18 MAY 2022 | VIEWS:
Litva Respublikasının Birinci xanımı Diana Nauseda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
Litvanın Birinci xanımı və onun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini UNEC-də mədəniyyət naziri Anar Kərimov və universitetin rektoru professor Ədalət Muradov qarşılayıb.
Səfər çərçivəsində Birinci xanım Diana Nauseda UNEC şəhidlərinin Memorial Kompleksini ziyarət edib, Ekstern Mərkəzi və Bloomberg laboratoriyası ilə tanış olub. Birinci xanıma Ekstern mərkəzi və laboratoriyanın fəaliyyəti, eləcə də UNEC-in təhsil imkanları, beynəlxalq əlaqələri, Litva ali təhsil müəssisələri ilə ikili diplom və mübadilə proqramları barədə ətraflı məlumat verilib.
Sonra 1909-1920-ci illərdə ölkəmizdə ilk konsul olmuş litvalı yazıçı Vintsas Krevenin adına UNEC-də yaradılan auditoriyanın və barelyefin açılışı olub.
Açılış mərasimində çıxış edən rektor Ədalət Muradov Litvanın Birinci xanımı Diana Nausedanın UNEC-də olmasından qürur duyduğunu ifadə edərək, Vintsas Krevenin Azərbaycandakı diplomatik, eləcə də müəllimlik fəaliyyətindən danışıb, həmin dövrdə litvalı yazıçının UNEC-in yerləşdiyi binada dərs dediyini diqqətə çatdırıb. Rektor Litvanın tanınmış yazıçısı və diplomatının adına UNEC-də auditoriyanın yaradılmasının hər iki ölkə arasında mədəniyyət, elm, təhsil və digər sahələrdə dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinə töhfə verəcəyindən əminliyini bildirib.
Litvanın Birinci xanımı Diana Nauseda Litvanın ədəbi tarixində önəmli yer alan Vintsas Krevenin adına auditoriyanın açılışında iştirak etməkdən məmnunluğunu bildirib. O, Krevenin adına auditoriyanın yaradılmasını hər iki ölkənin tarixi və mədəniyyətinin daha yaxından tanınması, eləcə də ölkələr arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi baxımından yüksək qiymətləndirib. O, 2014-cü ildə Litva Təhsil Universitetində (indiki Vitautas Maqnus Universiteti) məşhur Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin adına auditoriyanın yaradıldığını, 2018-ci ildən isə Vilnüs Universitetində Azərbaycan dili adına auditoriyanın fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Xanım Diana Nauseda V.Krevenin ictimai fəaliyyəti və ədəbi yaradıcılığının həm litvalılar, həm də azərbaycanlılar üçün böyük dəyər qazandırdığını vurğulayaraq,  onun adını daşıyan auditoriyanın həm müəllim, həm də tələbələr üçün böyük ilham mənbəyi olacağından əminliyini ifadə edib. Birinci xanım layihəni həyata keçirən UNEC-ə, Litvanın Azərbaycandakı səfirliyinə və xatirə lövhəsinin müəllifi olan Antanas Zukauskasa təşəkkürlərini bildirib.
Açılış mərasimində çıxış edən Mədəniyyət naziri Anar Kərimov Azərbaycan və Litva arasındakı mədəni əlaqələrdən söz açıb. Litva ilə hərtərəfli əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin hər iki ölkə üçün önəmini vurğulayıb.
Sonra barelyefin önündəki lent kəsilib və açılış olub. Litvanın Birinci xanımı Diana Nauseda və nümayəndə heyəti auditoriya ilə tanış olublar. Rektor Ədalət Muradov UNEC-də tədrisin rəqəmsallaşdırıldığını, bütün auditoriyaların elektron tribunalarla təmin olunduğunu, universitetdə tədrisin elektron, ənənəvi, eləcə də hibrid formada aparılması üçün bütün imkanların yaradıldığını deyib.
Xanım Diana Nauseda UNEC-dəki tədris imkanlarını yüksək qiymətləndirərək, UNEC ilə Litva universitetləri arasındakı əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.

First Lady of Lithuania attends opening of UNEC auditorium named after Lithuanian diplomat and writer
18 MAY 2022 | VIEWS:
First Lady of the Republic of Lithuania Diana Nausėdienė visited  Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
The First Lady of Lithuania and the delegation led by her were welcomed at UNEC by   the minister of Culture Anar Karimov and the rector of the university, Professor Adalat Muradov.
During the visit, First Lady Diana Nausėdienė visited Martyrs’ Memorial Complex of UNEC, Extern Center and Bloomberg Laboratory. The First Lady was briefed on the activities of the Extern Center and Laboratory, as well as UNEC’s educational opportunities, international relations, dual diploma and exchange programs with Lithuanian universities.
Then there was the opening of the auditorium and bas-relief created at UNEC named after Lithuanian writer Vintsas Kreve, who became the first consul in our country in 1909-1920.
Speaking at the opening ceremony, the rector Adalat Muradov said he was proud to have Lithuanian First lady Diana Nausėdienė at UNEC. He spoke about Vintsas Kreve’s diplomatic and teaching activities in Azerbaijan, noting that at that time the Lithuanian writer taught in the building where UNEC is located. The rector expressed confidence that the establishment of an auditorium at UNEC on behalf of a well-known Lithuanian writer and diplomat will contribute to friendly and cooperative relations between the two countries in culture, science, education and other fields.
Lithuanian First Lady Diana Nausėdienė expressed satisfaction with the opening of the auditorium named after Vintsas Kreve, who has an important place in the literary history of Lithuania. She praised the establishment of the auditorium named after V. Kreve, in terms of closer acquaintance with the history and culture of both countries, as well as the further development of relations between the two countries. She drew attention to the fact that an auditorium named after the famous Azerbaijani poet Nizami Ganjavi had been established at the Lithuanian University of Education (now Vytautas Magnus University) in 2014, and an auditorium named after the Azerbaijani language has been operating at Vilnius University since 2018. Mrs Diana Nausėdienė stressed that V. Kreve’s public activity and literary work are of great value for both Lithuanians and Azerbaijanis, and expressed confidence that the auditorium  named after him will be a great source of inspiration for both teachers and students. The First Lady thanked UNEC for implementing the project, the Lithuanian Embassy in Azerbaijan and the author of the memorial plaque, Antanas Žukauskas.
Speaking at the opening ceremony, the minister of Culture Anar Karimov spoke about cultural ties between Azerbaijan and Lithuania. He stressed the importance of developing comprehensive relations with Lithuania for both countries.
Then the ribbon in front of the bas-relief was cut and the opening ceremony was carried out. Lithuanian First Lady Diana Nausėdienė and the delegation got acquainted with the auditorium. Rector Adalat Muradov said that teaching at UNEC has been digitized, all auditoriums have been provided with electronic tribunes, and all opportunities have been made at the university to conduct education in electronic, traditional and hybrid forms.
Mrs Diana Nausėdienė praised the educational opportunities at UNEC and stressed the importance of further expanding relations between UNEC and Lithuanian universities.