İsveçrəli tələbələrin UNEC-də intensiv təcrübə proqramı uğurla davam edir
İsveçrənin Qərbi İsveçrə Tətbiqi Elmlər və İncəsənət Universitetinin tərkib hissəsi olan HES – SO Ali idarəetmə və iqtisadiyyat məktəbinin magistratura mərkəzinin direktoru Lukas Başunqun və koordinator Virtz Yuliyanın rəhbərliyi altında 15 isveçrəli tələbə UNEC-də təcrübə keçirlər.
12-24 sentyabr tarixlərinədək davam edəcək təcrübə proqramının ilk günündə Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin Xarici əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Nərgiz Hacıyevanın müşayiəti ilə isveçrəli tələbələr və nümayəndə heyəti üçün UNEC-də kampus turu təşkil edilib. Qonaqlar Karyera Mərkəzi, 24/7 kitabxana, Bloomberg laboratoriyası, UNEC Ekstern Mərkəzi, auditoriyalarla tanış olublar.
UNEC-in beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Neman Muradlı ilə görüşdə işveçrəli nümayəndələrə UNEC-in beynəlmiləlləşmə siyasəti, tədqiqat mühiti, beynəlxalq layihə və proqramları barədə ətraflı məlumat verilib.
Sonra nümayəndə heyəti UNEC Biznes Məktəbinin direktoru dosent Nazim Hacıyev və İqtisadiyyat və biznesin idarə edilməsi kafedrasının müdiri dosent Sevər Məmmədova ilə işgüzar görüşdə iştirak ediblər. Görüş zamanı Nazim Hacıyev UNEC və HES-SO arasında MBA proqramı üzrə ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulmasından, UNEC-in MBA üzrə ixtisasları və yeni proqramlarından danışıb.
İsveçrəli qonaqlar Rus İqtisad Məktəbinin direktoru dosent Mənsur Bərxudarovla görüşərək, RİM tələbələri üçün bir semestrlik rus dilində HES-SO və UNEC arasında təqaüdlü mübadilə proqramının açılması, Koqnitiv İqtisadiyyat Mərkəzi ilə HES-SO Neyro-Marketinq mərkəzi arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparıblar.
Qeyd edək ki, UNEC İsveçrənin Qərbi İsveçrə Tətbiqi Elmlər və İncəsənət Universitetinin tərkib hissəsi olan HES – SO Ali idarəetmə və iqtisadiyyat məktəbi ilə əməkdaşlıq edən ilk və yeganə Azərbaycan universitetidir.
12-24 sentyabr tarixlərində ilk dəfə olaraq təşkil olunacaq intensiv təcrübə proqramı zamanı HES-SO tələbələri yerli və xarici şirkətlər, eləcə də institutlardan dəvət olunan ekspertlərin məruzələri zamanı Azərbaycanın İsveçrə bazarındakı rolu, Azərbaycan-İsveçrə iqtisadi əlaqələri, İsveçrə müəssisələri üçün Azərbaycan bazarının cəlbediciliyinin qiymətləndirilməsi, biznes mühiti, xarici ticarət, yaşıl enerji siyasəti və Azərbaycanın yaşıl iqtisadiyyat sahəsində həyata keçirdiyi tədbirlərlə bağlı dəyərli biliklər əldə edəcəklər.

Swiss students participate in the internship program at UNEC
15 Swiss students are doing an internship at UNEC under the guidance of Lukas Baschung, director of the graduate center of HES – SO Higher School of Management and Economics, which is a part of Western Switzerland University of Applied Sciences and Arts, and coordinator Wirtz Julia.
AzEdu.az  reports that on the first day of the internship program, which will last from September 12 to 24, a campus tour was organized at UNEC for Swiss students and delegations, accompanied by Nargiz Hajiyeva, an employee of the Foreign Relations Department of the International Cooperation Department. The guests got acquainted with the Career Center, 24/7 library, Bloomberg laboratory, UNEC External Center, auditoriums.
In the meeting with Neman Muradli, vice-rector for international relations and programs of UNEC, business representatives were given detailed information about UNEC’s internationalization policy, research environment, international projects and programs.
Then the delegation participated in a business meeting with the director of the UNEC Business School, associate professor Nazim Hajiyev, and the head of the Department of Economics and Business Administration, associate professor Sevar Mammadova. During the meeting, Nazim Hajiyev spoke about the establishment of bilateral cooperation relations between UNEC and HES-SO on the MBA program, majors and new programs  of MBA of UNEC.
The Swiss guests met with the director of the Russian School of Economics, associate professor Mansur Barkhudarov, and discussed the opening of a one-semester exchange program in Russian language between HES-SO and UNEC with a scholarship for RIM students, and the development of cooperation between the Cognitive Economy Center and the HES-SO Neuro-Marketing Center.
It should be noted that UNEC is the first and only Azerbaijani university that cooperates with HES – SO Higher School of Management and Economics, which is a part of Western Switzerland University of Applied Sciences and Arts of Switzerland.
During the intensive internship program, which will be organized for the first time on September 12-24, HES-SO students will learn about the role of Azerbaijan in the Swiss market, Azerbaijan-Swiss economic relations, assessment of the attractiveness of the Azerbaijani market for Swiss enterprises, business environment, foreign trade, green energy policy and they will get valuable knowledge about the measures implemented in green economy at the lectures of invited experts from local and foreign companies and institutions.