b/m. Hüseynova Nisəxanım Böyükağa qızı1998-2002-ci illərdə Bakı Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunda təhsil almış və “Toxuculuq və Yüngül sənaye mallarının bədii layihələndirilməsi” (Dizayn) ixtisasının bakalavr pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2004-cü ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Toxuculuq və Yüngül sənaye mallarının bədii layihələndirilməsi” (Dizayn) ixtisasının magistratura pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2012-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin “Biologiya” fakültəsini bitirmişdir.
2004-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Dizayn” kafedrasında böyük laborant vəzifəsində çalışmış, bu müddət ərzində saathesabı yolla dərs aparmış, 2013-cü ildən həmin kafedrada müəllim vəzifəsində çalışmışdır.

From 1998-to 2002 she studied at the Baku Commodity-Commercial Institute and graduated with honours with a bachelor’s degree in “Artistic design of textiles and light industry goods” (Design).
In 2004 she graduated with honors from Azerbaijan State University of Economics with a master’s degree in “Artistic design of textiles and light industry goods” (Design).
In 2012, she graduated from the “Biology” faculty of  Azerbaijan State Pedagogical University.
Since 2004 she has worked as a senior laboratory assistant at the “Design” department of  Azerbaijan State University of Economics, meanwhile, she has conducted hourly lessons, and since 2013 she has worked as a teacher in the same department.
She has been working as a senior lecturer since 2022 and as a senior Mentor of the UNEC School of Design.