“Made in Azerbaijan” müsabiqəsinin qalibi müəyyən edilib
Aprelin 22-də Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi, “Kapital Bank” ASC, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), İnnovativ Biznes-İnkubatorun birgə təşkilatçılığı ilə tələbələr arasında keçirilən Made in Azerbaijan biznes ideya müsabiqəsinin qalibi müəyyən edilib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, müsabiqənin keçirilməsində əsas məqsəd Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 18 yanvar 2016-cı ildə “Qeyri-neft məhsullarının ixracının stimullaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” imzaladığı Sərəncamın tətbiqinə ali təhsil müəssisələri səviyyəsində dəstək vermək, tələbələr arasında sahibkarlıq fəaliyyətinə marağı təbliğ etməkdir. Tələbələrə güvəndiyini bildirən rektor, “Made in Azerbaijan” brendinin gənclərin yarada biləcəyinə inandığını vurğulayıb.
“Kapital Bank” ASC-nin idarə heyəti sədrinin I müavini Fərid Məmmədov müsabiqənin mahiyyətini yüksək qiymətləndirib. Ekspertlər Şurasının 9 universitetin 65 tələbəsinin təqdim etdiyi 59 biznes ideya arasından 7 finalçını seçdiyini bildirib.
Tədbirdə 7 finalçı biznes ideyalarını təqdim edib və münsiflər heyəti 3 qalibi seçib.
Müsabiqənin qalibi UNEC-in III kurs tələbəsi Kərim Rzabəyli ilə Xəzər Universitetinin III kurs tələbəsi Alpaslan İsmailovun birgə hazırladığı “EcoRise” kompüter oyunu layihəsi olub. İkinci yerə UNEC-in III kurs tələbəsi Fəqan Çələbizadənin “TagWishes.com”, üçüncü yerə isə UNEC-in IV kurs tələbəsi Xəyyam Gözəlovun “Xarı Bülbül” (“Karabah House”) biznes ideyaları layiq görülüb.
I yerin qalibi 1000, II yer 750, III yer isə 500 AZN ilə mükafatlandırılıb.
Finalçılar – UNEC-in II kurs tələbəsi Emil Alıyev “Flame” Jewellery, UNEC-in III kurs tələbəsi Aida Həsənova ilə ADNSU-nun III kurs tələbəsi Oder Aydınlının birgə layihəsi olan “Azerbaijani Saffron”, UNEC-in II kurs tələbəsi Səbinə Nəcəfzadə “VitaDry” qurudulmuş meyvələri və UNEC-in I kurs tələbəsi Eşqin Cəfərov “Misgər.az” biznes ideyalarına görə 200 AZN məbləğində pul mükafatı verilib.
Münsiflər heyəti biznes ideyaları tətbiqinin mümkünlüyü, məhsulun və ya xidmətin brendləşmə perspektivi, investisiya cəlbediciliyi, təqdimatı, sualların cavablandırılması, orijinal və kreativ yanaşmaya görə qiymətləndirib.

Определился победитель конкурса “Made in Azerbaijan”
22 апреля определился победитель конкурса  бизнес идей “Made in Azerbaijan”, проведенного среди студентов при организационной поддержке Министерства образования Республики, Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики, “Kapital Bank” ASC, Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), Инновационного бизнес-инкубатора.
Ректор UNEC , профессор Адалат Мурадов отметил, что основной целью в проведении  конкурса является оказание на уровне высших учебных заведений поддержки в применении подписанного Президентом Ильхамом Алиевым Распоряжения «О дополнительных мерах по стимулированию экспорта не нефтяной продукции» от 18 января 2016 года, и пропаганды среди студентов интереса к предпринимательской деятельности. Выражая уверенность в студентах, ректор отметил, что бренд “Made in Azerbaijan” может создать молодежь.
I заместитель председателя управленческого совета “Kapital Bank” ASC Фарид Мамедов высоко оценил сущность конкурса. Он отметил, то Советом экспертизы среди 59 бизнес идей, представленных 65 студентами из 9 университетов, избраны 7 финалистов.
На мероприятии 7 финалистов представили бизнес идеи, среди которых жюри избрало 3 победителей.
Победителем конкурса стала компьютерная игра “EcoRise”, разработанная совместно студентами III курса UNEC Керимом Рзабейли и III курса университета Хазар Алпасланом Исмаиловым. Второго места удостоены бизнес идеи студента III курса UNEC Фагана Чалабизаде  “TagWishes.com”, третьего места студента IV курса UNEC Хаяма Гёзалова “Xarı Bülbül” (“Karabah House”).
Победители награждены денежной премией: I место — 1000, II место — 750, а III место  — 500 AZN.
Финалистам за бизнес идеи  – студенту II курса UNEC Эмиль Алиеву “Flame” Jewellery, студентам III курса UNEC Аиде Гасановой  и III курса АГУНП III  Одеру Айдынлы за совместный проект “Azerbaijani Saffron”, студентке II курса UNEC Сабине Наджафзаде за высушенные фрукты “VitaDry” и студенту I курса UNEC Эшгину Джафарову была представлена денежная премия в размере  200 AZN.
Члены жюри оценивали бизнес идеи за возможности их использования, перспективы брендирования продукции или услуг, инвестиционную привлекательность, представление, ответы на вопросы, за оригинальный и креативный подход.