MÜSAHİBƏ| “İnklüziv ali təhsil təcrübəmiz artıq respublikada model kimi qəbul olunur”
Oktyabr ayında UNEC-in İnklüziv təhsil mərkəzinin yaradılmasının 7 ili tamam olur. Mərkəzin koordinatoru Sevinc Məhsimova UNEC-də yaradılan inklüziv təhsil mühiti, mərkəzin 7 illik fəaliyyəti, həyata keçirilən yeniliklər və gələcək planlar barədə UNEC News-a müsahibə verib.
-Sevinc xanım, mərkəzin yaradılması təşəbbüsü necə yarandı və hansı zərurətdən irəli gəldi?
-Mərkəzin yaradılması təşəbbüsünə 2013-cü ildə Xəzər universitetinin koordinatorluğu ilə 5 tərəfdaş universitetlə birlikdə  “Fiziki əlilliyi olan insanlar üçün ali təhsil mühitinin yaradılması” ERASMUS layihəsi ilə başladıq. Həmin illərdə ölkədə ali təhsil alan əlilliyi olan gənclər az idi. Ümumiyyətlə, əlilliyi və sağlamlığı məhdud olan gənclərin cəmiyyətə inteqrasiyası zəif idi və bu istiqamətdə cəmiyyətin, valideynlərin və əlilliyi olan gənclərin özlərinin bir çox mövzuda maarifləndirilməsinə ehtiyac var idi.
UNEC-də həmin dövrdə 26 nəfər əlilliyi olan gənc təhsil alırdı. Ən cox tələbə sayı da bu universitetdə idi. Onların hamısı qiyabi təhsil alırdı və inanın ki, bəziləri çox çəkinərək gəlirdilər və adətən arxa sıralarda otururdular. Utanma, çəkinmə, özünə güvənsizlik, əminsizlik, inamsızlıq…o zamanlar əlilliyi olan gənclərin hissləri əsasən bunlar idi.
Biz də bu vəziyyəti dəyişməyə və inklüziv təhsil mühiti yaratmağa qərar verdik. Deyə bilərəm ki, bu istiqamətdə çox böyük nailiyyətlər əldə etdik.
-Hazırda UNEC-də əlilliyi olan neçə tələbə təhsil alır?
– 2020-ci ildə bu say 115 nəfər, 2021-ci ildə 85 nəfər idi. Bu il isə 70 nəfərdən coxdur. Dəqiq statistika hələ ki, müəyyənləşməyib, çünki birinci kursda təhsil alan əlilliyi olan gənclərin sayı ilə bağlı dəqiqləşmələr aparılır.
-İnklüziv mərkəz olaraq, əlilliyi olan tələbələrə nə kimi dəstək göstərirsiniz, fəaliyyətinizi hansı istiqamətdə qurursunuz?
-Əslində, bir cox insan düşünür ki, əlilliyi olan tələbələrə dərslər İnklüziv təhsil mərkəzi tərəfindən aparılır.  Bu, belə deyil. Mərkəz həmin tələbələr üçün xidmətləri koordinasiya edir. Sağlamlığı məhdud və əlilliyi olan tələbələr digər tələbələrlə birlikdə, ixtisasları üzrə fakültələrdə təhsil alırlar.
Sağlamlığı məhdud və əlilliyi olan tələbələr əksər vaxtlarda stresli mühitdə özlərini narahat hiss edirlər və bu, onların tədris prosesində, xüsusən də imtahanlarda yüksək qiymət almalarına mane olur. Belə hallarda onlar mərkəzə ərizə ilə müraciət edirlər, biz də onlara bəzi dərsləri dinləmək və imtahanları mərkəzdə vermək üçün imkan yaradırıq. Mərkəz olaraq, sağlamlığı məhdud və əlilliyi olan tələbələrin universitet həyatına tam inteqrasiya olunmasına dəstək oluruq, eləcə də onları sosial həyatda fəal olmağa, tələbə təşkilatlarının həyata keçirdiyi layihələrə qatılmağa təşviq edirik, eləcə də onların universitetdə təşkil olunan konfrans, seminar və digər tədbirlərdə iştiraklarını təmin edirik.
Vacib bir məqamı da qeyd etmək istəyirəm, İnklüziv təhsil mərkəzi eyni zamanda sosial iş aparır. Sağlamlığı məhdud və əlilliyi olan tələbələrə lazımi psixoloji dəstək də göstərilir. Bu yaxınlarda UNEC-də Psixoloji xidmət mərkəzi yaradıldı. Əminəm ki, mərkəzin açılması bu istiqamətdə işlərimizi daha da asanlaşdıracaq və faydalı olacaq.
