“İqtisadiyyat və İdarəetmə” ixtisasları üzrə təhsil alan magistrlərin I beynəlxalq elmi konfransı keçirilib
31 MAY 2019 | VIEWS:
Mayın 31-də “İqtisadiyyat və İdarəetmə” ixtisasları üzrə təhsil alan magistrlərin I beynəlxalq elmi konfransı keçirilib.
“Fairmont Baku Flame Towers” otelində təşkil olunan konfransda təhsil naziri Ceyhun Bayramov, təşkilat və komitə sədrləri, millət vəkilləri, rektorlar, ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər. Konfransdan öncə iştirakçılar BMDM-nin magistrlərinin rəsm əsərlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Beynəlxalq konfrans Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov magistrləri I Beynəlxalq Elmi Konfransın keçirilməsi münasibətilə təbrik edərək, konfransın işində onlara uğurlar arzulayıb. UNEC-in elmi tədqiqatyönümlü universitetə çevrilməsi istiqamətində atdığı addımlardan danışan rektor, universitetdə elmi fəaliyyətin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə həyata keçirilən islahatlara diqqət çəkərək, UNEC müəllimlərinin Web of Science də çap olunan məqalələrinin 76%-nin məhz son 4 ilin payına düşdüyünü bildirib. Rektor UNEC-də iqtisadiyyat elminin aktual problemlərini araşdıran 26 tədqiqat mərkəzinin yaradıldığını, həmin mərkəzdə aparılan tədqiqatın nəticələrinin dünyaca məşhur Şpringer nəşriyyatında çap olunduğunu xüsusi vurğulayıb. Kitabın Şpringer nəşriyyatında iqtisadiyyat üzrə Azərbaycandan nəşr olunan ilk və yeganə olduğunu diqqətə çatdırıb. Rektor magistr və tələbələrin elmi fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması məqsədilə UNEC-də mükafatlandırma sisteminin yaradıldığından da söz açıb. Bildirib ki, impact dərəcəsindən asılı olaraq nüfuzlu jurnallarda çap olunan hər bir məqaləyə görə UNEC-in bakalavr və magistrləri 4000 manatadək mükafat əldə edə bilirlər. Ə.Muradov UNEC-in ikili diplom proqramlarına da toxunub. Yeni tədris ilindən UNEC-in ABŞ-ın Linkoln universiteti ilə magistratura pilləsi üzrə ikili diplomu reallaşdıracağını deyən rektor, həmin magistlərin təhsil aldıqları müddətdə lisenziya əsasında ABŞ-da əmək fəaliyyəti ilə də məşğul ola biləcəklərini deyib.
Təhsil naziri Ceyhun Bayramov bilik iqtisadiyyatı dövründə hərtərəfli və dayanıqlı inkişafın təmin edilməsində elm və təhsilin rolunun artdığını bildirib. İqtisadiyyatın inkişafında ali təhsilin rolunun xüsusi önəm kəsb etdiyini diqqətə çatdıran nazir Prezident İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın əsas məqsədlərinə toxunub. Strategiyanın hədəflərinə uyğun olaraq, son 6 ildə ali təhsil müəssisələrinə qəbul olan tələbələrin sayında 20,8 faiz artım müşahidə edildiyini, 2018-ci ildə 41 mindən çox şəxsin tələbə adını qazandığını vurğulayıb. Nazir ali təhsilin hamı üçün əlçatan  olmasının  dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu deyib. 2019-2020-ci tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrində dövlət sifarişli yerlərin sayının 66 faiz təşkil etdiyini, hazırda magistratura səviyyəsində qəbul dinamikasında da artımın müşahidə olunduğunu bildirib. Nazir ölkədə elmi nəşrlərin keyfiyyətinin və sayının artırılması istiqamətində də ciddi addımlar atıldığına diqqət çəkərək, 2018-ci ildə Azərbaycanın Cənubi Qafqaz regionunda inkişaf dinamikasına görə lider olduğunu vurğulayıb.
