İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi ilə UNEC arasında Memorandum imzalanıb
memorandum_220920İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev və UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov arasında imzalanan memorandum ölkədə həyata keçirilən sosial və iqtisadi sahədə islahatların genişləndirilməsinə dəstək göstərməklə, icbari tibbi sığortanın tətbiqi və səhiyyə sahəsinin idarəedilməsi üzrə lazımi ixtisasların yaradılması və mütəxəssislərin hazırlanması istiqamətində qarşılıqlı əməkdaşlığı özündə ehtiva edir. Memorandum çərçivəsində maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi, xarici təcrübənin öyrənilməsi və lazım olan təcrübənin ölkədə tətbiq olunması üzrə əməkdaşlıq nəzərdə tutulur.
Sənədə əsasən, tərəflər tibbi xidmətlərin iqtisadi təhlili, postsovet ölkələrinin təcrübə və müvafiq sahələrdə boşluqlarının öyrənilməsi istiqamətində əməkdaşlıq edəcəklər. Eyni zamanda tərəflər icbari tibbi sığortanın xidmətlər zərfinin yenilənməsi və göstərilən tibbi xidmətlərdən məmnunluğun öyrənilməsi üçün əhali arasında sorğular keçirməklə bağlı razılığa gəliblər.
Memorandum çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbir və tədqiqatları İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi ilə UNEC Səhiyyə İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzi birgə həyata keçirəcəklər.

A memorandum is signed between the State Agency for Compulsory Health Insurance and UNEC
A Memorandum of Understanding on cooperation has been signed between the State Agency for Compulsory Health Insurance and  Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Supporting the expansion of social and economic reforms in the country, the memorandum signed between the chairman of the board of the agency Zaur Aliyev and the rector of UNEC, Professor Adalat Muradov includes mutual cooperation in the application of compulsory health insurance and the creation of the necessary specialties and training in health management. The memorandum envisages cooperation in the implementation of awareness-raising activities, study of foreign experience and application of the necessary experience in the country.
According to the document, the parties will cooperate in the field of economic analysis of medical services, the study of gaps in the experience and in relevant fields of post-soviet countries. At the same time, the parties agreed to update the service package of compulsory health insurance and conduct surveys among the population to study the satisfaction with the provided medical services.
The activities and research to be carried out under the memorandum will be carried out jointly by the State Agency for Compulsory Health Insurance and  UNEC   Research Center for Health Economics.