coğ.f.d., dos. Hacıyeva Afaq Zakir qızı27 may 1980-ci ildə Ucar rayonunun Lək kəndində anadan olmuşdur.
2001-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Coğrafiya fakultəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2001-2008-ci illərdə Nizami rayonu 129 saylı orta məktəbində coğrafiya ixtisası üzrə müəllim vəzifəsində işləmişdir.
2001-2004-cü illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Coğrafiya fakultəsinin «Landşaftşünaslıq» ixtisası üzrə magistr pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2004-cü ildən «Landşaftşünaslıq» ixtisası üzrə doktorant olub.
2008-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı» kafedrasında müəllim vəzifəsində işləyir.
2018-ci ildə namizədlik dissertasiya işini müdafiə edərək coğrafiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülmüşdür.

Born on May 27, 1980, in Lak village, Ujar district, is a distinguished scholar in geography.
Between 2001 and 2008, she worked as a geography teacher at Secondary School No. 129 in Nizami district, Baku. During this time, she completed her master’s degree in “Landscape Studies” at the Faculty of Geography at Baku State University (2001–2004), graduating with honors.
She continued her academic journey as a doctoral candidate in “Landscape Studies” starting in 2004.
Since 2008, Ms. Hajiyeva has been affiliated with the Department of “Environmental Protection and Economics” at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), initially serving as a lecturer.
In 2018, she successfully defended her doctoral dissertation and was awarded the degree of Doctor of Sciences in Geography. She subsequently served as a senior lecturer in the department. On April 20, 2022, she was appointed Associate Professor in the same department.