UNEC-də “İqtisadi artım və makroiqtisadi siyasət” mövzusunda müzakirlər aparılıb
İyunun 20-də Mərkəzi Bankın (AMB) sədri Elman Rüstəmov Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
Rektor, professor Ədalət Muradov UNEC-də ölkə və dünya iqtisadiyyatında baş verən proseslərə dair müzakirələrin aparılmasının əhəmiyyətindən danışıb. Mərkəzi Bank sədri, eyni zamanda universitetin fəxri məzunu Elman Rüsəmovla görüşün UNEC-in elmi-tədqiqat mərkəzinə çevrilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə öz töhfəsini verəcəyini bildirib. Rektor bu məqsədlə “Diskurs.az” iqtisadi forumunun və “UNEC Exspert” jurnalının təsis edildiyini qeyd edib. Bildirib ki, bu resurslar universitetin iqtisadçılarına iqtisadi proseslərə öz münasibətini bildirmək imkanlarını yaradır.
Ə.Muradov UNEC-in artan nüfuzundan danışıb: “Universitetimiz dünyanın ali təhsil müəssisələrinin ən nüfuzlu reytinqlərində yer alır. “Webometrics” reytinqində UNEC ardıcıl olaraq, iki dəfə Azərbaycan universitetləri arasında liderliyini qoruyub saxlayıb. Bundan başqa, iyunun 14-də QS reytinqinin açıqlamasında UNEC Avropa və Mərkəzi Asiya regionunun ən yaxşı 200 universiteti arasında qərarlaşaraq, iqtisadyönümlü universitetlər arasında 4-cü yerə yüksəlib”
AMB sədri Elman Rüstəmov ölkənin aparıcı universitetlərindən olan UNEC-də iqtisadçı mütəxəssis və ekspertlərlə müzakirələr aparmağın əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, universitet iqtisadçılarının ölkə iqtisadiyyatında cərəyan edən hadisələrə münasibəti əhəmiyyətlidir.
AMB sədri “İqtisadi artım və makroiqtisadi siyasət” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. E.Rüstəmov son on ildə qazanılan makroiqtisadi sabitlik, iqtisadi artım, qeyri-neft sektorunun inkişafı, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, monetar siyasət, bankların kapitallaşması barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, regionda son dövrlər baş verən hadisələrə və dünya bazarında neftin qiymətinin aşağı düşməsinə baxmayaraq, Azərbaycan öz iqtisadi artım tempini qoruyub saxlayıb. İqtisadiyyatda qeydə alınan müsbət dinamikanın qeyri-neft sektorunun inkişafı hesabına təmin edildiyini diqqətə çatdırıb. Son 10 ildə ölkə iqtisadiyyatı 3,4 dəfə artıb ki, bu da ən yüksək göstəricidir.
E.Rüstəmov bundan sonra da makroiqtisadi və maliyyə sabitliyinin təmin edilməsi istiqamətində Mərkəzi Bankın hökumətlə birgə həyata keçirəcəyi kompleks tədbirlərdən danışıb: “Mərkəzi Bank 2016-cı ildə pul siyasətinin çevikliyinin artırılmasına, milli iqtisadiyyatın maliyyə dayanıqlığının və beynəlxalq rəqabət qabiliyyətinin təmin olunmasına imkan verən siyasət həyata keçirəcək”.
Bank sektorunda maliyyə sabitliyinin qorunmasının prioritetlərdən biri olduğunu bildirən E.Rüstəmov banklarda əhalinin əmanətlərinin və digər depozitlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə bank sektorunun maliyyə dayanıqlığının, kapital və likvidlik mövqeyinin gücləndirilməsi, əmanətlərin sığortalanması sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində tədbirlər görüldüyünü də qeyd edib.
