“Made in Azerbaijan” müsabiqəsinin qalibi müəyyən edilib
Aprelin 22-də Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi, “Kapital Bank” ASC, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), İnnovativ Biznes-İnkubatorun birgə təşkilatçılığı ilə tələbələr arasında keçirilən Made in Azerbaijan biznes ideya müsabiqəsinin qalibi müəyyən edilib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, müsabiqənin keçirilməsində əsas məqsəd Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 18 yanvar 2016-cı ildə “Qeyri-neft məhsullarının ixracının stimullaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” imzaladığı Sərəncamın tətbiqinə ali təhsil müəssisələri səviyyəsində dəstək vermək, tələbələr arasında sahibkarlıq fəaliyyətinə marağı təbliğ etməkdir. Tələbələrə güvəndiyini bildirən rektor, “Made in Azerbaijan” brendinin gənclərin yarada biləcəyinə inandığını vurğulayıb.
“Kapital Bank” ASC-nin idarə heyəti sədrinin I müavini Fərid Məmmədov müsabiqənin mahiyyətini yüksək qiymətləndirib. Ekspertlər Şurasının 9 universitetin 65 tələbəsinin təqdim etdiyi 59 biznes ideya arasından 7 finalçını seçdiyini bildirib.
Tədbirdə 7 finalçı biznes ideyalarını təqdim edib və münsiflər heyəti 3 qalibi seçib.
Müsabiqənin qalibi UNEC-in III kurs tələbəsi Kərim Rzabəyli ilə Xəzər Universitetinin III kurs tələbəsi Alpaslan İsmailovun birgə hazırladığı “EcoRise” kompüter oyunu layihəsi olub. İkinci yerə UNEC-in III kurs tələbəsi Fəqan Çələbizadənin “TagWishes.com”, üçüncü yerə isə UNEC-in IV kurs tələbəsi Xəyyam Gözəlovun “Xarı Bülbül” (“Karabah House”) biznes ideyaları layiq görülüb.
I yerin qalibi 1000, II yer 750, III yer isə 500 AZN ilə mükafatlandırılıb.
Finalçılar – UNEC-in II kurs tələbəsi Emil Alıyev “Flame” Jewellery, UNEC-in III kurs tələbəsi Aida Həsənova ilə ADNSU-nun III kurs tələbəsi Oder Aydınlının birgə layihəsi olan “Azerbaijani Saffron”, UNEC-in II kurs tələbəsi Səbinə Nəcəfzadə “VitaDry” qurudulmuş meyvələri və UNEC-in I kurs tələbəsi Eşqin Cəfərov “Misgər.az” biznes ideyalarına görə 200 AZN məbləğində pul mükafatı verilib.
Münsiflər heyəti biznes ideyaları tətbiqinin mümkünlüyü, məhsulun və ya xidmətin brendləşmə perspektivi, investisiya cəlbediciliyi, təqdimatı, sualların cavablandırılması, orijinal və kreativ yanaşmaya görə qiymətləndirib.

On April 22 the winner of the competition of business ideas “Made in Azerbaijan” held among the students and jointly organized by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, “Kapital Bank” OSC, Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and Innovative Business Incubator.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov said the main goal of the contest is to support the Decree signed by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on “Additional measures connected with stimulating Export of Non- oil Products” on January 18 2016 in higher education institutions and to promote the interest to the entrepreneurial activity among the student. Expressing the confidence for the students, Rector emphasized that mainly students will create the brand of “Made in Azerbaijan”.
The I Deputy Chairman of the “Kapital Bank” OSC Board of Directors Farid Mammadov has highly appreciated the essence of the contest. He has noted that the Experts selected 7 finalists among the 59 business ideas presented by 65 students of 9 universities.
7 finalists presented their business ideas and selected 3 winners.
The winner of the competition became computer game “EcoRise” developed by the III year undergraduate of UNEC Kerim Rzabeyli and III year undergraduate of the University of Khazar Alpaslan Ismayilov. II place was given to “TagWishes.com” by UNEC’s III course undergraduate Fagan Chelebizade and III place to “Khari Bulbul” (Karabah House) by IV year undergraduate of UNEC Khayyam Gozalov.
The winner of I place was awarded 1000AZN, II place 750 and the III place 500AZN.
Finalists- UNEC’s II year student Emil Aliyev was awarded 200AZN for his Flame Jewellery, UNEC’s III course student Aida Hasanova and III year student of AUOI Oder Aydinli’s joint project “Azerbaijani Saffron” and II year undergraduate of UNEC Sabina Najafzade for her “VitaDry” dried fruits and I yaer student of UNEC Eshgin Jafarov “Misger.az”.
The business ideas have been assessed for the availability of them; product’s branding perspective, innovation impact, presentation, originality and creative approach by the jury.