İbrahimli Ulviyyeİbrahimli Ülviyyə Bəxtiyar qızı
2012-ci ildə Bakı şəhəri 195 saylı tam orta məktəbdən məzun olub. ANS TV də yayımlanan “Ağıl Dəryası” intellektual yarışının 2012-ci il 8 Aprel tarixli buraxılışının qalibidir.
2012-2016 cı illərdə Azərbaycan Dillər Universitetinin “1 N li İngilis dili” fakültəsində xarici dil müəllimliyi ixtisası üzrə təhsil alıb.
2017-2019 cu illərdə isə Bakı Slavyan Universitetinin “Dilsunasliq” üzrə magistratura pilləsini bitirib.
2019-2021 ci illərdə Bakı Biznes Universitetinin Dillər kafedrasında müəllim olaraq çalışıb. Bu müddət ərzində “Xarici dildə işgüzar və akademik kommunikasiya” fənninin bölmə rəhbəri olub.
2021-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Xarici dillər kafedrasında müəllim olaraq fəaliyyət göstərir.

She was born on September 16, 1994 in Baku.
In 2012, she left secondary school No. 195 in Baku. She is the winner of the April 8, 2012 broadcast of the “Agil deryasi” intellectual contest broadcast on ANS TV.
From 2012-to 2016, she studied at the “1 N English” faculty of Azerbaijan University of Languages majoring in foreign language teaching.
In 2017-2019, she graduated from Baku Slavic University with a master’s degree in Language Study.
From 2019-to 2021 she worked as a lecturer at the Department of Languages of Baku Business University. During this time, she has been the head of the department of “Business and academic communication in a foreign language.”
Since 2021, she has been working as a teacher at the Department of Foreign Languages of Azerbaijan State University of Economics.