İqtisadi islahatlar UNEC-də müzakirə edildi
“Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri”nə müvafiq olaraq inkişaf planlarının işlənilməsi məqsədi ilə yaradılmış İşçi qrupunun fəaliyyəti çərçivəsində dünyanın məşhur iqtisadçı ekspertləri Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub. Qonaqların UNEC ekspertləri ilə keçirdiyi seminarda Azərbaycan iqtisadiyyatının aktual məsələləri müzakirə edilib və təkliflər dinlənilib.
Ölkədə ixrac potensialının inkişaf etdirilməsi yolları görüşün ilk müzakirə mövzusu olub.  Ekspertlər xidmət sahəsində mümkün potensialın dəyərləndirilməsi və inkişafı üzrə “yol xəritəsi”nin hazırlanmasının labüdlüyünü xüsusi qeyd ediblər. Tədbirdə  tikinti sektorunda ixrac məsələləri gündəmə gətirilib. Xarici ekspertlər səbəb kimi Azərbaycanda tikinti sahəsində çalışan mütəxəsisslərin yüksək rəqabətqabiliyyətli kadr olmasını əsas gətiriblər.
Müzakirələr zamanı kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına diqqət yetirilib, bu sahənini rəhbərləri üçün pekəkar təlimlərin təşkilinin önəmliyi qeyd edilib. Hazır məhsulların ixraca yönəldilməsinin Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün əhəmiyyətindən də danışılıb.
Vergi Məcəlləsi və vergi yükü tədbirin əsas müzakirə mövzusu olub. Ekspertlər Azərbaycanın bank sektoru barədə də dəyərləndirmələr aparıblar, öz fikirlərini bildiriblər. Bankların iqtisadiyyatdakı rolu və bu sektorun sağlamlaşdırılmasında əhəmiyyəti haqqında mülahizələr  dinlənilib. Sonda ölkə banklarının səmərəli iqtisadi qərarların verilməsindəki rolu müzakirə edilib.

В UNEC обсуждены экономические реформы
В соответствии с «Главными направлениями стратегической дорожной карты по национальной экономике и основным секторам экономики» в рамках рабочей группы, созданной с целью разработки планов развития, известные мировые экономисты-эксперты посетили Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC). На семинаре, проведенном при участии гостей и экспертов UNEC, обсуждены актуальные проблемы экономики Азербайджана и заслушаны предложения.
Главной темой обсуждения встречи были вопросы о путях развития экспортного потенциала в стране. Эксперты особо отметили о непременной оценке возможного потенциала в сфере услуг и разработки «дорожной карты» по развитию. На мероприятии обсуждались вопросы экспорта в строительном секторе. Иностранные эксперты как причину за основу привели то, то в Азербайджане специалисты в сфере строительства являются конкурентоспособными кадрами.
При обсуждении были затронуты вопросы развития малого и среднего предпринимательства, было отмечено об организации профессиональных тренингов, что имеет важное значение для руководителей указанной сферы. Также было отмечено, о значительности для экономики Азербайджана направление готовой продукции на  экспорт.
Основной темой мероприятия был вопрос Налогового кодекса и налогового груза. Эксперты провели оценивание по банковскому сектору Азербайджана и высказали свои мнения. Были заслушаны выступления по вопросу роли банков в экономике и значении в оздоровлении этого сектора. В завершении была обсуждена роль банков страны при принятии эффективных экономических решений.