Müstəqilliyin 25 ili: sosial-iqtisadi inkişafın nəticələri və perspektivlər
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Elm aylığı” çərçivəsində dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in Elm və İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru, professor Sakit Yaqubov dövlət müstəqilliyinin 25 illik tarixi ərzində həyata keçirilən sosial-iqtisadi proseslərinə qısa nəzər salıb. Bildirib ki, həmin illərdə Azərbaycan Respublikasını sürətlə dərinləşməkdə olan sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi böhrandan çıxaran, onun müstəqilliyini əzmlə qoruyub saxlayan və davamlı inkişafı üçün sarsılmaz əsaslar yaradan Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən həyata keçirilən siyasət bu gün onun sadiq davamçısı cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməkdədir.
UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun şöbə müdiri Rəşad Hüseynov “Müstəqilliyin 25 ili: sosial-iqtisadi inkişafın nəticələri və perspektivlər” adlı məruzə ilə çıxış edib. Azərbaycan Respublikasının 1991-2015-ci illəri əhatə edən son 25 illik sosial-iqtisadi inkişaf proseslərini dövrlər və mərhələlər üzrə əhatə şəkildə təhlil edərək bildirib ki, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının uğurlu nəticəsi olaraq bu gün Azərbaycan Cənubi Qafqazın lider dövlətinə çevrilib. R.Hüseynov milli iqtisadiyyatın inkişafının strateji yol xəritəsi üzrə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan priroritet məsələlər barədə də məlumat verib.
UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Yadulla Həsənli Azərbaycanın gələcək sosial-iqtisadi inkişafı ilə bağlı geniş miqyaslı elmi tədqiqatların aparılmasının zəruriliyindən danışıb. Bildirib ki, UNEC-də bu istiqamətdə araşdırmalar aparılır və nəticələrlə bağlı elmi seminarlar keçirilir. O, UNEC-in professor-müəllim heyətini, eləcə də bakalavr və magistrlərini elmi seminarlarda aktiv iştirak etməyə çağırıb.

25-летие независимости: результаты и перспективы социально-экономического развития
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) в рамках «Месячника науки» состоялось мероприятие, посвященное 25-летию восстановления государственной независимости.
На мероприятии выступил директор Центра науки и инноваций, профессор Сакит Ягубов, который коротко отметил об осуществляемых в течение 25 лет социально-экономических процессах.  Он отметил, что в те годы, политика, осуществляемая Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, который в те годы вывел страну из социально-экономического, общественно-политического кризиса, сохранив ее независимость и создав незыблемый фундамент для устойчивого развития, сегодня успешно продолжается его  достойным продолжателем господином Президентом Ильхамом Алиевым.
Руководитель отдела Научно-исследовательского института экономических изысканий UNEC Решад Гусейнов выступил с докладом на тему «25-летие независимости: результаты и перспективы социально-экономического развития». Анализируя поэтапно процесс социально-экономического развития Азербайджанской Республики за последние 25 лет с 1991 года по 2015 год, докладчик отметил как успешный результат стратегии социально-экономического развития, заложенного Великим вождем Гейдаром Алиевым, сегодня Азербайджан превратился в государство лидера Южного Кавказа. Р.Гусейнов также дал информацию о приоритетных вопросах, которые предусматривается осуществить по стратегической дорожной карте развития национальной экономики.
Директор Научно-исследовательского института экономических изысканий UNEC, профессор Ядулла Гасанли в связи с будущим социально-экономическим развитием Азербайджана отметил о необходимости проведения широкомасштабных научных исследований. Он подчеркнул, что в UNEC в этом направлении ведутся исследования и в связи с результатами проводятся научные семинары. Он призвал профессорско-преподавательский состав UNEC, а также бакалавров и магистрантов к активному участию в научных семинарах.