İnklüziv ali təhsildə beynəlxalq trendlər
UNEC-də “İnklüziv ali təhsil: beynəlxalq trendlər və UNEC təcrübəsi” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfrans çərçivəsində təlimlər davam edir.
İnklüziv ali təhsilin bütün istiqamətləri üzrə təşkil olunan təlimlər xarici və yerli mütəxəssislər tərəfindən aparılır. UAE Zayed Sosial Müdafiə Milli təşkilatının tədris sektorunun baş təlimçiləri Şaron Keqan və Tina Merk inklüziv təhsil və əlilliyi olan tələbələrin məşğulluğu ilə bağlı təlim keçib. Digər təlimlər isə əlilliyi olan şəxslərə cəmiyyətin münasibəti, inklüziv kitabxana, müəllim və tələbələrin kitabxanadan səmərəli istifadə qaydaları mövzularında olub.
UNEC-in akademik heyətinin iştirak etdiyi təlimlərdə inklüziv ali təhsildə beynəlxalq trendlər və çağırışlar müzakirə olunub.

The international trends in inclusive higher education
The trainings within the framework of the held international conference on the topic “Inclusive Higher Education: International Trends and UNEC experience”  are ongoing at UNEC.
The trainings on all aspects of the inclusive higher education are conducted by foreign and local experts. The senior trainers of the education sector of the UAE Zayed Social Security National Organization Sharon Kegan and conductedf the trainings on inclusive education and the employement of the students with disabilities.  Other trainings were focused on such topics as the attiude of the society towards people with disabilities, inclusive libraries, the rules for the efficient use of library by the teachers and students.
The international trends and challenges in inclusive higher education were discussed in the trainings held with the participation of academic-teaching staff of UNEC.