İsayeva İlaheİsayeva İlahə Sabir qızı
1981-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1996-cı ildə Bakı şəhərində 138 saylı orta məktəbi bitirmişdir. Həmin il Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin “Memarlıq” fakultəsinin “Memarlıq mühitinin dizaynı” ixtisasına daxil olmuşdur. 2000-ci ildə həmi fakültənin bakalavr, 2002-ci ildə isə eyni ixtisas üzrə magistratura pilləsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
Əmək fəaliyyətinə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin “Memarlığın əsasları” kafedrasında baş laborant vəzifəsində başlamış və eyni zamanda pedoqoji fəaliyyətlə məşğul olmuşdur. 2002-ci ildən 2020-ci ilədək müxtəlif tədris illərində “Memarlığın əsasları” kafedrasının tədris etdiyi ixtisas fənlərindən – “Dizaynın əsasları”, “Layihələndirmənin əsasları”, “Kompozisiyanın əsasları” və s.  fənlərindən saat hesabı dərs demişdir.
2020-ci ilin sentyabr ayından pedaqoji fəaliyyətini Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Dizayn” kafedrasında, müəllim vəzifəsində davam etdirməkdədir. 5 elmi məqalənin müəllifi, 2 metodik vəsaitin və 7 tədris proqramının həmmüəllifidir.

She was born in 1981 in Baku. In 1996, she left secondary school No. 138 in Baku. In the same year, she entered the “Architecture” faculty of Azerbaijan University of Architecture and Construction, majoring in “Design of the architectural environment”. In 2000 she graduated with a bachelor’s, and in 2002 with a master’s degree in the same speciality.
She started her career as a senior laboratory assistant at the “Fundamentals of Architecture” department of  Azerbaijan University of Architecture and Construction and at the same time engaged in pedagogical activities. From 2002 to 2020 in different academic years, she gave hourly lessons on “Fundamentals of Design”, “Fundamentals of Design”, and “Fundamentals of Composition”  in the Department of “Fundamentals of Architecture”.
Since September 2020, she has been working as a teacher at the “Design” department of  Azerbaijan State University of Economics. She is the author of 5 scientific articles, 2 methodical aids and 7 curricula.