Mərkəz olaraq, biz valideynlərlə də sosial iş aparırıq. Bilirsiniz ki, sağlamlığı məhdud və əlilliyi olan tələbələrin valideynlərini daha həssas qrup saymaq olar və onlarla calışmaq daha çətindir. Ona görə ki, cəmiyyətin “qınaq”, “tənqid”, “ayıb”, “əksik” kimi stiqmaları onları daha dərin yaralayıb.
Tədrisdə də bir çox yeniliklər olunur. Məsələn, fərdi təhsil trayektoriyası çərçivəsində UNEC-də audio-dərslik layihəsi davam edir. Müəllimlər mühazirələrini audio formata çevirirlər. Mərkəzdə sağlamlığı məhdud və əlilliyi olan tələbələr üçün əlavə dərslər də keçilir. Xüsusi hallarda dərslər hibrid formasında təşkil olunur. Əlilliyi olan tələbə üzrlü səbəbdən universitetə gələ bilmirsə, evdən onlayn dərsə qoşula bilir.
-UNEC inklüziv təhsil mühitini yarada bilib?
– Bəli, UNEC bu işi uğurlu şəkildə davam etdirir. Qürur hissi ilə deyirəm ki, inklüziv ali təhsil təcrübəmiz artıq respublikada model kimi qəbul olunur. Təbii ki, bəzi çatışmazlıqlar var, lakin onların aradan qaldırılması istiqamətində işlər aparılır.  Xüsusi olaraq qeyd etmək istəyirəm ki,  UNEC-də inklüziv təhsilin inkişafı prioritet hədəflərdən biri kimi qəbul edilib. Universitetin bütün struktur rəhbərlərinin və əməkdaşlarının birgə dəstəyi ilə qarşıya qoyulan hədəflərə nail oluruq.
-Əlilliyi olan tələbələr daha çox hansı çətinliklərlə qarşılaşırlar?
-Əsasən, infrastruktur olaraq, sanitar qovşaqlarından istifadədə problem yaranır. 3 saylı tədris binasının sanitar qovşağı əlilliyi olan tələbələr nəzərə alınmaqla quraşdırılıb, digərlərində isə bu istiqamətdə işlər aparılır.
-Əlilliyi olan tələbələr arasında ikili diplom və mübadilə proqramlarının iştirakçısı varmı?
-Bəli, var. Çox sevindiricidir ki, bütün tələbələr kimi, sağlamlığı məhdud və əlilliyi olan tələbələr həm mübadilə, həm də ikili diplom proqramlarında iştirak edirlər. Onlar da xaricdə ölkəmizi layiqincə təmsil edirlər. Sevindirici haldır ki, bu il UNEC-in Montpellier universiteti ilə ikili diplom proqramından məzun olan 12 gənc arasında əlilliyi olan tələbəmiz də var idi. Eləcə də Erasmus+ beynəlxalq mübadilə proqramı çərçivəsində fiziki imkanları məhdud və əlilliyi olan bir neçə tələbəmiz Avropa universitetlərində təhsil alıblar.
-Əlilliyi olan tələbələrin sosial fəaliyyəti necə təmin edilir?
-UNEC-də sağlamlığı məhdud və əlilliyi olan tələbələr universitetin həyatına tam inteqrasiya olunurlar. Təbii ki, hamısı olmasa da, bəziləri bütün tədbirlərdə, layihələrdə, seminarlarda iştirak edirlər. UNEC Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi bu işimizdə daima yanımızdadır. Onlar üçün mütəmadi olaraq, müxtəlif tarixi və turistik yerlərə ekskursiyalar təşkil olunur, eləcə də həmin tələbələrlə film izləməyə, opera, tamaşa və sərgilərə gedirik.
Tədris ilinin əvvəlində tələbə təşkilatlarının rəhbərləri ilə görüşlər keçirilir, tapşırıqlar verilir. Müxtəlif istiqamət üzrə 11-dən çox tələbə təşkilatımız var. Təşkilatın üzvləri bütün fakultələrdə təhsil alan əlilliyi olan gənclərlə tanış olurlar. Həmin tələbələr istədikləri təşkilata üzv olaraq, layihələrdə iştirak edirlər.
-Həmin tələbələr arasında xüsusu bacarığı ilə seçilən gənclər var?
-Əslində əlilliyi olan gənclərin hər birinin maraq dairəsi çox genişdir və əksəriyyəti xüsusi bacarığı ilə seçilir. Sağlamlığı məhdud və əlilliyi olan tələbələrimiz arasında şairlər, yazıçılar, rəssamlar, riyaziyyatçılar, peşəkar İT mütəxəssisləri var. Deyə bilərəm ki, məzunumuz Zahid Əliyev İT sahəsində ölkənin tanınmış mütəxəssislərindəndir.
