İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların IV Beynəlxalq Elmi Konfransına start verildi
İyunun 23-də UNEC-in təşkilatçılığı ilə İqtisadiyyat və İdarəetmə Sahəsində Tədqiqatçıların IV Beynəlxalq Elmi Konfransının açılış mərasimi olub.
Açılışdan öncə konfrans iştirakçıları Fəxri Xiyabanda ulu öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, önünə əklil qoyublar və əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad ediblər.
“Baku Marriott Hotel Boulevard”da təşkil olunan konfransın açılışında təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, millət vəkilləri, dövlət və özəl qurumların nümayəndələri, alim və tədqiqatçılar iştirak ediblər.
Konfransın açılışında çıxış edən rektor professor Ədalət Muradov iştirakçıları salamlayaraq, konfransın işinə uğurlar arzulayıb. Rektor UNEC-in iki gün öncə əldə etdiyi yeni uğuru iştirakçılarla bölüşüb. U-Multirank reytinq təşkilatının açıqladığı dünya universitetlərinin 2022-ci il reytinqində UNEC-in 251-300-cü yerə yüksəldiyini, Asiya universitetləri arasında 18-ci ən yaxşı nəticəni göstərdiyini, İqtisadiyyat fənni üzrə dünyada 151-200-cü yerdə qərarlaşdığını diqqətə çatdıraraq, qürur duyduğunu bildirib.
Rektor hər il keçirilən və dünyanın müxtəlif ölkələrinin tədqiqatçılarını bir platformada toplayan konfransa marağın ildən-ilə artdığının sevindirici olduğunu deyib. Qeyd olunub ki, 27 ölkədən təqdim olunan 613 tədqiqat işindən 270-i konfransda məruzə olunmaq üçün qəbul edilib. Konfrans çərçivəsində işğaldan azad olunan bölgələrin iqtisadi potensialı ilə bağlı seçilmiş tədqiqat işlərindən ibarət “Qarabağda biznes mühiti və kiçik və orta biznesin inkişafı”, “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun iqtisadi inkişafında investisiyaların rolu” və “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun iqtisadi potensialının qiymətləndirilməsi” adlı 3 kitab nəşr olunub.
Konfransda çıxış edən təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov ölkənin iqtisadi inkişafı, əhalinin sosial rifahının daha da yaxşılaşdırılması, elm və təhsilin inkişafı istiqamətində qəbul edilən dövlət proqramlarından söz açıb. Dünya iqtisadiyyatının və elminin qarşısında duran vəzifələrə toxunan nazir müavini, alternativ enerji ehtiyatları, yaşıl iqtisadiyyatın inkişafının vacibliyinə diqqət çəkərək, bu istiqamətdə ali təhsil müəssisələrinin də üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü deyib. O, konfransa təqdim olunan məqalələrin və konfransın müzakirə mövzularının ölkəmizin, eləcə də dünyanın gələcək inkişafına töhfələr verəcəyindən əminliyini ifadə edib.
Paşa Holdinq şirkətlər qrupunun baş iqtisadçısı Elman Eminov əmək bazarında baş verən dəyişikliklər və ali təhsil müəssisələrinin bu istiqamətdə rolundan danışıb. Holdinq rəsmisi Azərbaycanın əmək bazarında xaricə axının müşahidə olunduğuna diqqət çəkərək, bu sahədə ali təhsil müəssisələrinin rolunun, eləcə də biznes strukturlarının sosial məsuliyyətinin artdığını bildirib. O, Paşa Holdinqlə UNEC-in uğurlu əməkdaşlığını vurğulayaraq, bu əməkdaşlığın bundan sonra daha da yüksələcəyini bildirib.
Konfrans Təhsil, Elm, İnnovasiya və Sahibkarlıq mövzusunda yerli və xarici mütəxəssislərin panel çıxışları ilə davam edib.
Çıxışlardan sonra konfransın əsas iştirakçılarına təşəkkür plaketləri təqdim olunub.
Konfransın ikinci hissəsində “Dairəvi iqtisadiyyat və yaşıl artımın maliyyələşdirilməsi” mövzusunda panel müzakirələr aparılıb.
Konfrans çərçivəsində UNEC tələbələrinin əl işlərindən ibarət  “Qarabağ Azərbaycandır” adlı sərgi, eləcə də tələbələrin canlı heykəltəraşlıq nümunəsi iştirakçıların böyük marağına səbəb olub.
