“İqtisadiyyat və İdarəetmə” ixtisasları üzrə təhsil alan magistrlərin I beynəlxalq elmi konfransı keçirilib
31 MAY 2019 | VIEWS:
Mayın 31-də “İqtisadiyyat və İdarəetmə” ixtisasları üzrə təhsil alan magistrlərin I beynəlxalq elmi konfransı keçirilib.
“Fairmont Baku Flame Towers” otelində təşkil olunan konfransda təhsil naziri Ceyhun Bayramov, təşkilat və komitə sədrləri, millət vəkilləri, rektorlar, ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər. Konfransdan öncə iştirakçılar BMDM-nin magistrlərinin rəsm əsərlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Beynəlxalq konfrans Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov magistrləri I Beynəlxalq Elmi Konfransın keçirilməsi münasibətilə təbrik edərək, konfransın işində onlara uğurlar arzulayıb. UNEC-in elmi tədqiqatyönümlü universitetə çevrilməsi istiqamətində atdığı addımlardan danışan rektor, universitetdə elmi fəaliyyətin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə həyata keçirilən islahatlara diqqət çəkərək, UNEC müəllimlərinin Web of Science də çap olunan məqalələrinin 76%-nin məhz son 4 ilin payına düşdüyünü bildirib. Rektor UNEC-də iqtisadiyyat elminin aktual problemlərini araşdıran 26 tədqiqat mərkəzinin yaradıldığını, həmin mərkəzdə aparılan tədqiqatın nəticələrinin dünyaca məşhur Şpringer nəşriyyatında çap olunduğunu xüsusi vurğulayıb. Kitabın Şpringer nəşriyyatında iqtisadiyyat üzrə Azərbaycandan nəşr olunan ilk və yeganə olduğunu diqqətə çatdırıb. Rektor magistr və tələbələrin elmi fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması məqsədilə UNEC-də mükafatlandırma sisteminin yaradıldığından da söz açıb. Bildirib ki, impact dərəcəsindən asılı olaraq nüfuzlu jurnallarda çap olunan hər bir məqaləyə görə UNEC-in bakalavr və magistrləri 4000 manatadək mükafat əldə edə bilirlər. Ə.Muradov UNEC-in ikili diplom proqramlarına da toxunub. Yeni tədris ilindən UNEC-in ABŞ-ın Linkoln universiteti ilə magistratura pilləsi üzrə ikili diplomu reallaşdıracağını deyən rektor, həmin magistlərin təhsil aldıqları müddətdə lisenziya əsasında ABŞ-da əmək fəaliyyəti ilə də məşğul ola biləcəklərini deyib.
Təhsil naziri Ceyhun Bayramov bilik iqtisadiyyatı dövründə hərtərəfli və dayanıqlı inkişafın təmin edilməsində elm və təhsilin rolunun artdığını bildirib. İqtisadiyyatın inkişafında ali təhsilin rolunun xüsusi önəm kəsb etdiyini diqqətə çatdıran nazir Prezident İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın əsas məqsədlərinə toxunub. Strategiyanın hədəflərinə uyğun olaraq, son 6 ildə ali təhsil müəssisələrinə qəbul olan tələbələrin sayında 20,8 faiz artım müşahidə edildiyini, 2018-ci ildə 41 mindən çox şəxsin tələbə adını qazandığını vurğulayıb. Nazir ali təhsilin hamı üçün əlçatan  olmasının  dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu deyib. 2019-2020-ci tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrində dövlət sifarişli yerlərin sayının 66 faiz təşkil etdiyini, hazırda magistratura səviyyəsində qəbul dinamikasında da artımın müşahidə olunduğunu bildirib. Nazir ölkədə elmi nəşrlərin keyfiyyətinin və sayının artırılması istiqamətində də ciddi addımlar atıldığına diqqət çəkərək, 2018-ci ildə Azərbaycanın Cənubi Qafqaz regionunda inkişaf dinamikasına görə lider olduğunu vurğulayıb.
UNEC-in Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin (BMDM) direktoru, dosent Fariz Əhmədov rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, BMDM-də 11 ixtisas və 39 ixtisaslaşma üzrə 4 dildə tədris aparılır. Mərkəzdə 1200-dək yerli və əcnəbi magistrin təhsil aldığını deyən F.Əhmədov onların beynəlxalq və elmi uğurları barədə də danışıb. UNEC-in magistrlərinin 4 məqaləsinin “Web of Science”də indeksləşmiş jurnallarda dərc olunduğunu qeyd edib. F.Əhmədov konfransa yerli və əcnəbi magistrlər tərəfindən 385 məqalənin tədim edildiyini bildirib.