Yaradıcılıqla məşğul olan, xüsusilə də şeir, roman yazan tələbələrimiz var. Universitet rəhbərliyinin dəstəyi ilə Məhsim Bədirxanlının şeir kitabçası nəşr olunaraq, geniş təqdimatı keçirildi. Bu, onun üçün çox böyük motivasiya oldu. Məzun olan digər tələbəmiz Seyfullah Əliyevin yazıcılıq istedadını xüsusi vurğulamaq istəyirəm. UNEC-in nəşriyyatında onun detektiv romanı çap olundu. Təqdimatda universitet rəhbərliyi ilə yanaşı, xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev, ölkənin tanınmış yazarları və ictimaiyyət nümayəndələri də iştirak etdilər. Başqa bir tələbəmiz intellektual oyunların və yarışların patentini alıb. Biz onlarla qürur duyuruq!
-Əlilliyi olan tələbələrin məşğulluğu, işlə təmin olunması ilə bağlı universitet tərəfindən hər hansı dəstək göstərilir?
-Məşğulluq ən əsas məsələlərdəndir. UNEC bu istiqamətdə çox ciddi addımlar atıb. Dövlət Məşğulluq Agentliyi də daxil olmaqla, bir çox dövlət qurumları və təşkilatlarla memorandumlar imzalanıb, birgə layihələr hazırlanır. Mərkəz olaraq, bu əməkdaşlıqları daha da genişləndirmək üçün də bir çox təşkilat, şirkət və qurumlarla danışıqlar aparırıq.
Xüsusi olaraq deyim ki, 2018-ci ildə respublikada ilk dəfə olaraq, UNEC-in təşkilatçılığı, Gənclər və İdman, Elm və Təhsil, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirliklərinin dəstəyi ilə əlilliyi olan gənclər üçün əmək yarmarkası keçirdik. Həmin yarmarka əlillərin məşğulluğunun təmin edilməsində böyük təkan oldu. Yarmarkada 1200-dən cox əlilliyi olan gənc iştirak etmişdi. Yarmarkanın elə ilk günündə 108 nəfər işə qəbul olunmuşdu.
Bu günə qədər 36 nəfər əlilliyi olan məzunumuz daimi işlə təmin olunub. Bir çoxu isə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən maliyyələşdirilən özünəməşğulluq proqramlarında da iştirak ediblər. Bu istiqamətdə işlərimiz davam edir.
Sonda demək istərdim ki, UNEC-də beynəlxalq standartlara əsaslanan inklüziv təhsil mühiti yaradılıb və qlobal çağırışlara uyğun olaraq, sistemli şəkildə yenilənir. Əminəm ki, yerli və xarici ali təhsil müəssisələri, təşkilatlarla birgə bundan sonra da böyük uğurlara nail olacağıq.

INTERVIEW| “Our inclusive higher education experience is already accepted as a model in the republic”
06 OCTOBER 2022 | VIEWS:
October marks the 7th anniversary of the establishment of the Inclusive Education Center of UNEC. The coordinator of the center, Sevinj Mahsimova, gave an interview to UNEC News about the inclusive educational environment created at UNEC, the 7-year activity of the center, the implemented innovations and future plans.
– Ms. Sevinc, how did the initiative to create the center come about and what was the necessity?
– We started the initiative to create the center in 2013 with the coordination of Khazar University and 5 partner universities with the ERASMUS project “Creation of higher education environment for people with physical disabilities”. In those years, there were few young people with disabilities who received higher education in the country. In general, the integration of young people with disabilities and limited health into society was poor, and in this direction, there was a need to educate society, parents and young people with disabilities themselves on many topics.
At that time, 26 young people with disabilities were studying at UNEC. The largest number of students was in this university. All of them were studying part-time and believe me, some of them came very reluctantly and usually sat in the back rows. Shame, shyness, self-doubt, insecurity, lack of confidence… these were the main feelings of young people with disabilities at that time.
We decided to change this situation and create an inclusive educational environment. I can say that we have made great achievements in this direction.
– How many students with disabilities are currently studying at UNEC?
– In 2020, this number was 115 people, in 2021, 85 people. This year there are more than 70 people. Exact statistics have not yet been determined, as the number of young people with disabilities studying in the first year is being clarified.
– As an inclusive center, how do you support students with disabilities, and in what direction do you build your activities?
-Actually, many people think that lessons for students with disabilities are conducted by the Inclusive Education Center. This is not so. The center coordinates services for those students. Students with limited health and disabilities study together with other students in the faculties of their specialty.
