İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların IV Beynəlxalq Elmi Konfransına start verildi
İyunun 23-də UNEC-in təşkilatçılığı ilə İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların IV Beynəlxalq Elmi Konfransının açılış mərasimi olub.
Açılışdan öncə konfrans iştirakçıları Fəxri Xiyabanda ulu öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, önünə əklil qoyublar və əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad ediblər.
“Baku Marriott Hotel Boulevard”da təşkil olunan konfransın açılışında təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, millət vəkilləri, dövlət və özəl qurumların nümayəndələri, alim və tədqiqatçılar iştirak ediblər.
Konfransın açılışında çıxış edən rektor professor Ədalət Muradov iştirakçıları salamlayaraq, konfransın işinə uğurlar arzulayıb. Rektor UNEC-in iki gün öncə əldə etdiyi yeni uğuru iştirakçılarla bölüşüb. U-Multirank reytinq təşkilatının açıqladığı dünya universitetlərinin 2022-ci il reytinqində UNEC-in 251-300-cü yerə yüksəldiyini, Asiya universitetləri arasında 18-ci ən yaxşı nəticəni göstərdiyini, İqtisadiyyat fənni üzrə dünyada 151-200-cü yerdə qərarlaşdığını diqqətə çatdıraraq, qürur duyduğunu bildirib.
Rektor hər il keçirilən və dünyanın müxtəlif ölkələrinin tədqiqatçılarını bir platformada toplayan konfransa marağın ildən-ilə artdığının sevindirici olduğunu deyib. Qeyd olunub ki, 27 ölkədən təqdim olunan 613 tədqiqat işindən 270-i konfransda məruzə olunmaq üçün qəbul edilib. Konfrans çərçivəsində işğaldan azad olunan bölgələrin iqtisadi potensialı ilə bağlı seçilmiş tədqiqat işlərindən ibarət “Qarabağda biznes mühiti və kiçik və orta biznesin inkişafı”, “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun iqtisadi inkişafında investisiyaların rolu” və “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun iqtisadi potensialının qiymətləndirilməsi” adlı 3 kitab nəşr olunub.
Konfransda çıxış edən təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov ölkənin iqtisadi inkişafı, əhalinin sosial rifahının daha da yaxşılaşdırılması, elm və təhsilin inkişafı istiqamətində qəbul edilən dövlət proqramlarından söz açıb. Dünya iqtisadiyyatının və elminin qarşısında duran vəzifələrə toxunan nazir müavini, alternativ enerji ehtiyatları, yaşıl iqtisadiyyatın inkişafının vacibliyinə diqqət çəkərək, bu istiqamətdə ali təhsil müəssisələrinin də üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü deyib. O, konfransa təqdim olunan məqalələrin və konfransın müzakirə mövzularının ölkəmizin, eləcə də dünyanın gələcək inkişafına töhfələr verəcəyindən əminliyini ifadə edib.
Paşa Holdinq şirkətlər qrupunun baş iqtisadçısı Elman Eminov əmək bazarında baş verən dəyişikliklər və ali təhsil müəssisələrinin bu istiqamətdə rolundan danışıb. Holdinq rəsmisi Azərbaycanın əmək bazarında xaricə axının müşahidə olunduğuna diqqət çəkərək, bu sahədə ali təhsil müəssisələrinin rolunun, eləcə də biznes strukturlarının sosial məsuliyyətinin artdığını bildirib. O, Paşa Holdinqlə UNEC-in uğurlu əməkdaşlığını vurğulayaraq, bu əməkdaşlığın bundan sonra daha da yüksələcəyini bildirib.
Konfrans Təhsil, Elm, İnnovasiya və Sahibkarlıq mövzusunda yerli və xarici mütəxəssislərin panel çıxışları ilə davam edib.
Çıxışlardan sonra konfransın əsas iştirakçılarına təşəkkür plaketləri təqdim olunub.
Konfransın ikinci hissəsində “Dairəvi iqtisadiyyat və yaşıl artımın maliyyələşdirilməsi” mövzusunda panel müzakirələr aparılıb.
