İctimaiyyət nümayəndələri: UNEC-də imtahanların obyektiv və şəffaf keçirilməsi tələbələrdə ruh yüksəkliyi yaradır
21 İYUN 2017 | VIEWS:
UNEC-in İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri və təhsil ekspertləri universitetdə yay imtahan sessiyasının gedişini izləyiblər.
Əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov, Azərbaycan Təhsil Şurasının sədri, əməkdar müəllim, professor Əjdər Ağayev, “Azad Müəllimlər” Birliyinin sədri Məlahət Mürşüdlü, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İctimai Birliyinin rəhbəri Etibar Əliyevdən ibarət monitorinq qrupu UNEC-də test üsulu ilə keçirilən imtahan prosesi ilə tanış olub, tələbələrin suallarını dinləyiblər.
Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi mərkəzini direktoru Raqif Qasımov monitorinq qrupunun üzvlərinə imtahan sessiyası ilə bağılı məlumat verib. Bildirib ki, hər il olduğu kimi, bu il də UNEC-də imtahanlar ictimaiyyətə açıq keçirilir. Sessiya dövründə UNEC-in “Qaynar Xətt” xidmətinin idarə edilməsi KİV nümayəndələrinə həvalə olunub. Daxil olan müraciətləri jurnalistlər cavablandırır. Bununla yanaşı, müraciətlərin bir mənbədə toplanması və operativ cavablandırılması üçün yay imtahan sessiyası ilə bağlı Facebook sosial şəbəkəsində ayrıca “UNEC imtahan” səhifəsi fəaliyyətə başlayıb. Sessiya dövründə hər həftənin şənbə günü rektorun və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə “Açıq qapı” günü keçirilir. İmtahan sessiyasındakı daha bir yenilik isə apellyasiya sisteminin təkmilləşdirilməsi ilə bağlıdır. Tələbələr apellyasiya ərizəsini şəxsi kabinetlərindən göndərərək, prosesi izləyə, eyni zamanda müraciətlərinə operativ cavab ala bilirlər.
İmtahan prosesinin təşkilindən məmnunluqlarını bildirən monitorunq qrupunun üzvləri obyektivliyin və şəffaflığın təmin olunması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndiriblər. Prosesin obyektiv və şəffaf keçirilməsinin tələbələrdə ruh yüksəkliyi yaratdığını bildiriblər.

Представители общественности: объективное и прозрачное проведение экзаменов в UNEC создает у студентов энтузиазм
21 ИЮНЯ 2017 | VIEWS:
Члены Совета общественного контроля UNEC и эксперты образования наблюдали за процессом летней экзаменационной сессии в университете.
Мониторинговая группа в составе заслуженного деятеля науки, профессора Шахлара Аскерова, председателя Совета образования Азербайджана, заслуженного преподавателя, профессора Аждара Агаева, председателя Объединения «Свободные преподаватели» Малахат Муршудли, руководителя Общественного объединения Центра образования “XXI век” Эльдара Алиева ознакомилась с процессом экзаменов, проводимых  в тестовой форме в UNEC и  выслушали вопросы студентов.
Директор Центра по оценке качества обучения Рагиф Гасымов представил членам мониторинговой группы информацию в связи с экзаменационной сессией. Он отметил, что как и во все годы в текущем году экзамены проводятся в  UNEC  открыто для общественности.  В течение сессии служба «Горячая линия» UNEC представлена в распоряжение представителей СМИ. На поступившие обращения отвечают  журналисты. Наряду с этим, для накопления информации из одного источника и оперативного решения в социальной сети Фейсбука в связи с летней экзаменационной сессией функционирует страница «Экзамен в UNEC». В течение сессии в каждую субботу проводится «День открытых дверей» с участием ректора и представителей общественности. Еще одно новшество экзаменационной сессии связано с усовершенствованием апелляционной системы. Студенты  направив заявления об апелляции с личного кабинета, могут наблюдать за процессом, в то же время оперативно получить ответы на обращения.
Члены мониторинговой  группы выразив удовлетворения в связи организацией экзаменационного процесса, высоко оценили работы, проделанные а направлении обеспечения объективности и прозрачности. Они отметили, что объективное и прозрачное проведение экзаменов создает энтузиазм у студентов.