UNEC-də “Yaşıl iqtisadiyyat: Elm, təhsil, texnologiya və innovasiya” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
03 OKTYABR 2024 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Rusiyanın Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universiteti ilə birgə COP 29-a həsr olunan “Yaşıl iqtisadiyyat: Elm, təhsil, texnologiya və innovasiya” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans öz işinə başlayıb.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və “Yaşıl UNEC” ili çərçivəsində təşkil olunan konfransdan öncə iştirakçılar UNEC Dizayn Məktəbinin tələbələrinin ekologiyaya həsr etdikləri rəsm sərgisi, eləcə də ekoloji təmiz parçalardan hazırlanmış geyim nümunələri ilə tanış olublar. “Qida mühəndisliyi” ixtisasının tələbələrinin UNEC-in Qida təhlükəsizliyi laboratoriyasında hazırladıqları ekoloji təmiz qidaları dequstasiya ediblər və yaşıl iqtisadiyyatla bağlı kitab sərgisini izləyiblər.
Konfransın açılışında çıxış edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov universitetdə COP 29-a həsr olunan silsilə tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb, konfransın bu istiqamətdə növbəti addım olduğunu deyib. UNEC-in strateji hədəflərindən birinin 2030-cu ilədək yaşıl universitetə çevrilmək olduğunu bildirən rektor, QS Dayanıqlılıq Reytinqi 2024 üzrə UNEC-in ölkədə lider olduğunu diqqətə çatdırıb. UNEC alimlərinin dayanıqlı inkişaf məqsədləri üzrə 400-dən çox məqaləsinin çap edildiyini, bu göstəricinin yaşıl dünya naminə həmrəylik ili üçün önəmli töhfə olduğunu vurğulayıb.
Rektor COP 29-da müzakirəsi vacib hesab edilən – yaşıl iqtisadiyyata keçiddə dövlətin rolunun artırılması, yaşıl iqtisadiyyat konsepsiyasının tələblərinə cavab verməyən qlobal təşkilatların transformasiyası, ətraf mühit siyasətinin iqtisadi artıma təsiri, ümumi daxili məhsulda yaşıllaşma və yaşıl təhsil modelinə keçidlə bağlı təkliflərin ictimaiyyətin müzakirəsinə çıxarıldığını da diqqətə çatdırıb. Ədalət Muradov bugünkü konfransda COP 29 və yaşıl dünyaya həsr olunan çoxsaylı suallara cavabların tapılacağından əminliyini bildirib.
Tədbirdə Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru professor İqor Maksimsevin konfrans iştirakçılarına videomüraciəti nümayiş olunub. Rektor müraciətində konfransın əhəmiyyətindən söz açaraq, tədbirdə yaşıl iqtisadiyyatla bağlı qlobal dünyanı maraqlandıran məsələlərə həsr olunan ciddi müzakirələrin aparılacağını və uğurlu nəticələrin əldə olunacağını bildirərək, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri, UNEC dosenti Sadiq Qurbanov çıxış edərək, ekoloji mühitin yaxşılaşdırılmasının dünyaya verdiyi töhfələrdən və Azərbaycanın bu prosesdə rolundan söz açıb, ölkəmizin bəşəriyyət üçün atdığı addımlarının COP 29-dan gözləntiləri labüd etdiyini vurğulayıb. Komitə sədri ekoloji maarifləndirmə, təkrar istehsal, yeni texnologiyaların inkişafı və elm mərkəzlərinin yaradılmasının vacibliyindən danışıb, bugünkü konfransın elmi-praktiki nəticələrinin bu istiqamətdə böyük töhfələr verəcəyindən əminliyini bildirib.
Konfransda iştirak edən Türkiyənin əmək və sosial müdafiə nazirinin müavini prof. Lütfihak Alpkan yaşıl transformasiyaya ədalətli keçid barədə maraqlı təqdimatla çıxış edib. Nazir müavini yaşıl transformasiyanı şərtləndirən amillər, iqlim dəyişikliliyi, iqlim böhranının səbəb və nəticələri, istixana qazlarının emissiyaları, Türkiyənin ekologiyaya verdiyi töhfələrlə bağlı statistik məlumatları konfrans iştirakçıları ilə bölüşüb.
Açılış nitqlərindən sonra millət vəkili akademik Ziyad Səmədzadə, Rusiyanın əməkdar elm xadimi Georgiy Baqıyev Paşa Holdinqin əməkdaşı Fuad İbrahimov yaşıl iqtisadiyyata keçid, ekoloji və iqtisadi böhranlara qarşı antiböhran modeli, ekoloji mallar bazarında innovativ marketinq konsepsiyasının işlənib hazırlanması  mövzularında çıxış ediblər.
