Lalə Rəhman qızı Nəcəfli
2011-2015-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Texnologiya və Dizayn” fakültəsinin Dizayn (yüngül sənaye üzrə) ixtisası üzrə bakalavr pilləsində təhsil almışdır.
2015-2017-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Dizayn” ixtisası üzrə magistratura pilləsini bitirmişdir.
2017- ci ildə Bakı Xətai Sənət Mərkəzində müəllimə vəzifəsində çalışmışmışdır.
2019- cu ildən Turizm və Sosial Xidmətlər üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzində müəllimə vəzifəsində çalışır. Hal-hazırda həmin liseydə “Geyim üzrə dizayner” ixtisası üzrə müəllimə olaraq fəaliyyətimi davam etdirir.
2020- ci ildən Azərbaycan Dövlət iqtisad Universitetinin (UNEC) “Dizayn” kafedrasında müəllimə vəzifəsində çalışır.

Lala Rahman gizi Najafli
She completed her undergraduate studies in Design (Light Industry) at the Faculty of Technology and Design of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) from 2011 to 2015. Subsequently, she pursued and successfully earned her master’s degree in Design at UNEC in 2017.
In 2017, she commenced her professional career as an instructor at the Baku Khatai Art Center.
Since 2019, she has been serving as an instructor at the Baku State Vocational Education Center for Tourism and Social Services, where she currently teaches in the field of “Fashion Design.”
In 2020, she was appointed as a lecturer in the Department of Design at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), where she continues to contribute to academic and professional development in her field.