E.Rüstəmov nağdsız ödənişlərin inkişafı, elektron ödəniş xidmətlərinin və innovativ ödəniş texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsinın Mərkəzi Bankın fəaliyyətinin mühüm hədəflərindən olduğunu da vurğulayıb: “Yeni çağırışlardan irəli gələn vəzifələrin icrasında Mərkəzi Bankda insan kapitalının, tədqiqat və analitik bazasının, idarəetmə proseslərinin daha da müasirləşməsi və inkişafı vacib rol oynayacaq”.
Daha sonra E.Rüstəmov ölkədə makroiqtisadi stabilliyin qorunması istiqamətində Mərkəzi Bankın görəcəyi tədbirlər, dünyanın valyuta, eləcə də enerji bazarlarında baş verən proseslərə Mərkəzi Bankın münasibəti və dolların dəyişən məzənnəsi haqda UNEC iqtisadçılarının suallarını cavablandırıb.
Tədbir müzakirələrlə davam edib. UNEC iqtisadçıları makroiqtisadi sabitliyin qorunub saxlanılması, ölkədə davamlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsi, xüsusilə neftdən kənar sahələrin inkişafı, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi məqsədilə öz təkliflərini veriblər.

Chairman of the Central Bank Elman Rustamov at UNEC
Chairman of the Central Bank Elman Rustamov has visited Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Rector, Professor Adalat Muradov spoke about the importance of holding discussions on the processes happened in the country’s and world economy. He noted that the meeting with the Chairman of the Central Bank, as well as an honorary alumnus of the university Elman Rustamov will contribute to measures taken in the direction of UNEC’s transformation into a scientific-research center. Rector highlighted the establishment of the economic forum “Diskurs.az” and the magazine “UNEC Expert” for this purpose. He noted that these resources provide university’s economists to express their attitude to the economic processes.
A.Muradov talked about UNEC’s growing influence: Our University is listed in the most prestigious rankings of the world’s higher education institutions. UNEC maintained its leadership in “Webometrics” ranking twice consistently among the universities of Azerbaijan. Furthermore, UNEC moved to 4th place among the universities of economic profile, being the best of 200 universities of European and Central Asian region in QS ranking for June 14”.
Chairman of the Central Bank of Azerbaijan Elman Rustamov emphasized the importance of conducting debates with economic experts of one of the leading universities of the country UNEC. He said that the university economists’ attitude is significant on the processes of the country’s economy.
ACB Chairman made a presentation on “Economic Growth and Macro-economic Policy”. E.Rustamov provided the participants with the information about the macroeconomic stability, economic growth, development of non- oil sector, diversification of economy, monetary policy, capitalization of banks achieved in the last decade. He said, despite the recent events in the region and the decline in oil prices in the world market, Azerbaijan maintained its economic growth rate. He noted that the positive dynamics registered in economy was achieved through the growth in non- oil sector. The country’s economy grew by 3.4 times in the last decade which is the highest indicator.
E.Rustamov spoke about the complex measures to be implemented jointly by the Central Bank and the government towards ensuring macroeconomic and financial stability furthermore: “The Central Bank will implement a policy to increase the flexibility of monetary policy, to ensure financial stability of the national economy and international competitiveness in 2016”.
Stating that the financial stability is one of the priorities of the banking sector, E.Rustamov said to strengthen the financial stability of banking sector, capital and liquidity position and improve the deposit insurance system are being taken in the banks to ensure the safety of the populations’ deposits.
E.Rutamov emphasized that the development of non-cash payments and the expansion of electronic payment services and innovative payment technologies are the key objectives of the Central Bank: “The modernization and development of human capital, research and analytical framework, management processes play an important role in the execution of new challenges in the Central Bank”.
Then E.Rustamov responded UNEC economists’ questions on measures to be implemented to protect macroeconomic stability in the country by the Central Bank, Central Banks attitude to the processes happened in the world’s currency and energy markets and dollar’s fluctuating exchange rate.
The event proceeded with discussions. UNEC economists made their proposals to maintain macroeconomic stability, sustainable economic development of the country, especially in the non-oil sectors of the economy and its diversification.