qocayeva_zehra_xariciQocayeva Zəhra Maqsud qızı
Orta təhsilinə 1996-cı ildə Sumqayıt şəhər H.Z.Tağıyev qəsəbəsinin 6 nömrəli məktəbində başlamış, 2005-ci ildə (9-cu sinifdə) təhsilini elə həmin məktəbdə bitirmişdir.
2005-2009-cu illərdə Azərbaycan Pedaqoji Kollecinin “İngilis dili müəllimliyi” ixtisasına yiyələnmişdir.
Z.M.Qocayeva 2011-2016-cı illərdə Azərbaycan Dillər Universitetində “İngilis dili müəllimliyi” ixtisası üzrə bakalavr, 2016-2018-ci illərdə isə həmin universitetdə “Dilşünaslıq (İngilis dili üzrə)” ixtisası üzrə magistratura təhsili almışdır. 2023-cü ildən etibarən Azərbaycan Milli Elimlər Akademiyasının Nəsimi  adına Dilçilik İnstitutunda “Dil nəzəriyyəsi” ixtisası üzrə dissertantura təhsili alır.
2014-2015-ci illərdə Quba rayon Xaroşa kənd ümumi orta məktəbində, 2019-2021-ci illərdə Qərbi Kaspi Universitetinin “İşçi dillər” mərkəzində ingilis dili müəllimi kimi fəaliyyət göstərmişdir. 29.09.2021-ci ildən hal-hazıradək isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Xarici Dillər Departamentinin Xarici dillərin tədrisi mərkəzinin  müəllimi vəzifəsində çalışır.
Z.M.Qocayeva elmi jurnallarda nəşr edilmiş 3 elmi məqalənin müəllifidir.
O, həmçinin müxtəlif beynəlxalq və ölkə üzrə təşkil olunmuş konfranslarda iştirak etmiş və sertifikatlarla təltif olunmuşdur.
2015-ci ildə Təhsil Nazirliyi tərəfindən təşkil olunmuş Kurikulumla bağlı təlimdə iştirak etmiş və müvəfəqiyyət seritifikatı əldə etmişdir.
—**
2018-ci ildə Azərbaycan İngilis dili Müəllimlərinin Assosasiyasinin üzvü olmuş və assosasiya tərəfindən təşkil olunmuş konfranslarda iştirak etmiş və sertifikat əldə etmişdir.
2018-ci ildə Dövlət İmtahan Mərkəzində təşkil olunmuş təlimdə iştirak etmiş, bununla əlaqədar olaraq mərkəzdə Marker müəllim kimi çalışmışdır.
2019-cu ildə TKT (Teaching Knowledge Test) rəsmi beynəlxalq sertifikatını əldə etmişdir.
2020-2021 –ci illərdə Cousera platformasında müxtəlif universitetlər tərəfindən təşkil olunmuş İngilis dilinin pedaqoji sahəsi ilə bağlı müxtəlif dil kurslarında iştirak etmiş ve sertifikatlar əldə etmişdir.
2022-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti tərəfindən təşkil olunmuş Soft Skills təlimində, 2023-cü ildə isə Digital Skills təlimində iştirak etmiş və sertifikat qazanmışdır.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti və “British Coucil” tərəfindən təşkil edilmiş imtahanda iştirak edərək “Aptis” üzrə beynəlxalq sertifikat qazanmışdır.
1. İngilis dilinin Britaniya və Amerika variantlarında feillərin müqayisəsi, məqalə, ADU, Azərbaycanda Xarici Dillər, №1, Bakı,Mütərcim, 2018, səh.37
2. İngilis dilində frazeoloji birləşmələrin tərcüməsi prosesində qarşıya çıxan çətinliklər, məqalə, ADU, Azərbaycanda Xarici Dillər, №2, Bakı,Mütərcim, 2018, səh.130
3. İngilis dilinin Britaniya və Amerika variantlarında feillərin fərqi, məqalə, QKU, ElmiXəbərlər, №2, Bakı, 2020, səh.74

qocayeva_zehra_xarici
В 2005 году окончив 9 класс, поступила на факультет Учителя английского языка Азербайджанского педагогического колледжа, который окончила   в 2009 году.
В 2011 году поступила на ступень бакалавра  Учителя английского языка  Азербайджанского университета языков, в  2016 году окончила университет.
В 2011-2016 годах З.М.Годжаева получила степень бакалавра по специальности «Преподавание английского языка» в Азербайджанском университете языков, а в 2016-2018 годах – степень магистра по специальности «Лингвистика» (на английском языке) в том же университете. С 2023 года учится в дисертантуре  по специальности «Теория языка» в Институте языкознания Насими Национальной академии наук Азербайджана.
В 2014-2015 годах работала учителем английского языка в общей средней школе села Хароша Губинского района, а в 2019-2021 годах  в центре «Рабочие языки» Западно-Каспийского университета. С 29.09.2021 по настоящее время работает преподавателем в Центре обучения иностранным  Азербайджанского государственного экономического университета.
З.М.Годжаева является автором 3 научных статей, опубликованных в научных журналах.
Она также участвовала в различных международных и республиканских конференциях и была награждена сертификатами.
В 2015 году приняла участие в тренинге в связи с Куррикулумом, организованном Министерством образования, и получил сертификат успеха.
В 2018 году она стала членом Ассоциации преподавателей английского языка Азербайджана, приняла участие в конференциях, организованных ассоциацией, и получила сертификат.
В 2018 году участвовала в тренинге, организованном в Государственном экзаменационном центре, в связи с этим работала преподавателем по маркеру в центре.
В 2019 году получила официальный международный сертификат ТКТ (Teaching Knowledge Test).
В 2020-2021 годах участвовала в различных языковых курсах, связанных с педагогической сферой английского языка, организованных различными университетами на платформе Cousera, и получила сертификаты.
В 2022 году приняла участие в тренинге Soft Skills, организованном Азербайджанским государственным экономическим университетом, а в 2023 году а участие в тренинге Digital Skills и получила сертификат.
Приняв участие в экзамене, организованном Азербайджанским государственным экономическим университетом и «Британским Советом», получила международный сертификат «Aptis».
• Сравнение глаголов английского языка в британских и американских вариантах, статья, АГУ, в процессе в переводе фразеологизмов в английском языке, статья, АГУ, Иностранные Иностранные языки в Азербайджане, №1, Бакы Мутарджим, 2018, с. 37.
• Проблемы, встречающиеся языки в Азербайджане, №2, Бакы Мутарджим, 2018, с.130.
• Разница между глаголами английского языка в британской и америтканской версии, статья, Элми хабарлар, №2, 2020, с. 74.