“İslam incəsənəti XXI əsrdə: ənənə və müasirlik”
Seminar 2017-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsinə dair Tədbirlər Planından irəli gələn vəzifələri təmin etmək məqsədi ilə təşkil edilib.
Texnologiya və dizayn fakültəsində keçirilən seminarda “Beynəlxalq münasibətlər” kafedrasının müdiri, dosent Ramin Qurbanov bildirib ki, ölkədə “İslam Həmrəyliyi ili” elan edilməsi Azərbaycanın islam dünyası ilə münasibətlərinin strateji əhəmiyyətinin, həm də islam dünyasının vəhdətinə verdiyi önəmin nümayişidir.  Ölkəmizin  tolerantlıq mühitinin təşəkkül tapmasına, multikulturalizmin, o cümlədən mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoqun qurulmasına, islam dəyərlərinin dünyada təbliğinə böyük töhfələr verdiyini vurğulayan R.Quliyev bunun islam dünyasında baş verən prosesləri müsbət yöndə nizamlayacağını qeyd edib.
“Beynəlxalq münasibətlər” kafedrasının dosenti Afət Seyidova “İslam incəsənəti XXI əsrdə: ənənə və müasirlik”  mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim çıxışında dünyada islam həmrəyliyinin gücləndirilməsinin ölkəmizin xarici siyasət xəttinin prioritet məsələsi olduğunu qeyd edib, müstəqillik əldə etdikdən sonra ölkəmizin islam mədəniyyətinin öyrənilməsi və onun dünyada tanıdılması istiqamətində böyük addımlar atdığını bildirib.

Семинар организован в целях обеспечения обязанностей, исходящих из Плана мероприятий относительно объявления 2017 года в Азербайджанской Республике «Годом Исламской солидарности».
На семинаре, состоявшемся на факультете Технологии и дизайна, заведующий кафедрой «Международные отношения», доцент Рамин Гурбанов отметил, что объявление в стране «Года Исламской солидарности» демонстрирует стратегическое значение отношений Азербайджана с исламским миром, а также единство исламского мира. Р.Гулиев подчеркнул о вкладе, внесенном нашей страной в становление толерантной среды, создании мультикультурализма, а также межкультурного диалога, пропаганде исламских идей, что положительно влияет на процессы, происходящие в исламском мире.
Доцент кафедры «Международные отношения» Афет Сеидова выступила с докладом на тему «Исламское искусство в XXI веке: традиции и современность». В своем выступлении ученый отметила, что усиление в мире исламской солидарности является приоритетным вопросом внешнеполитической линии нашей страны, после приобретения независимости наша страна предприняла важные шаги в направлении изучения исламской культуры и признания ее в мире.