Konfrans çərçivəsində UNEC tələbələrinin əl işlərindən ibarət  “Qarabağ Azərbaycandır” adlı sərgi, eləcə də tələbələrin canlı heykəltəraşlıq nümunəsi iştirakçıların böyük marağına səbəb olub.
İyunun 26-dək davam edəcək konfransda dünyanın müxtəlif ölkəsindən olan 50-yə yaxın mütəxəssisin, dövlət, özəl sektor və ali təhsil müəssisələrinin mütəxəssislərinin iştirakı ilə 12 “workshop” təşkil olunacaq. “Workshop”larda universitet-sənaye iş birliyi, biznes idarəçiliyində agile yanaşma, metavers və təhsil, tələbə sahibkarlığı, ali təhsildə rəqəmsal bacarıqlar, enerji amili və davamlı iqtisadi inkişaf, pandemiyanın sosial iqtisadi təsirləri, innovasiya ekosistemi və universitetlər, süni intellekt və iqtisadiyyatda təsirləri, davranış iqtisadiyyatı, səhiyyə menecmenti və rəqəmsal iqtisadiyyat mövzularında maraqlı müzakirələr keçiriləcək.

IV International Scientific Conference of Economics And Management Researchers starts
The opening ceremony of IV International Scientific   Conference   of  Economics  And Management Researchers organized by UNEC, took place on June 23.
Before the opening, the conference participants visited the tomb of great leader Heydar Aliyev in the Alley of Honors, laid a wreath and paid tribute to his memory.
The conference, held at   Baku Marriott Hotel Boulevard, was attended by Deputy Minister of Education Firudin Gurbanov,  the rector of UNEC, Professor Adalat Muradov, MPs,  representatives of public and private organizations, scientists and researchers.
Speaking at the opening of the conference, the rector Professor Adalat Muradov greeted the participants and wished success to the conference. The rector shared with the participants the new success of UNEC achieved two days ago. The rector drew attention to the fact that UNEC has risen to 251-300 in the 2022 ranking of world universities, ranked 18th among Asian universities, and ranked 151-200 in the world on Economics, according to U-Multirank rating organization, and noted that he is proud of it.
The rector said the growing interest in the annual conference, which brings together researchers from around the world on one platform, is gratifying. It was noted that 270 out of 613 research papers submitted from 27 countries were accepted for report at the conference. Within the conference, 3 books on the economic potential of the liberated regions, “Business environment and development of small and medium business in Karabakh”, “The role of investments in the economic development of   Karabakh and East Zangazur” and “Assessment of the economic potential of Karabakh and East Zangazur” have been published.
Speaking at the conference, the Deputy Minister of Education Firudin Gurbanov spoke about the state programs adopted for the economic development of the country, further improvement of social welfare, development of science and education. Touching upon the challenges facing the world economy and science, the Deputy Minister stressed the importance of alternative energy resources and the development of a green economy, noting that higher education institutions have a great responsibility in this direction. He expressed confidence that the articles submitted to the conference and the topics discussed at the conference will contribute to the future development of our country and the world.
Elman Eminov, Chief Economist of Pasha Holding Group of Companies, spoke about the changes in the labor market and the role of higher education institutions in this direction. Noting that there is an outflow in the labor market of Azerbaijan, the holding official said that the role of higher education institutions in this area, as well as the social responsibility of business structures, has increased. He noted the successful cooperation between Pasha Holding and UNEC, noting that this cooperation will continue to grow.
The conference continued with panel presentations by local and foreign experts on Education, Science, Innovation and Entrepreneurship.
After the speeches, plaques of thanks were presented to the main participants of the conference.
In the second part of the conference, panel discussions on “Round economy and financing of green growth” were held.
Within the framework of the conference, an exhibition of handicrafts by UNEC students entitled “Karabakh is Azerbaijan”, as well as a live sculpture of students’ aroused great interest among the participants.
The conference, which will last until June 26, will feature 12 workshops with the participation of about 50 experts from around the world, as well as experts from public, private and higher education institutions. There will be interesting discussions on  university-industry collaboration, agile approach to business management, metaverse  and education, student entrepreneurship, digital skills in higher education, energy and sustainable economic development, socioeconomic effects of the pandemic, innovation ecosystems and universities, artificial intelligence and economic impacts, behavioral economics, health management and digital economy at “workshops”.