Plenar iclasda UNEC magistrləri 4 dildə təqdimatla çıxış ediblər.
Sonda təhsil naziri Ceyhun Bayramov magistrlərə  sertifikatları təqdim edib.
Konfrans öz işini plenar iclaslarda davam etdirəcək. İyunun 2-dək davam edəcək konfransda iqtisadiyyat və idarəetmə ixtisaslarında təhsil alan həm yerli, həm də xarici ölkələrdən olan gənclər bir araya gələrək, magistr tədqiqatlarının nəticələrinin paylaşılması, elmi araşdırmaların keyfiyyətinin artırılması istiqamətində fikir mübadiləsi aparacaqlar.

Состоялась I международная научная конференция магистров, получающих образование по специальностям «Экономика и управление»
31 МАЯ 2019 | VIEWS:
31 мая для магистров, получающих образование по специальностям «Экономика и управление», состоялась I международная научная конференция.
В конференции, организованной в отеле “Fairmont Baku Flame Towers”, приняли участие министр образования  Джейхун Байрамов, председатели организаций и комитетов, депутаты, ректоры, представители общественности и другие гости. До начала конференции участники ознакомились с выставкой картин магистров МЦМД.
Международная конференция началась с озвучивания государственного гимна.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов поздравил магистров с I международной научной конференцией и пожелал им успехов в работе конференции. Говоря о предпринятых шагах в направлении превращения UNEC в научный университет исследовательского направления, ректор обратил внимание на реформы, осуществляемые в университете в целях повышения эффективности научной деятельности, и отметил, что 76% опубликованных преподавателями UNEC статей в Web of Science приходится на долю последних 4 года. Ректор отметил о создании в UNEC 26 исследовательских центров, исследующих актуальные проблемы экономики, и особо подчеркнул о публикации результатов исследований, проведенных в центрах, во всемирно известном издательстве Şpringer. Он довел до внимания, что опуликованная в издательстве Şpringer книга по экономике была первой и единственной из Азербайджана. Ректор затронул вопрос о создании в UNEC системы премирования с целью стимулирования научной деятельности магистров и студентов.  Он отметил, что в зависимости от степени импакт-фактора за каждую статью, опубликованную в престижном журнале, бакалавры и магистры UNEC могут получить награду в размере 4000 манат. Ректор отметил, что с нового учебного года будет реализована программа двойного диплома ступени магистратуры с университетом Линкольна США, эти же магистры в течение получения образования на основе лицензии могут заниматься трудовой деятельностью в США.
Министр образования Джейхун Байрамов отметил о повышении роли науки и образования в обеспечении всестороннего и устойчивого развития в период экономики знаний. Доведя до внимания о роли высшего образования в развитии экономики, он отметил основные цели «Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике», подписанной Президентом Ильхамом Алиевым. Он подчеркнул, что согласно целям стратегии за последние 6 лет в числе студентов, поступивших в высшие учебные заведения наблюдается рост на  20,8 процентов, и подчеркнул, что в 2018 году свыше 41 тысячи лиц получили право стать студентом. Министр отметил, что доступность высшего образования для всех является одним из приоритетных направлений государственной политики. Он отметил, что в для 2019-2020 учебного года в высших учебных заведениях число  заказных государством мест составит 66 процентов, в настоящее время наблюдается рост в динамике приема на уровень магистратуры. Министр довел до внимания, что в стране предприняты серьезные шаги в направлении повышения качества и числа научных изданий, и подчеркнул, что в 2018 году Азербайджан стал лидером в регионе Южного Кавказа по динамике развития.
Директор Международного центра магистратуры и докторантуры (МЦМД) UNEC, доцент Фариз Ахмедов рассказал о деятельности руководимой им структуры. Он отметил, что в МЦДМ ведется обучение на 4 языках по 11 специальностям и 39 специализации.  Говоря о том, что в центре получают образование около 1200 местных и иностранных магистров, Ф.Ахмедов рассказал об их международных и научных успехах. Он отметил, что 4 статьи магистров UNEC опубликованы в индексационных журналах “Web of Science”. Он отметил, что на конференцию представлено 385 статей местных и иностранных магистров.
На пленарном заседании магистры UNEC выступили с презентацией на 4 языках.
В конце министр образования Джейхун Байрамов вручил сертификаты магистрам.
Конференция продолжила свою работу пленарным заседанием. На конференции, которая продолжится до 2 июня, местная и зарубежная молодежь, получающая образование  по специальностям экономики и управления, соберется, поделится результатами магистерских исследований, проведет обмен мнениями в направлении повышения качества научных исследований.