Sevda Tahir qızı Məmmədova 1975-ci ilin fevral ayında Bakı şəhərində anadan olub.
1982-1992-ci illərdə orta məktəbdə oxuyub. 1992-1997-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetini “Fərqlənmə” diplomu ilə bitirib. 2013-2014-cü illərdə İngiltərənin London şəhərində Kommersiya İdarəetməsi İnstitutu biznes sahəsində insan resurslarının idarəedilməsi üzrə təhsil alıb. 2016-2018-cü illərdə Rusiya Federasiyasının Moskva şəhərində O.Y.Kutafin adına Moskva Dövlət Hüquq Universitetinin personalın korporativ idarəedilməsi sahəsində hüquqşünas maqistr proqramı üzrə təhsil alıb.
İş fəaliyyətinə 1991-1993-cü illərdə Qlobal Travel şirkətinin satış departamentində menecer kimi başlayıb. 1993-1997-ci illərdə İnzibatçı Mecenment sahəsində TASİS , GTZ Beynəlxalq Proqramı və ASB Beynəlxalq Humanitar Proqramı çərçivəsində müxtəlif layihələrdə çalışıb. 1997-2002-ci illərdə Azinturtrans /AZAL/, satış departament rəisi vəzifəsində çalışıb.
2002-2005-ci illərdə AAB Services Firması (Holland), BP podratçısı insan resurslarının idarəedilməsi departament rəisi vəzifəsində çalışıb. 2005-2007-ci illərdə BP STAFF Fircroft Engineering Services Bakı filialı, insan resurslarının idarəedilməsi departamentində əcnəbi personala dair xərclərə nəzarət üzrə mühəndisi vəzifəsində çalışıb. 2007-2008-ci illərdə Apsheron Operating Company LTD, insan resurslarının idarəedilməsi departament rəisi vəzifəsində çalışıb. 2008-2014-cü illərdə CMS (UK) şirkətində Dəniz Nəqliyyatı, yüklərin daşınması və heyətin beynəlxalq standartlarla işləməsində təcrübə qazanmış, insan resurslarının idarəedilməsi departamentində menecer vəzifəsində çalışıbdır. 2014-cü ildən “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də İnsan resurslarının idarəedilməsi departamentinin rəisi vəzifəsinə təyin olunub. Hal-hazıradək həmin vəzifədə çalışır.

Родилась в 1975 году в городе Баку.
В 1982-1992 годах училась в средней школе, в 1992-1997 годах окончила Бакинский государственный университет с отличием, в 2013-2014 годах получила образование по управлению персоналом в сфере бизнеса в Институте коммерческого управления в Лондоне, Англия, в 2016-2018 годах по магистерской программа юриста в области корпоративного управления персоналом Московского государственного юридического университета имени О.Ю. Кутафина Российской Федерации.
К трудовой деятельности приступила в 1991-1993 годах в качестве менеджера в департаменте продаж компании «Qlobal Travel». В 1993-1997 годах в сфере административного менеджмента в рамках TASİS, Международной программы GTZ и Международной гуманитарной программы ASB работала в разных проектах. В 1997-2002 годах работала на должности начальника департамента продаж в Azinturtrans /AZAL/.
В 2002-2005 годах работала директором департамента управления человеческими ресурсами подрядчика BP фирмы AAB Services (Нидерланды), в 2005-2007 годах в Бакинском филиале BP STAFF Fircroft Engineering Services инженером по контролю затрат на иностранный персонал в департаменте управления человеческими ресурсами. В 2007-2008 годах в Apsheron Operating Company LTD, на должности директора департамента управления человеческими ресурсами. В 2008-2014 годах в компании (UK) приобрела опыт работы на морском транспорте, грузоперевозках и работе с персоналом по международным стандартам, работала менеджером в департаменте управления человеческими ресурсами. С 2014 года назначена начальником департамента управления человеческими ресурсами ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство». Работает на должности по настоящее время.