IV kurs tələbəsi
DSC_9502
– Universitetimizdə “Elm Günləri”nin keçirilməsi mənim üçün əla fürsət yaratdı ki, formalaşmaqda olan iqtisadi-statistik fikirlərimi və statistikanın iqtisadiyyatda olan önəmini açıqlayım. Tədqiqat mövzumu da bu fikirlərə görə seçmişəm. Elmi rəhbərim Vüsalə Teymurova və kafedra müdiri professor Sakit müəllimin dəstəyi ilə “Sahibkarlığın inkişafının ÜDM-yə təsirinin statistik təhlili” mövzusunu işlədim və qalib gəldim. Qalib olacağımı düşünürdüm, çünki tədqiqat mövzum bazar iqtisadiyyatlı, dinamik tərzdə inkişaf etməkdə olan ölkəmiz üçün çox aktualdır. ÜDM ölkənin əsas makroiqtisadi göstəricisi oldugundan ona təsir edən amillərin araşdırılması çox  vacibdir. Bu amillərdən biri də sahibkarlıq fəaliyyəti nəticəsində yaradılmış əlavə dəyərdir. Tədqiqat işimdə bu amilin ÜDM-yə təsirinin karelyasiya analizini etmişəm. Belə nəticəyə gəlinir ki, sahibkarlıq fəaliyyəti və ÜDM  arasında sıx əlaqə mövcuddur.

Our Young Researchers gained I places
We are pleased to introduce the winners of the scientific article contest held among the young researchers within the “Science Days” dedicated to the 70th Anniversary of the National Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan and the “World Knowledge Day” celebrated at Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
DSC_9514
Winner of the Scientific Article Contest held among the young researchers – Zeynab Giyasova,
a Candidate for a Degree of the Department “Regulation of Economy”:
DSC_9491
– I also wished to make my contribution to the measures realized within the 70th Jubilee of the NASA being a young researcher. Therefore, I consulted with my research work supervisor, Professor Mahish Ahmadov for to take part in the contest and began to work on the article “The Formation of Innovative Economic Development Strategy; the main Directions of the Fiscal Policy in our Country at the Oil Prices Drop”. The President Ilham Aliyev’s demands related to the development of the new ideas with the latest economic hesitations and safety issues encourage young investigators to conduct more extensive studies. I think that to adapt the current hesitant economic trends in line with the requirements of the development concept “Azerbaijan 2020 – Vision to Future” and to put forward knowledge- based innovative ideas in economic development is the main duty of young researchers.
Winner of the Scientific Article Contest held among the graduate
students – Seyyare Abdullayeva, Master Center, Marketing, II year:
DSC_9497
– The work I submitted is about Marketing; “The Acquisition of Competitive Advantages by means of Marketing Strategies”. My research work supervisors are Head of the Department T. Imanov and the Associate Professor A. Babashov. I think Marketing is the most important area of the modern economy and need innovations day by day. I tried to show the importance of marketing strategy in the competitive environment substantially in my scientific work submitted. I took active part in all round- table discussions held within the “Science Days”. I am engaged in research work as I am completing my graduate education. I hoped to gain I place and it was very joyful for me. I think the encouraging affairs are of great importance in my future activity. We feel enough concern at UNEC. I wish I got further achievements and improved my knowledge.
Winner of the Scientific Article Contest among the undergraduate
students – Nazenin Ahmadova, School of Finance Accounting, IV year:
DSC_9502
– The “Science Days” held in our University gave me a chance of disclosing my emerging economic- statistical views and the significance of statistics in economy. I chose my research theme on these views. I worked on “Statistical Analysis of the Impact of GDP to Development of Entrepreneurship” with support of my research work supervisors Vusala Teymurova and Head of the Department, Professor Sakit muellim. I was sure that I would win; because my work is very urgent for our country developing dynamically in market economy. As GDP is an indicator of the country’s main macroeconomic factors it is very important to investigate it. One of these circumstances is the value added created as a result of the entrepreneurial activity. I made analysis of the impact of factor toGDP im my research. It follows, these is a close connection between entrepreneurial activity and GDP.