Məmmədova Ülkər Zahir qızı 17 senytabr 1980-ci ildə Gəncə şəhərində anadan olmuşdur.
1997-ci ildə A.Şaiq adına 54 saylı otra məktəbi bitirmişdir. 2002-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Uçot-iqtisad fakültəsinin Mühasibat uçotu və audit ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bakalavr, 2005-ci ildə həmin universitetin Mühasibat uçotu və audit ixtisası üzrə magistr pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
Məmmədova Ülkər Zahir qızı 2000-2002-ci illər “Beynəlzalq əlaqələr” şöbəsində operator, 2002-2018-ci illərdə “Mühasibat uçotu və audit” kafedrasında laborant, 2018-2022-ci illərdə Rus iqtisad məktəbində mütəxəssis, 2022-ci ilin sentyabr ayından “Mühasibat uçotu və audit” kafedrasında müəllim, hal hazırda “Maliyyə və audit” kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışır.

Родилась 17 сентября 1980 года в городе Гяндже.
В 1997 году окончила среднюю школу № 54 имени А.Шаига. В 2002 году окончила с отличием бакалавр по специальности «Бухгалтерский учет и аудит» Учетно-экономического факультета Азербайджанского государственного экономического университета, а в 2005 году ступень магистратуры по специальности «Бухгалтерский учет» указанного университета.
Мамедова Улькер Захир гызы в 2000-2002 годы работала на должности оператора в отделе «Международные отношения», в 2002-2018 годы на должности лаборанта кафедры «Бухгалтерский учет и аудит», в 2018-2022 годы специалистом в Русской экономической школе, с сентября 2022 года преподавателем кафедры «Бухгалтерский учет и аудит».