İşəgötürənlərin öz tələblərini konkretləşdirməyə ehtiyac var – UNEC rektoru məşğulluqla bağlı müasir tələbləri açıqladı
25 YANVAR 2019 | VIEWS:
Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) və Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) birgə təşkilatçılığı ilə “Gənclərin məşğulluğu: işəgötürənlərin baxışı, çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda keçirilən konfransda çıxış edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov müasir əmək bazarında sürətlə dəyişən prinsiplərə və meydana çıxan yeni yanaşmalara diqqət çəkib.
IV sənaye inqilabında unifikasiya edilmiş kütləvi tələbin fərdiləşmiş tələblə əvəz olunduğunu və bunu reallığa çevirən çevik texnologiyaların tətbiqinin creativ və innovativ mütəxəssislərə tələbin artırdığını qeyd edib.
Rektor bildirib ki, karyera anlayışı da ənənəvi mahiyyətini dəyişməkdədir. Belə ki, karyera anlayışı hazırda işçinin konkret bir şirkətə ömür boyu xidmət etməsi deyil, həmin işçinin peşəkarlıq keyfiyyətinin daim yüksəldilməsini əks etdirir.
Rektor onu da qeyd edib ki, UNEC öz məzunlarının keyfiyyətinə  görə məsuliyyəti öz üzərində saxlayır. İş dünyasına təqdim edilən “UNEC2B” platforması çərçivəsində işəgötürənlər məzunları işə götürdüyü halda universitet üç il ərzində“servis xidməti”ni təklif edir. Həmçinin, iş müsahibəsi zamanı UNEC-in yuxarı kurs tələbələrinin zəif cəhətləri aşkar olunarsa, məzun olana qədər həmin zəifliyinin aradan qaldırılmasını da UNECöz üzərinə götürür. Bundan başqa job.unec.edu.az portalı yaradılmış və bu virtual əmək birjası tələbələrlə işəgötürənlər arasında effektiv kommunikasiya rolunu daşıyır.
UNEC rektoru əmək bazarının tələblərinə çevik və adekvat cavab vermək üçün distant təhsilin aktuallığını xüsusilə vurğulayıb. UNEC-də yaradılan ən müasir distant təhsil infrastrukturu işəgötürənlərin hər hansı təlim ehtiyacını qarşılamağahazırdır. Belə ki, işçilər öz iş yerlərindən ayrılmadan UNEC-də distant təlimlərə qoşula və dünyaca nüfuzlu mütəxəssislərin cəlb olunduğu dərslərdə iştirak edə bilərlər. Yuxarıda qeyd olunanların reallaşması üçün işəgötürənlərin öz tələblərinin konkretləşdirməsinə ciddi ehtiyac var.

Employers need to specify their requirements- the UNEC rector clarified modern employment requirements
25 JANUARY 2019 | VIEWS:
Speaking at the conference, jointly organized by the National Confederation of Enterpreneures (Employers’) organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK) and the International Labor Organization (ILO) on the topic ”Youth Employment: Employers’ views, challenges and perspectives”, the UNEC rector proffesor Adalat Muradov drew attention to the repidly changing principles and emerging approaches in the modern labor market.
He noted that, the unified mass demand in the IV industrial revolution was replaced by the individualized requirement and added that, the application of the most flexible technologies realizing it increased the demand for creative and innovative professionals.
The rector said that, the concept of career in the post-soviet society was changing its traditional essence, as well. So, at present the concept of career refers not to the fact that a worker served in a particular company for a lifetime, but rather reflected the enhancement of the professionalism of that employee.
The rector also noted that, the UNEC was retaining the responsibility for the qualfication of its graduates. Within the framework of the “UNEC2B” platform presented to the business world the university offers “services” during three years, when hiring the graduates of the university. Also, if the weaknesses of the senior UNEC students are found during a job interview, the UNEC will take over the elimination of those weaknesses until graduation. Besides, job.unec.edu.az portal had been created and this virtual labor market is the effective comminication link between students and employers.
The UNEC rector emphasized the relevance of distance education to respond flexibility and adequately to the needs of the labor market.  The most modern distance education infrastructure created at UNEC is ready to respond to any training needs of employers. So that, the employees can participae in distant training sessions provided at UNEC without leaving their place of employment and attend the classes delivered by involving the world-renowned experts. There is a serious need for employers to specify their requirements for the implementation of the above mentioned.