“Milli qurtuluş günü xalqımızın şərəf tarixidir”
UNEC-in Zaqatala filialında 15 iyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunan “Milli qurtuluş günü xalqımızın şərəf tarixidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Filialın Ümumi fənlər kafedrasının müdiri, dosent Həqiqət Qədimova müstəqil Azərbaycanın çətin vaxtlarında, dövlətçiliyimizin ağır günlərində Ulu öndər Heydər Əliyevin əzm və qətiyyəti dövlətçiliyimizi parçalanıb yox olmaq təhlükəsindən qurtarıb. Hüquqi dövlət quruculuğu, ölkənin iqtisadi və sosial inkişafı, Azərbaycanda mülki cəmiyyətin qurulması, milli təhlükəsizlik və xarici siyasət problemlərinin həlli, milli-mənəvi inkişaf istiqamətində görülən ardıcıl işlər bütövlükdə müstəqil və milli dövlətçilik amalının praktiki baxımından bərqərar olması Ümimmilli lider Heydər Əliyevin siyasi nailiyyətidir.
Daha sonra UNEC Zaqatala filialın müəllimləri dosent Q.N.Qırtımov “Müstəqilliyimizin baş memarı” və dosent C.C.Arıxov “Qurtuluş günü bizim şanlı tariximizdir” adlı məruzələrlə çıxış ediblər. Natiqlər ölkədə baş verən hadisələri bir daha xatırladaraq, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin 1993-cü il iyunun 15-də xalqın təkidi ilə Azərbaycanda hakimiyyətə qayıdışının tarixi əhəmiyyətindən danışıblar.
Qeyd edilib ki, müstəqil Azərbaycan Respublikası bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə daha da inkişaf edir, gündən-günə çiçəklənir, qabaqcıl dünya dövlətləri sırasında öz yerini daha da möhkəmləndirir. Bu gün dahi şəxsiyyətin layiqli siyasi varisi Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan özünün inkişaf və intibah dövrünü yaşayır.

«День национального спасения – славная история нашего народа»
В Закатальском филиале UNEC состоялась научно-практическая конференция «День национального спасения – славная история нашего народа», посвященная 15 июня — Дню национального спасения.
Заведующая кафедрой Общих дисциплин, доцент Хагигат Гадимова отметила, что в трудные для независимого Азербайджана времена и тяжелые дни государственности Великий вождь Гейдар Алиев спас от угрозы расчленения наше государство. Строительство правового государства, экономическое и социальное развитие страны, создание в Азербайджане гражданского общества, решение проблем национальной безопасности и внешней политики, последовательное проведение работ в направлении национально-духовного развития, в целом, с точки зрения восстановления независимой и национальной государственности являются политическими достижениями Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Затем выступили с докладом преподаватели Закатальского филиала UNEC — доцент Г.Н.Гыртымов на тему «Главный архитектор независимости» и доцент Дж.Дж.Арыхов на тему «День спасения – наша славная история». Ораторы, сделав экскурс в происходящие в стране события, отметили об историческом значении возвращения к власти в Азербайджане 15 июня 1993 года по настоянию народа выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева.
Было отмечено, что сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева независимая Азербайджанская Республика развивается еще больше, с каждым днем процветает, укрепляет свои позиции в ряду ведущих государств мира. Сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева достойного преемника гениальной личности Азербайджан переживает период своего развития и возрождения.