UNEC-in Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin (BMDM) direktoru, dosent Fariz Əhmədov rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, BMDM-də 11 ixtisas və 39 ixtisaslaşma üzrə 4 dildə tədris aparılır. Mərkəzdə 1200-dək yerli və əcnəbi magistrin təhsil aldığını deyən F.Əhmədov onların beynəlxalq və elmi uğurları barədə də danışıb. UNEC-in magistrlərinin 4 məqaləsinin “Web of Science”də indeksləşmiş jurnallarda dərc olunduğunu qeyd edib. F.Əhmədov konfransa yerli və əcnəbi magistrlər tərəfindən 385 məqalənin tədim edildiyini bildirib.
Plenar iclasda UNEC magistrləri 4 dildə təqdimatla çıxış ediblər.
Sonda təhsil naziri Ceyhun Bayramov magistrlərə  sertifikatları təqdim edib.
Konfrans öz işini plenar iclaslarda davam etdirəcək. İyunun 2-dək davam edəcək konfransda iqtisadiyyat və idarəetmə ixtisaslarında təhsil alan həm yerli, həm də xarici ölkələrdən olan gənclər bir araya gələrək, magistr tədqiqatlarının nəticələrinin paylaşılması, elmi araşdırmaların keyfiyyətinin artırılması istiqamətində fikir mübadiləsi aparacaqlar.

I international scientific conference of masters on “Economics and Management” has been held
The first international scientific conference of masters on “Economics and Management” was held on May 31.
The conference organized at “Fairmont Baku Flame Towers” was attended by the Minister of Education  Jeyhun Bayramov, chairpersons of the organization and committees, MPs, rectors, public figures and other guests. Prior to the conference, participants got acquainted with the exhibition of masterpieces of ICMD.
The international conference started with a national anthem.
Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov congratulated masters on the I International Scientific Conference and wished them success in the conference work. Speaking about the steps taken by UNEC to turn into a scientific research university, drawing attention to the ongoing reforms to improve the academic performance of the university, the rector noted that 76% of articles by  UNEC lecturers′ published in Web of Science fall to the last four years. The rector noted that 26 research centers were created at   UNEC to study the actual problems of economics, and the results of the research carried out at that center were published in the world-famous Springer publishing house. He noted that the book was the first and only one published from Azerbaijan in the Springer publishing house. The rector also spoke about the establishment of a rewarding system at   UNEC in order to stimulate scientific activities of   students and masters. He said that according to each article published in prestigious journals, depending on the degree of impact, UNEC bachelors and masters   can earn up to 4,000 manats. A. Muradov also touched on UNEC’s double diploma programs. He said the UNEC would implement a double degree diploma with Lincoln University of  the USA in the new academic year, and said that these masters could also engage in labor activity in the United States under a license during their education.
Minister of Education   Ceyhun Bayramov said the role of science and education in ensuring the comprehensive and sustainable development during the knowledge economy had increased. Pointing out the importance of the role of higher education in the development of the economy, the minister touched upon the main goals of the “State Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan” signed by President Ilham Aliyev. He pointed out that according to the goals of the strategy, the number of students enrolled in the last 6 years had increased by 20.8% and that in 2018, more than 41,000 students had won the student title. The minister said that access to higher education for all is one of the priorities of state policy. He noted that the number of public places in higher education institutions for the 2019-2020 academic years is 66 percent, and currently the growth in admission dynamics at masters level  were also observed. The Minister pointed out that serious steps were taken to increase the quality and quantity of scientific publications in the country and stressed that in 2018 Azerbaijan is a leader in development dynamics in the South Caucasus region.
Director of the UNEC International Centre for Masters   and   Doctorates, Associate Professor Fariz Ahmadov spoke about the organization’s activity that he is heading. He noted that in the ICMD that the studies are held in four languages on 11 specialties and 39 specializations. F. Ahmadov, who said that about 1200 local and foreign masters are studying at the center, spoke about their international and scientific successes. He noted that four articles by UNEC masters had been published in indexed journals   in Web of Science. F. Ahmadov said that 385 articles were presented by local and foreign masters.
At the plenary session, UNEC masters made presentations in 4 languages.
At the end, Jeyhun Bayramov, the Minister of Education, presented certificates to masters.
The conference will continue its work at plenary sessions. The conference, which will continue until June 2, will bring together young people from both local and foreign countries in the fields of economics and management, to exchange views on the results of their master’s research and to improve the quality of their research.