UNEC-də “İqtisadi artım və makroiqtisadi siyasət” mövzusunda müzakirlər aparılıb
İyunun 20-də Mərkəzi Bankın (AMB) sədri Elman Rüstəmov Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
Rektor, professor Ədalət Muradov UNEC-də ölkə və dünya iqtisadiyyatında baş verən proseslərə dair müzakirələrin aparılmasının əhəmiyyətindən danışıb. Mərkəzi Bank sədri, eyni zamanda universitetin fəxri məzunu Elman Rüsəmovla görüşün UNEC-in elmi-tədqiqat mərkəzinə çevrilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə öz töhfəsini verəcəyini bildirib. Rektor bu məqsədlə “Diskurs.az” iqtisadi forumunun və “UNEC Exspert” jurnalının təsis edildiyini qeyd edib. Bildirib ki, bu resurslar universitetin iqtisadçılarına iqtisadi proseslərə öz münasibətini bildirmək imkanlarını yaradır.
Ə.Muradov UNEC-in artan nüfuzundan danışıb: “Universitetimiz dünyanın ali təhsil müəssisələrinin ən nüfuzlu reytinqlərində yer alır. “Webometrics” reytinqində UNEC ardıcıl olaraq, iki dəfə Azərbaycan universitetləri arasında liderliyini qoruyub saxlayıb. Bundan başqa, iyunun 14-də QS reytinqinin açıqlamasında UNEC Avropa və Mərkəzi Asiya regionunun ən yaxşı 200 universiteti arasında qərarlaşaraq, iqtisadyönümlü universitetlər arasında 4-cü yerə yüksəlib”
AMB sədri Elman Rüstəmov ölkənin aparıcı universitetlərindən olan UNEC-də iqtisadçı mütəxəssis və ekspertlərlə müzakirələr aparmağın əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, universitet iqtisadçılarının ölkə iqtisadiyyatında cərəyan edən hadisələrə münasibəti əhəmiyyətlidir.
AMB sədri “İqtisadi artım və makroiqtisadi siyasət” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. E.Rüstəmov son on ildə qazanılan makroiqtisadi sabitlik, iqtisadi artım, qeyri-neft sektorunun inkişafı, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, monetar siyasət, bankların kapitallaşması barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, regionda son dövrlər baş verən hadisələrə və dünya bazarında neftin qiymətinin aşağı düşməsinə baxmayaraq, Azərbaycan öz iqtisadi artım tempini qoruyub saxlayıb. İqtisadiyyatda qeydə alınan müsbət dinamikanın qeyri-neft sektorunun inkişafı hesabına təmin edildiyini diqqətə çatdırıb. Son 10 ildə ölkə iqtisadiyyatı 3,4 dəfə artıb ki, bu da ən yüksək göstəricidir.
E.Rüstəmov bundan sonra da makroiqtisadi və maliyyə sabitliyinin təmin edilməsi istiqamətində Mərkəzi Bankın hökumətlə birgə həyata keçirəcəyi kompleks tədbirlərdən danışıb: “Mərkəzi Bank 2016-cı ildə pul siyasətinin çevikliyinin artırılmasına, milli iqtisadiyyatın maliyyə dayanıqlığının və beynəlxalq rəqabət qabiliyyətinin təmin olunmasına imkan verən siyasət həyata keçirəcək”.
Bank sektorunda maliyyə sabitliyinin qorunmasının prioritetlərdən biri olduğunu bildirən E.Rüstəmov banklarda əhalinin əmanətlərinin və digər depozitlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə bank sektorunun maliyyə dayanıqlığının, kapital və likvidlik mövqeyinin gücləndirilməsi, əmanətlərin sığortalanması sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində tədbirlər görüldüyünü də qeyd edib.
E.Rüstəmov nağdsız ödənişlərin inkişafı, elektron ödəniş xidmətlərinin və innovativ ödəniş texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsinın Mərkəzi Bankın fəaliyyətinin mühüm hədəflərindən olduğunu da vurğulayıb: “Yeni çağırışlardan irəli gələn vəzifələrin icrasında Mərkəzi Bankda insan kapitalının, tədqiqat və analitik bazasının, idarəetmə proseslərinin daha da müasirləşməsi və inkişafı vacib rol oynayacaq”.
