İqtisadi islahatlar UNEC-də müzakirə edildi
“Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri”nə müvafiq olaraq inkişaf planlarının işlənilməsi məqsədi ilə yaradılmış İşçi qrupunun fəaliyyəti çərçivəsində dünyanın məşhur iqtisadçı ekspertləri Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub. Qonaqların UNEC ekspertləri ilə keçirdiyi seminarda Azərbaycan iqtisadiyyatının aktual məsələləri müzakirə edilib və təkliflər dinlənilib.
Ölkədə ixrac potensialının inkişaf etdirilməsi yolları görüşün ilk müzakirə mövzusu olub.  Ekspertlər xidmət sahəsində mümkün potensialın dəyərləndirilməsi və inkişafı üzrə “yol xəritəsi”nin hazırlanmasının labüdlüyünü xüsusi qeyd ediblər. Tədbirdə  tikinti sektorunda ixrac məsələləri gündəmə gətirilib. Xarici ekspertlər səbəb kimi Azərbaycanda tikinti sahəsində çalışan mütəxəsisslərin yüksək rəqabətqabiliyyətli kadr olmasını əsas gətiriblər.
Müzakirələr zamanı kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına diqqət yetirilib, bu sahənini rəhbərləri üçün pekəkar təlimlərin təşkilinin önəmliyi qeyd edilib. Hazır məhsulların ixraca yönəldilməsinin Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün əhəmiyyətindən də danışılıb.
Vergi Məcəlləsi və vergi yükü tədbirin əsas müzakirə mövzusu olub. Ekspertlər Azərbaycanın bank sektoru barədə də dəyərləndirmələr aparıblar, öz fikirlərini bildiriblər. Bankların iqtisadiyyatdakı rolu və bu sektorun sağlamlaşdırılmasında əhəmiyyəti haqqında mülahizələr  dinlənilib. Sonda ölkə banklarının səmərəli iqtisadi qərarların verilməsindəki rolu müzakirə edilib.

Economic Reforms are discussed at UNEC
The world’s well-known economist experts have visited Azerbaijan State University of Economics (UNEC) within the framework of the performance of working group established to process the development plans in accordance with the “Main Directions of the Strategic Roadmap of the National Economy and Main Sectors of the Economy”. The urgent issues of Azerbaijan economy were discussed and proposals were made at the seminar held by the guests with UNEC experts.
Ways of developing country’s import potential were the main matter discussed. Experts especially pointed out the necessity of preparation of the “roadmap” to evaluate and develop possible potential in service field. Export issues in construction sector were brought up to the agenda. As the reason the overseas experts brought the highly competitive personnel working in the field of construction in Azerbaijan.
The development of small and medium- sized entrepreneurship was focused on and the importance of organizing professional trainings for the management of the field was noted. They underlined the significance of directing finished goods to export in Azerbaijan.
Tax code and tax burden were the main issues discussed in the meeting. The experts also carried out assessments of Azerbaijan’s banking sector and shared their views. Considerations on the role of banks in economy and the necessity of this sector in the improvement of it were heard. The role of country’s banks in taking efficient economic decisions was discussed in the end.