Ağayeva Aytənb/m. Ağayeva Aytən Əliağa qızı
1996-2000-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Toxuculuq və Yüngül sənaye mallarının bədii layihələndirilməsi” (Dizayn) ixtisası üzrə Bakalavr pilləsini, 2000-2002-ci ildə isə həmin ixtisas üzrə Magistraturanın əyani şöbəsini fərqlənmə diplomları ilə bitirmişdir.
2002-2014-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Dizayn” kafedrasında böyük laborant vəzifəsində çalışmış və hər il  saathesabı yolla dərs aparmış. 2014-cü ildən Dizayn kafedrasında müəllim vəzifəsində, 2022-ci ildən baş müəllim vəzifəsində çalışır. 2021-ci ildən UNEC Dizayn məktəbinin katibi vəzifəsini icra edir.
Bu günə qədər 25 elmi-metodiki işlərim çapdan çıxmışdır. Hal-hazırda “Pambıq  parçaların  qısalmasına  və  mexaniki  xassələrinə görə  keyfiyyətinin  kompleks  qiymətləndirilməsi” dissertasiya mövzusu üzərində çalışır.

Senior lecturer, Agayeva Ayten Aliaga
From 1996-to 2000, she graduated from  Azerbaijan State University of Economics with a Bachelor’s degree in “Artistic Design of Textiles and Light Industry Goods” (Design), and in 2000-2002, she graduated with honours from the full-time Master’s degree in the same speciality.
From 2002 to 2014, she worked as a senior laboratory assistant at the “Design” department of Azerbaijan State University of Economics and gave hourly lessons every year. Since 2014, she has been working as a teacher at the department of Design, and since 2022, she has been working as a senior teacher. Since 2021, she has been the secretary of the UNEC School of Design.
So far, 25 scientific and methodological works of hers have been published. She is currently working on the topic of the thesis “Comprehensive assessment of the quality of cotton fabrics for shortening and mechanical properties.”