Daha sonra E.Rüstəmov ölkədə makroiqtisadi stabilliyin qorunması istiqamətində Mərkəzi Bankın görəcəyi tədbirlər, dünyanın valyuta, eləcə də enerji bazarlarında baş verən proseslərə Mərkəzi Bankın münasibəti və dolların dəyişən məzənnəsi haqda UNEC iqtisadçılarının suallarını cavablandırıb.
Tədbir müzakirələrlə davam edib. UNEC iqtisadçıları makroiqtisadi sabitliyin qorunub saxlanılması, ölkədə davamlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsi, xüsusilə neftdən kənar sahələrin inkişafı, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi məqsədilə öz təkliflərini veriblər.

Председатель Центрального банка Эльман Рустамов в UNEC
20 июня председатель Центрального банка (ЦБ) Эльман Рустамов посетил Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC).
Ректор, профессор Адалат Мурадов рассказал о значении проведенных в UNEC обсуждений по поводу происходящих экономических процессах в  стране и мире. Он отметил, что встреча с председателем Центрального банка, в то же время почетного выпускника Эльмана Рустамова внесет свой вклад в осуществлении мероприятий в направлении превращения UNEC в центр научного исследования. Ректор отметил об учрежденных с этой целью экономического форума “Diskurs.az” и журнала «Эксперт UNEC». Он отметил, что эти ресурсы дают возможности экономистам университета выразить свое отношение к экономическим процессам.
А.Мурадов рассказал о повышении авторитета UNEC: «Наш университет занимает место в самом авторитетном рейтинге высших учебных заведений мира. В рейтинге “Webometrics” UNEC последовательно два раза сохранил лидерство среди университетов Азербайджана. Помимо этого 14 июня в результате обнародованного QS рейтинга UNEC утвердившись среди лучших 200 университетов региона Европы и Центральной Азии, поднялся на 4-ое место среди университетов экономического профиля».
Председатель ЦБ Эльман Рустамов подчеркнул о значении проведенных в одном из ведущих университетов страны UNEC обсуждений со специалистами-экономистами и экспертами. Он отметил, что большое значение имеет отношение экономистов к происходящим в стране экономическим событиям.
Председатель ЦБ выступил с докладом на тему «Экономический рост и макроэкономическая политика». Э.Рустамов дал подробную информацию о макроэкономической стабильности за последние десять лет, экономическом росте, развитии ненефтяного сектора, разветвлении экономики, монетарной политике, капитализации банков. Он отметил, что несмотря на происходящие в последний период события и падения цен на нефть на мировом рынке, Азербайджан смог сохранить свой темп экономического роста. Он донес до внимания, что положительная динамика в экономике обеспечена за счет развития ненефтяного сектора. За последние 10 лет экономика страны поднялась в 3,4 раза, что является наиболее высоким показателем.
Э.Рустамов рассказал о предстоящих и впредь комплексных мероприятиях Центрального банка совместно с правительством в направлении обеспечения макроэкономической и финансовой стабильности: «Центральный банк в 2016 году будет осуществлять политику, что обеспечит повышение гибкости денежной политики, финансовую устойчивость национальной экономики и международную конкурентоспособность».
Э.Рустамов говоря о сохранении финансовой стабильности в банковском секторе как об одном из приоритетов, отметил, что с целью обеспечения в банке безопасности сбережений и других депозитов населения осуществлены мероприятия в направлении финансовой устойчивости банковского сектора, усиления капитальных и ликвидных позиций, совершенствования системы страхования сбережений.
Э.Рустамов подчеркнул, что важной целью в деятельности Центрального банка является развитие безналичных платежей, расширения применения электронных услуг платежа и технологии инновационных платежей: «В исполнении обязанностей, исходящих из нового призыва, в Центральном Банке большую роль будет играть все большее развитие и модернизация человеческого капитала, исследовательской и аналитической базы, управленческих процессов».
Позже Э.Рустамов ответил на вопросы экономистов UNEC в связи с осуществленными Центральным банком мероприятими в направлении сохранения в стране макроэкономической стабильности, отношения Центрального банка к происходящим процессам на мирровом валютном, а также энергетическом рынке и изменению курса доллара.
Мероприятие продолжалось обсуждениями. Экономисты UNEC  с целью сохранения макроэкономической стабильности, обеспечения устойчивого экономического развития, особенно других ненефтяных сфер, разветвления экономики выступили с предложениями.