Şöbə müdiri: Rəna Şikar qızı Hüseynova
image7878Tədqiqat Mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsi əvvəlcə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) struktur bölməsi kimi Elmi fəaliyyətin təşkili və idarə edilməsi Departamentinin (EFTİED) tərkibində fəaliyyət göstərib. Şöbə EFTİED direktorunun təqdimatı və UNEC Rektorunun 828/3/2018 №-li əmri ilə yaradılıb.
UNEC-in tədqiqat universitetinə çevrilməsində tədqiqat mərkəzləri və laboratoriyaların rolunu nəzərə alaraq, aparılan tədqiqat işlərinin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə Elmi fəaliyyətin təşkili və idarə edilməsi departamentinin Tədqiqat mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsi 15.09.2020-ci il tarixdən həmin departamentin tərkibindən çıxarılaraq müstəqil struktur bölmə kimi müəyyən edilmişdir.
UNEC-də fəaliyyət göstərən tədqiqat mərkəz və laboratoriyaların işinə nəzarət Tədqiqat mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsinə tapşırılmışdır.
ŞÖBƏNİN ƏSAS MƏQSƏDİ:
• Universitetdə tədqiqat mərkəzlərinin fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi və təşkili;
• Universitetdə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin səviyyəsinin artırılması və professor-müəllim heyətinin elmi-tədqiqat fəaliyyətinin yüksəldilməsi;
• Dünyanın bir sıra universitetlərinin müvafiq təşkilatları ilə elmi əməkdaşlığı genişləndirmək, müasir elmi təcrübələrin universitetdə tətbiqinə nail olmaq;
• Təhsil alan gənclərin tədqiqat mərkəzlərinə cəlb edilməsi;
• Tədqiqat mərkəzlərinin apardığı elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinin beynəlxalq səviyyəli jurnallarda çap olunma intensivliyinin və sayının artırılması.
UNEC ELMİ-TƏDQİQAT MƏRKƏZLƏRİ
UNEC tədqiqat mərkəzlərinin AKADEMİK PROFİLLƏRİ
image141561515111222image77777sannurrrimage4545albannnimage7878image1010image8888semmimage77image2108122021image777image23image888image888image333imagebu1818image222image333imageimage888image333image222hasraddin399b7d71de3d044ModaMehebbet xMustafa A.image888image222Energiimage30ETM_seminarmuzakireler_131120IMG-20201219-WA0218seminar26islamgemaster_klass
ŞÖBƏNİN ƏSAS VƏZİFƏLƏRİ:
• Universitetdə yaradılan tədqiqat mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi, təşkili və onların fəaliyyətinin dəstəklənməsi;
• Elmi-tədqiqat işlərinin təşkili və aparılması təcrübəsini öyrənmək, Respublikanın və xarici dövlətlərin elmi-tədqiqat müəssisələri ilə əlaqə yaratmaq və elmi mübadilələri həyata keçirmək;
• Respublikanın və xarici ölkələrin universitetlərində fəaliyyət göstərən tədqiqat mərkəzləri ilə birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması proqramlarında, qrant və layihələrdə iştirak etmək;
• Tədqiqat mərkəzlərinin rəhbərlərini mütəmadi olaraq universitet rəhbərliyi tərəfindən qəbul edilən qərar və verilən göstərişlərlə məlumatlandırmaq;
• Professor-müəllim heyətini planlaşdırılan elmi tədbirlər haqqında məlumatlarla tanış etmək və əməkdaşların bu elmi tədbirlərdə iştirakını təşkil etmək;
• Tədqiqat mərkəzlərinin elmi istiqamətlərinin və adlarının dəyişdirilməsi, yeni elmi-tədqiqat mərkəzlərinin (laboratoriyalarının) yaradılması və ləğv edilməsi, yeni rəhbərlərin və Mərkəz üzvlərinin təyinatı barədə təklifləri toplamaq və universitet rəhbərliyinə təqdim etmək.
HESABATLAR:
2022-ci ilin II yarımilliyi üzrə UNEC Tədqiqat Mərkəzlərinin Fəaliyyət Planlarının icrası ilə bağlı hesabat
2022-ci ilin I yarımilliyi üzrə UNEC Tədqiqat Mərkəzlərinin Fəaliyyət Planlarının icrası ilə bağlı hesabat
https://heyzine.com/flip-book/89840c6bf2.html#page/2
2021-ci ilin I yarımilliyi üzrə UNEC Tədqiqat Mərkəzlərinin Fəaliyyət Planlarının icrası ilə bağlı hesabat:
https://online.fliphtml5.com/aqktv/yapb/
2021-ci ilin II yarımilliyi üzrə UNEC Tədqiqat Mərkəzlərinin Fəaliyyət Planlarının icrası ilə bağlı hesabat:

Заведующая отделом: Рена Шикар гызы Гусейнова
Отдел координации и организации работ исследовательских центров как структурное подразделение Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) вначале действовал в составе Департамента организации и управления научной деятельности (ДОУНД).  Отдел был создан на основе докладной директора ДОУНД и приказа ректора UNEC №  828/3/2018.
Учитывая роль исследовательских центров и лабораторий в преобразовании UNEC в исследовательский университет, в целях повышения эффективности проводимых исследовательских работ  Отдел координации и организации работ исследовательских центров в составе Департамента организации и управления научной деятельности с 15.09.2020 года был выведен из состава департамента и определен как самостоятельное структурное подразделение.
Контроль работы исследовательских центров и лабораторий, действующих в UNEC, было поручено Отделу координации и организации работ исследовательских центров.
ОСНОВНАЯ ЦЕЛЬ ОТДЕЛА:
• Координация и организация деятельности исследовательских центров в университете;
• Повышение уровня научно-исследовательских работ, проводимых в университете, а также повышение научно-исследовательской деятельности профессорско-преподавательского состава;
• Расширение научного сотрудничества ряда мировых университетов с соответствующими организациями, применение современного научного опыта в университете;
• Привлечение молодежи, получающей образование, к исследовательским центрам;
• Повышение интенсивности и числа публикации в журналах международного уровня результатов научно-исследовательских работ, проводимых исследовательскими центрами.
Mehebbet xMustafa A.image888image222Energiimage30
ОСНОВНЫЕ ЗАДАЧИ ОТДЕЛА:
• Координация, организация работ созданных в университете исследовательских центров, и оказание поддержки в их деятельности;
• Изучение опыта организации и проведения научно-исследовательских работ, создание связей с республиканскими и зарубежными научно-исследовательскими учреждениями и осуществление научного обмена;
• Проведение совместных научно-исследовательских работ с исследовательскими центрами, действующими в республиканских и зарубежных университетах, участие в программах, грантах и проектах;
• Постоянно информировать руководителей исследовательских центров решениями, принятыми руководством университета, и данными указаниями;
• Ознакомить профессорско-преподавательский состав информацией о запланированных научных мероприятиях и организовать участие сотрудников в  этих научных мероприятиях;
• Изменение научной направленности и названий исследовательских центров, создание и ликвидация новых исследовательских центров (лабораторий), собрать предложения по вопросу назначения новых руководителей и членов центра и представить руководству университета.