Millət vəkillərinin iştirakı ilə UNEC-də “Açıq qapı”
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovla birlikdə millət vəkili, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov və millət vəkili Vüsal Hüseynov, “525-ci qəzet”in əməkdaşı Sevinc Qarayevanın iştirak etdiyi “Açıq qapı”da  UNEC tələbələri,  valideynlər, universitet əməkdaşlarının müraciətləri dinlənilib. Müraciətlər əsasən yay imtahan sessiyası ilə bağlı olub. “Açıq qapı”da ümumilikdə 40-a yaxın müraciət cavablandırılıb, məsələlərin operativ həlli ilə bağlı müvafiq struktur bölmələrə göstəriş verilib.
Əflatun Amaşov “Açıq qapı” günü ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb: “Tələbələr sərbəst şəkildə problemləri barədə rektora danışır, haqqlarını müdafiə etməyi bacarırlar. Bu da universitet rəhbərliyinin onlara yaratdığı səmimi mühitdən irəli gəlir. Hər bir müraciət diqqətlə dinlənildi və müvafiq qaydalar çərçivəsində onların həlli ilə bağlı göstərişlər verildi. Bəzi məsələlər isə yerindəcə həll edildi.  Mən bu gün savadlı, elmli, bilikli, öz hüquqlarını bilən və onları müdafiə etməyi bacaran tələbələr gördüm. Gələcəyimiz olan gəncləri bu səviyyədə görmək məni çox sevindirdi. UNEC-də son illər bir çox mühüm yeniliklər tətbiq olunur. Bütün bunlar da keyfiyyətli mütəxəssislərin hazırlanmasına xidmət edir”.
Millət vəkili Vüsal Hüseynov “Açıq qapı” günlərinin keçirilməsini universitetdəki şəffaflığın bariz göstəricisi kimi dəyərləndirib: “Açıq qapı” günləri universitet rəhbərliyi ilə tələbələr arasında ünsiyyəti daha da əlçatan edir. Eyni zamanda müəllmlərin, inzibati işçilərin tələbələr qarşısında məsuliyyətini artırır. Görüş müsbət ab-havada keçdi. İştirakçıların hər biri, istər valideyn, istər tələbə, istərsə də əməkdaşlar görüşdən razı qaldılar. Qəbulda tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi, beynəlxalq təcrübənin tətbiqi, müəllimlərin elmi potensialının artırılması, maddi-texniki bazanın zənginləşdirliməsi ilə bağlı müraciətlər müzakirə olundu. Bu da həmin sahələr üzrə universitetdə mühüm işlər görüldüyünün göstəricisidir”.
UNEC məzunu olduğunu diqqətə çatdıran V.Məmmədov bildirib ki, bir vaxtlar universitetdə müəllim kimi  də çalışıb: “Mən özüm də bu universitetin məzunuyam, eyni zamanda burada pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuşam. Mütəmadi olaraq UNEC-də baş verən yenilikləri mətbuatdan və sosial şəbəkələrdən izləyirəm. UNEC-də tələbə təşəbbüslərinə daha çox yer verildiyini müşahidə edirəm və bunu alqışlayıram. UNEC ölkədə iqtisadiyyat sahəsində baza rolunu oynayan əsas təhsil ocağıdır. Hesab edirəm ki, burada peşəkar mütəxəssislərin yetişməsi üçün yeniliklərin davam etdirilməsi zəruridir. Artıq bu istiqamətdə universitetdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Bu da hər birimizi çox sevindirir”.
Qeyd edək ki, UNEC rektorunun “Açıq qapı” günləri hər həftənin şənbə günü olmaqla yay imtahan sessiyasının sonuna kimi davam edəcək.

Депутат: UNEC, основное учреждение образования, играющее базовую роль в экономической сфере страны
В «День открытых дверей» с участием ректора UNEC, профессора  Адалата Мурадова, депутата, председателя совета прессы Азербайджана Афлатуна Амашова, депутата Вюсала Гусейнова и сотрудницы «525-ой газеты» Севиндж Гараевой были заслушаны обращения студентов UNEC, родителей, сотрудников университета.  Обращения в основном касались вопросов летней экзаменационной сессии. В «День открытых дверей» в целом были освещены около 40 обращений, в связи с оперативным решением вопросов даны указания структурным подразделеням.
Афлатун Амашов поделился впечатлениями в связи с «Днем открытых дверей»: «Студенты свободно обращаются к ректору своими проблемами, умеют защитить свои права.  А это исходит из теплой атмосферы, созданной для них руководством университета. Каждое обращение выслушивалось внимательно и в соответствующих рамках в связи с их решением давались указания. А некоторые вопросы решались на месте.  Сегодня я увидел грамотных,  умных, способных студентов, знающих свои права и  умеющих их защитить. Меня очень обрадовал уровень молодежи, являющейся нашим будущим. В последние годы в UNEC применяется множество важных новшеств. Все это служит подготовке качественного специалиста».
Депутат Вюсал Гусейнов проведение «Открытых дверей» оценил как образцовым показателем прозрачности в университете: «День открытых дверей» создает возможность для более доступных отношений руководства со студентами. В то же время повышает ответственность преподавателей, административных работников перед студентами. Встреча прошла в теплой обстановке. Каждый из участников будь это родителем, студентом или сотрудником остался довольным. На встрече обсуждались вопросы плодотворного проведения студентами досуги, применения международного опыта, повышения научного потенциала преподавателей, обогащения материально-технической базы. А это является показателем проделанных в университете работ в этих направлениях».
Обратив внимание на то, что является выпускником UNEC, В.Мамедов отметил, что  в свое время он работал в университете в качестве преподавателя: «Я тоже являюсь выпускником этого университета, в то же время здесь я занимался педагогической деятельностью.  Постоянно из прессы и социальных сетей я наблюдаю за новшествами в  UNEC.  Я приветствую, что в  UNEC все больше места отводится студенческим инициативам.  UNEC является основным учреждением образования, играющим базовую роль в экономической сфере страны. Считаю, что для подготовки квалифицированных специалистов необходимо продолжать внедрение новшеств. В этом направлении в университете уже осуществляются соответствующие мероприятия. Все это очень радует каждого из нас».
Следует отметить, что «Дни открытых дверей» ректора UNEC будут проводиться каждую субботу до конца летней экзаменационной сессии.