qocayeva_zehra_xariciQocayeva Zəhra Maqsud qızı
Orta təhsilinə 1996-cı ildə Sumqayıt şəhər H.Z.Tağıyev qəsəbəsinin 6 nömrəli məktəbində başlamış, 2005-ci ildə (9-cu sinifdə) təhsilini elə həmin məktəbdə bitirmişdir.
2005-2009-cu illərdə Azərbaycan Pedaqoji Kollecinin “İngilis dili müəllimliyi” ixtisasına yiyələnmişdir.
Z.M.Qocayeva 2011-2016-cı illərdə Azərbaycan Dillər Universitetində “İngilis dili müəllimliyi” ixtisası üzrə bakalavr, 2016-2018-ci illərdə isə həmin universitetdə “Dilşünaslıq (İngilis dili üzrə)” ixtisası üzrə magistratura təhsili almışdır. 2023-cü ildən etibarən Azərbaycan Milli Elimlər Akademiyasının Nəsimi  adına Dilçilik İnstitutunda “Dil nəzəriyyəsi” ixtisası üzrə dissertantura təhsili alır.
2014-2015-ci illərdə Quba rayon Xaroşa kənd ümumi orta məktəbində, 2019-2021-ci illərdə Qərbi Kaspi Universitetinin “İşçi dillər” mərkəzində ingilis dili müəllimi kimi fəaliyyət göstərmişdir. 29.09.2021-ci ildən hal-hazıradək isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Xarici Dillər Departamentinin Xarici dillərin tədrisi mərkəzinin  müəllimi vəzifəsində çalışır.
Z.M.Qocayeva elmi jurnallarda nəşr edilmiş 3 elmi məqalənin müəllifidir.
O, həmçinin müxtəlif beynəlxalq və ölkə üzrə təşkil olunmuş konfranslarda iştirak etmiş və sertifikatlarla təltif olunmuşdur.
2015-ci ildə Təhsil Nazirliyi tərəfindən təşkil olunmuş Kurikulumla bağlı təlimdə iştirak etmiş və müvəfəqiyyət seritifikatı əldə etmişdir.
—**
2018-ci ildə Azərbaycan İngilis dili Müəllimlərinin Assosasiyasinin üzvü olmuş və assosasiya tərəfindən təşkil olunmuş konfranslarda iştirak etmiş və sertifikat əldə etmişdir.
2018-ci ildə Dövlət İmtahan Mərkəzində təşkil olunmuş təlimdə iştirak etmiş, bununla əlaqədar olaraq mərkəzdə Marker müəllim kimi çalışmışdır.
2019-cu ildə TKT (Teaching Knowledge Test) rəsmi beynəlxalq sertifikatını əldə etmişdir.
2020-2021 –ci illərdə Cousera platformasında müxtəlif universitetlər tərəfindən təşkil olunmuş İngilis dilinin pedaqoji sahəsi ilə bağlı müxtəlif dil kurslarında iştirak etmiş ve sertifikatlar əldə etmişdir.
2022-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti tərəfindən təşkil olunmuş Soft Skills təlimində, 2023-cü ildə isə Digital Skills təlimində iştirak etmiş və sertifikat qazanmışdır.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti və “British Coucil” tərəfindən təşkil edilmiş imtahanda iştirak edərək “Aptis” üzrə beynəlxalq sertifikat qazanmışdır.
1. İngilis dilinin Britaniya və Amerika variantlarında feillərin müqayisəsi, məqalə, ADU, Azərbaycanda Xarici Dillər, №1, Bakı,Mütərcim, 2018, səh.37
2. İngilis dilində frazeoloji birləşmələrin tərcüməsi prosesində qarşıya çıxan çətinliklər, məqalə, ADU, Azərbaycanda Xarici Dillər, №2, Bakı,Mütərcim, 2018, səh.130
3. İngilis dilinin Britaniya və Amerika variantlarında feillərin fərqi, məqalə, QKU, ElmiXəbərlər, №2, Bakı, 2020, səh.74

qocayeva_zehra_xarici
She started his secondary education in 1996 at school No. 6 of H.Z. Taghiyev settlement, Sumgayit city, and finished her education in the same school in 2005 (in the 9th grade).
In 2005-2009, she graduated from Azerbaijan Pedagogical College majoring in  “English language teaching” .
In 2011-2016, Z.M. Gocayeva received a bachelor’s degree in “Teaching English” at the Azerbaijan University of Languages, and in 2016-2018, a master’s degree in “Linguistics (on English)” at the same university. Since 2023, she has been  studying for a post -graduate studies in  “Theory of Language” at the Nasimi Institute of Linguistics of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
In 2014-2015, she worked as an English teacher in Kharosha village secondary school of Guba district, and in 2019-2021 at the “Working Languages” center of Western Caspian University. From 29.09.2021 until now, she has been working as a teacher of the foreign language teaching center of the Department of Foreign Languages at the Azerbaijan State University of Economics.
Z.M. Gojayeva is the author of 3 scientific articles published in scientific journals.
She also participated in various international and national conferences and was awarded with certificates.
In 2015, she participated in the Curriculum training organized by the Ministry of Education and received a certificate of success.
In 2018, she became a member of the Association of English Language Teachers of Azerbaijan and participated in conferences organized by the association and received a certificate.
In 2018, she participated in the training organized at the State Examination Center, and in connection with this, she has worked as a Marker teacher at the center.
In 2019, she obtained the official international certificate of TKT (Teaching Knowledge Test).
In 2020-2021, she participated in various language courses related to the pedagogical field of English organized by various universities on the Cousera platform and obtained certificates.
In 2022, she participated in the Soft Skills training organized by the Azerbaijan State University of Economics, and in 2023, she participated in the Digital Skills training and received a certificate.
Having participated in the exam organized by Azerbaijan State University of Economics and “British Council”, she has got an international certificate on “Aptis”.