Məlikova Ədilə Məlik qızıXarici dillər kafedrasının ingilis dili müəllimi.
1999-cu ildə Bakı şəhəri 153 saylı orta məktəbi bitirib. Məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Dillər İnstitutuna ingilis dili və ədəbiyyatı fakültəsinə daxil olub, 2003-ci ildə bakalavr təhsilini fərqlənmə diploma ilə bitirib.
2004-2006 – cı illərdə Azərbaycan Dillər Universtitetində Dilşünaslıq üzrə magistr dərəcəsini fərqlənmə diploma ilə bitirib.
2004-2007-ci illərdə Xəzər Universitetində İngilis dili və ədəbiyyatı kafedrasının İngilis dili müəllimi və Xəzər Universitetinin Təhsil Fakültəsinin dekan əvəzi kimi vəzifələrində işləyib.
2007-2014-cü illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutunda elmi işçi kimi fəaliyyət göstərmişdir.
2014-2020-ci illərdə Xəzər Universitetində Mühəndislik fakültəsi və ingilis dili və ədəbiyyatı kafedrasının İngilis dilinin əsasları və texniki ingilis dili müəllimi kimi işləmişdir.
2020-ci ilin sentyabrın 29-dan Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Xarici dillər” kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışır.
Xəzər Universitetinin mühəndislik fakültəsinin 1-ci kurs tələbələri üçün nəzərdə tutulan texniki ingilis dili üzrə bir tədris vəsaiti müəllifidir. 2022-ci ilin aprel ayında dərc olunmuş bir məqaləsi vardır.

Преподаватель английского языка кафедры «Иностранные языки».
В 1999 году окончила среднюю школу №153 города Баку. После окончания школы поступила на факультет Английского языка и литературы Азербайджанского университета языков, в 2003 году окончила с отличием ступень бакалавра.
В 2004-2006 годах училась на ступени магистратуры по Языкознанию Азербайджанского университета языков, которую окончила с отличием.
В 2004-2007 годах работала на должности преподавателя английского языка кафедры «Английский язык и литература» университета Хазар и здесь же заместителем декана Образовательного факультета.
В 2007-2014 годах работала в Институте языкознания Азербайджанской национальной академии наук в качестве научного сотрудника.
В 2014-2020 годах работала преподавателем английского языка на факультете Инженерии и кафедры Английского языка и литературы.
С 29 сентября 2020 года работает на должности преподавателя кафедры «Иностранные языки» Азербайджанского государственного экономического университета.
Автор учебного пособия по техническому английскому языку, предусмотренного для студентов 1 курса факультета Инженерии университета Хазар, а также статьи, опубликованной в апреле 2022 года.