İyunun 26-dək davam edəcək konfransda dünyanın müxtəlif ölkəsindən olan 50-yə yaxın mütəxəssisin, dövlət, özəl sektor və ali təhsil müəssisələrinin mütəxəssislərinin iştirakı ilə 12 “workshop” təşkil olunacaq. “Workshop”larda universitet-sənaye iş birliyi, biznes idarəçiliyində agile yanaşma, metavers və təhsil, tələbə sahibkarlığı, ali təhsildə rəqəmsal bacarıqlar, enerji amili və davamlı iqtisadi inkişaf, pandemiyanın sosial iqtisadi təsirləri, innovasiya ekosistemi və universitetlər, süni intellekt və iqtisadiyyatda təsirləri, davranış iqtisadiyyatı, səhiyyə menecmenti və rəqəmsal iqtisadiyyat mövzularında maraqlı müzakirələr keçiriləcək.

Дан старт IV Международной научной конференции исследователей в сфере экономики и управления
23 июня при организационной поддержке UNEC состоялась церемония открытия IV Международной научной конференции исследователей в сфере экономики и управления.
Перед открытием участники конференции посетили могилу великого вождя Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения, возложили венок и с глубоким уважением почтили  светлую память.
В открытии конференции, организованном в «Baku Marriott Hotel Boulevard», приняли участие заместитель министра образования Фирудин Гурбанов, ректор UNEC профессор Адалат Мурадов, депутаты, представители государственных и частных структур, ученые и исследователи.
Выступив на открытии конференции, ректор профессор Адалат Мурадов приветствовал гостей и пожелал успехов работе конференции. Ректор поделился новым успехом, которого добился UNEC два дня назад. В рейтинге университетов мира, обнародованном рейтинговой организацией U-Multirank за 2022 год отмечено, что UNEC переместился на  251-300 место, среди университетов Азии показал лучший 18 результат, по дисциплине экономики (subject ranking) расположился на 151-200 месте в мире.
Ректор отметил отрадный факт то, что с каждым годом растет интерес конференции, которая проводится ежегодно и объединяет исследователей разных стран мира на одной платформе. Было отмечено, что из 613 исследовательских работ, представленных из 27 стран, 270 были приняты к докладу на конференции.  В рамках конференции для публикации на платформе SCOPUS было отправлено 99 исследовательских работ, для книги «Зеленая экономика и зеленые финансы» 42, для книги в связи с экономикой 99, для публикации в международных журналах 76, для сборника докладов конференции 298. В связи с экономическим потенциалом регионов, освобожденных от оккупации, издано 3 книги под названием «Среда бизнеса в Карабахе и развитие малого и среднего бизнеса», «Роль университетов в развитии Карабаха и Восточного Зангезура», и «Оценка экономического потенциала Карабаха и Восточного Зангезура».
Выступивший на конференции заместитель министра образования Фирудин Гурбанов рассказал о принятых государственных программах в направлении развития экономики страны, улучшения социального благосостояния населения, развития науки и образования. Касаясь задач, стоящих перед мировой экономикой и наукой, заместитель министра, обратив внимание на важность развития альтернативных энергетических запасов, зеленой экономики, отметил, что в этом направлении большая ответственность падает на учреждения высшего образования. Он выразил уверенность, что представленные на конференции статьи и обсуждаемые вопросы внесут вклад в будущее развитие страны, а также мира.
Главный экономист группы компаний «Паша Холдинг» Эльман Эминов рассказал об изменениях на рынке труда и роли высших учебных заведений в этом направлении. Официальное лицо холдинга отметило приток иностранной рабочей силы на рынок труда Азербайджана, и подчеркнуло, что возросла роль высших учебных заведений в этой сфере, а также социальная ответственность структур бизнеса. Он отметил успешное сотрудничество Паша Холдинга с UNEC и выразил уверенность, что это сотрудничество еще больше возрастет.
Конференция продолжила свою работу панельными выступлениями отечественных и зарубежных специалистов по теме образования, науки, инновации и предпринимательства.
После выступлений основным участникам конференции были представлены пакеты благодарности.
Во второй части конференции состоялись обсуждения по теме «Круглая экономика и финансирование зеленого роста».
В панели приняли участие ведущие специалисты ведущей международной организации в мире NEP, а также таких государственных и частных структур как Министерство экономики АР, Фонд развития предпринимательства, Международный банк Азербайджана, ОАО «Чистый город»,  McDonald`s.
На конференции, которая будет продолжаться до 26 июня с участием около 50 специалистов из разных стран мира, государственных, частных секторов и высших учебных заведений, будут организованы 12 “workshop”. На “Workshop” будут проводиться интересные дискуссии на темы сотрудничества между университетами и промышленностью, гибкого подхода в управлении бизнесом, метаверсии и образования, студенческого предпринимательства, цифровых способностей в высшем образовании, энергетического фактора и устойчивого развития, социально-экономических последствий пандемии, инновационной экосистемы и университетов, искусственного интеллекта и влияния в экономике, экономики поведения, менеджмента здравоохранения и цифровой экономики.