Students with limited health and disabilities often feel uncomfortable in a stressful environment, which prevents them from achieving high grades in the learning process, especially in exams. In such cases, they apply to the center, and we give them the opportunity to listen to some classes and take exams at the center. As a center, we support the full integration of students with limited health and disabilities into university life, as well as encourage them to be active in social life, participate in projects implemented by student organizations, as well as ensure their participation in conferences, seminars and other events organized by the university.
I want to mention an important point,the Inclusive education center also conducts social work. The necessary psychological support is also provided to students with limited health and disabilities. Recently, a Psychological service center was established at UNEC. I am sure that the opening of the center will make our work in this direction easier and more useful.
As a center, we also do social work with parents. You know that parents of students with limited health and disabilities can be considered a more sensitive group and it is more difficult to work with them. Because the society’s stigmas such as “condemnation”, “criticism”, “shame”, “rejection” have wounded them more deeply.
There are many innovations in teaching. For example, an audio-textbook project is ongoing at UNEC within the framework of individual education trajectory. Teachers convert their lectures into audio format. Additional classes are also held at the center for students with limited health and disabilities. In special cases, lessons are organized in a hybrid form. If a student with a disability cannot come to the university for an excused reason, he can join an online class from home.
– Was UNEC able to create an inclusive educational environment?
– Yes, UNEC continues this work successfully. I am proud to say that our experience of inclusive higher education is already accepted as a model in the republic. Of course, there are some shortcomings, but work is being done to eliminate them. In particular, I would like to note that the development of inclusive education at UNEC was considered one of the priority goals. We achieve the set goals with the joint support of all structural managers and employees of the university.
– What difficulties do students with disabilities face more often?
– Mainly, as an infrastructure, there is a problem in the use of sanitary facilities. The sanitary junction of educational building No. 3 was installed taking into account students with disabilities, and works are being carried out in this direction in others.
-Are there participants in dual diploma and exchange programs among students with disabilities?
-Yes I have. It is very gratifying that, like all students, students with limited health and disabilities participate in both exchange and dual degree programs. They also properly represent our country abroad. We are happy that this year, among the 12 young people who graduated from the dual diploma program of UNEC University of Montpellier, there was a student with disabilities. Also, several of our students with limited physical abilities and disabilities studied at European universities within the framework of the Erasmus+ international exchange program.
– How is the social activity of students with disabilities ensured?
– At UNEC, students with limited health and disabilities are fully integrated into the life of the university. Of course, some, if not all, participate in all events, projects, seminars. UNEC Student Trade Union Committee is always with us in this work. Excursions to various historical and touristic places are regularly organized for them, as well as we go to watch movies, opera, performances and exhibitions with these students.
At the beginning of the academic year, meetings are held with the heads of student organizations and assignments are given. We have more than 11 student organizations in various directions. Members of the organization get to know young people with disabilities studying in all faculties. Those students participate in projects as members of the organizations they want.
– Among those students, are there young people who are distinguished by their special skills?
– In fact, each of the young people with disabilities has a wide range of interests and most of them are distinguished by their special skills. Among our students with limited health and disabilities are poets, writers, artists, mathematicians, professional IT specialists. I can say that our graduate Zahid Aliyev is one of the country’s well-known experts in the field of IT.
We have students who are engaged in creativity, especially those who write poems and novels. With the support of the university administration, Mahsim Badirkhanli’s book of poems was published and widely presented. This was a great motivation for him. I would like to emphasize the writing talent of our other graduating student, Seyfullah Aliyev. His detective novel was published in UNEC publishing house. People’s writer Chingiz Abdullayev, well-known writers of the country and public representatives also participated in the presentation. Another student of ours received a patent for intellectual games and competitions. We are proud of them!
– Does the university provide any support for the employment of students with disabilities?
-Employment is one of the most important issues. UNEC has taken very serious steps in this direction. Memorandums have been signed with many state institutions and organizations, including the State Employment Agency, and joint projects are being prepared. As a center, we are also negotiating with many organizations, companies and institutions to further expand these collaborations.
In particular, in 2018, for the first time in the republic, we held a job fair for young people with disabilities, organized by UNEC, with the support of the Ministries of Youth and Sports, Science and Education, Labor and Social Protection of the Population. That fair was a great boost in ensuring the employment of disabled people. More than 1200 young people with disabilities participated in the fair. 108 people were hired on the very first day of the fair.
To date, 36 of our graduates with disabilities have been provided with permanent employment. Many of them also participated in self-employment programs sponsored by the Ministry of Labor and Social Protection of the Population. Our work in this direction continues.
In conclusion, I would like to say that an inclusive educational environment based on international standards has been created at UNEC and is being systematically updated in accordance with global challenges. I am sure that together with local and foreign higher education institutions and organizations, we will achieve great success in the future.