UNEC-in Elmi fəaliyyətin təşkili və idarəedilməsi departamentinin  direktoru, UNEC Avrasiya Beynəlxalq Tədqiqat mərkəzinin rəhbəri professor Zahid Məmmədovun moderatorluğu ilə keçirilən konfrans mövzu ilə bağlı panel müzakirələrlə davam edib. Panellərdə Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya və Almaniyadan olan ekspertlərin iştirakı ilə yaşıl texnologiyalar, yaşıl iqtisadiyyat sektorunda sahibkarlar, davamlı inkişaf layihəsinin həyata keçirilməsi üçün təhsil müəssisələrinin biznes və hökumətlə qarşılıqlı əlaqəsi, yaşıl maliyyələşmə və digər mövzularda müzakirələr aparılıb.
“Premium Bank” ASC-nin dəstəyi ilə keçirilən beynəlxalq konfrans oktyabrın 4-də öz işini başa vuracaq.
ARB24

В UNEC стартовала международная конференция «Зеленая экономика: наука, образование, технология и инновация»
03 ОКТЯБРЯ 2024 | VIEWS:
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) при организационной совместной поддержке Российского Санкт-Петербургского государственного экономического университета стартовала международная научно-практическая конференция, посвященная COP 29 на тему “Зеленая экономика: наука, образование, технологии и инновации”.
Перед конференцией участники осмотрели выставку одежды студентов Школы дизайна UNEC, посвященную экологии и моделям, а также экологически чистым и переработанным тканям. Попробовали сладости, безалкогольные напитки и национальные блюда, приготовленные преподавателями и студентами Инженерного факультета в Лаборатории пищевой безопасности UNEC из экологически чистых продуктов, ознакомились с книгами библиотечного фонда UNEC по зеленой экономике.
Выступивший на открытии конференции ректор UNEC профессор Адалат Мурадов обратил внимание на то, что в университете прошел ряд мероприятий, посвященных COP 29, и отметил, что конференция является очередным шагом в этом направлении. Отметив, что одна из стратегических целей UNEC является стать зеленым университетом к 2030 году, ректор отметил, что UNEC является лидером в стране по рейтингу QS Sustainability Rating 2024. Он отметил, что учеными UNEC опубликовано более 400 статей по целям устойчивого развития, этот показатель является очень важным фактором в год солидарности во имя зеленого мира.
Ректор также отметил, что предложения по повышению роли государства в переходе к зеленой экономике, трансформации глобальных организаций, не отвечающих требованиям концепции зеленой экономики, влиянию экологической политики на экономический рост, экологизации валовой экономики внутренний продукт и переход к модели зеленого образования, которые считаются важными для обсуждения на COP 29, были вынесены на общественное обсуждение. Адалат Мурадов выразил уверенность, что ответы на многочисленные вопросы, посвященные COP 29 и зеленому миру, будут найдены на сегодняшней конференции.
На мероприятии было показано видеообращение ректора Санкт-Петербургского  государственного экономического университета профессора Игоря Максимцева к участникам конференции. Говоря о важности конференции, ректор в своем обращении пожелал успехов работе конференции, отметив, что на мероприятии, посвященном вопросам, волнующим глобальный мир, пройдут серьезные дискуссии и будут достигнуты успешные результаты.
Затем председатель комитета по природным ресурсам, энергетике и окружающей среде Милли Меджлиса, доцент UNEC Садик Гурбанов выступая, отметил о вкладе улучшения экологической среды в мир и роли Азербайджана в этом процессе, и заявил, что шаги, предпринятые нашей страной для человечества, соответствуют ожиданиям от COP 29. Председатель комитета рассказал о важности экологического образования, воспроизводства, развития новых технологий и создания научных центров и выразил уверенность, что научные и практические результаты сегодняшней конференции внесут большой вклад в этом направлении.
Принимавший участие в конференции заместитель министра труда и социальной защиты Турции проф. Лютфихак Альпкан сделал интересную презентацию о справедливом переходе к зеленой трансформации. Заместитель министра поделился с участниками конференции статистической информацией о факторах, определяющих зеленую трансформацию, изменении климата, причинах и последствиях климатического кризиса, выбросах парниковых газов, вкладе Турции в экологию.
После вступительного слова депутат, академик Зияд Самедзаде, заслуженный деятель науки России Георгий Багиев, сотрудник «Paşa Holdinqin» Фуад Ибрагимов выступили по темам перехода к зеленой экономике, антикризисной модели борьбы с экологическими и экономическими кризисами, разработки концепции инновационного маркетинга на рынке экологических товаров.
Конференция, модератором которой выступил директор Департамента организации и управления научной деятельностью UNEC, руководитель Евразийского международного исследовательского центра UNEC профессор Захид Мамедов, продолжилась панельными дискуссиями по данной теме. В панелях с участием местных и зарубежных экспертов прошли дискуссии о зеленых технологиях, предпринимателях в секторе зеленой экономики, взаимодействии образовательных учреждений с бизнесом и государством для реализации проекта устойчивого развития, зеленом финансировании и других темах.