İnklüziv təhsil UNEC-in prioritet məsələlərindəndir
UNEC Bakıda keçirilən “Əlilliyi olan gənclərin müstəqil həyat, sosial inteqrasiya və cəmiyyətin həyatında iştirak etmə hüquqları” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfransa təmsil olunub.
Gənclər və İdman Nazirliyi, “Dan” Beynəlmiləlçi Gənclər İctimai Birliyi və MDB-nin üzvü olan ölkələrin Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Dövlətlərarası Fondunun təşkil etdiyi konfransa dünyanın 13 ölkəsinin nümayəndə heyəti qatılıb.
UNEC-in Əlilliyi olan tələbələr üçün Mərkəzinin koordinatoru Sevinc Məhsimova inklüziv təhsilin UNEC-in prioritet məsələlərindən olduğunu bildirərək, bu istiqamətdə universitetdə zəruri tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. S.Məhsimova Azərbaycanda ilk dəfə UNEC-də həyata keçirilən inklüziv ali təhsildə ikili diplom proqramından bəhs edərək, bu günlərdə UNEC ilə Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universiteti (MDHİU) arasında imzalanan razılaşmanın hər iki tərəf üçün faydalı olacağını bildirib.
Konfrans iştirakçıları UNEC-də inklüziv təhsilin inkişafı istiqamətində atılan addımları müsbət dəyərləndiriblər.
Üç gün davam edən konfransda əlilliyi olan gənclərə aid qanunvericilik aktları, bu sahədə təcrübələrin öyrənilməsi, ictimai davranış qaydaları, habelə əlilliyi olan gənclərin mülki, siyasi, sosial, iqtisadi, mədəni hüquqlarının bərabər şəkildə təmin edilməsi, bu qəbildən olan şəxslərə münasibətdə insan hüquqlarının monitorinqinin milli mexanizminin dəstəklənməsi, həmin şəxslər üçün əlçatan media, sosial obyektlər, xidmətlər və nəqliyyatın təmin edilməsi və fiziki qüsurlu vətəndaşlara qarşı jurnalist etikası mövzuları üzrə təqdimat və müzakirələr keçirilib.

Инклюзивное образование является приоритетом UNEC
UNEC представлен на состоявшейся в Баку научно-практической конференции «Право молодых людей с инвалидностью на независимость, социальную интеграцию и участие в жизни общества»
В конференции, состоявшейся при организационной поддержке Министерства молодежи и спорта,  Союза интернациональной молодежи «Дан». Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ приняли участие представители 13 стран мира.
Координатор Центра для студентов с инвалидностью UNEC Севиндж Махсимова отметила, что инклюзивное образование является приоритетом UNECи добавила, что в этом направлении в университете осуществляются необходимые мероприятия.  Говоря о программе двойного диплома в инклюзивном высшем образовании,  впервые осуществляемом в  Азербайджане в UNEC, С.Махсимова отметила об эффективности для обеих сторон подписанного на днях соглашения между UNEC и Московским государственным гуманитарно-экономическим университетом (МГГЭУ).
Участники конференции положительно оценили предпринимаемые в UNEC шаги в направлении развития инклюзивного образования.
На трехдневной конференции состоялись презентации и обсуждения по теме законодательных  актов относительно молодых людей с инвалидностью,  изучения опыта в этой сфере, правил общественного поведения, а также полноправное обеспечение гражданских, политических, социальных, экономических, культурных  прав молодых людей с инвалидностью, поддержка национального механизма мониторинга человеческих прав в отношении лиц этой категории, обеспечение этих лиц доступной медиа, социальным объектом, услугами, транспортом и журналистской этикой.