Müstəqilliyin 25 ili: sosial-iqtisadi inkişafın nəticələri və perspektivlər
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Elm aylığı” çərçivəsində dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in Elm və İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru, professor Sakit Yaqubov dövlət müstəqilliyinin 25 illik tarixi ərzində həyata keçirilən sosial-iqtisadi proseslərinə qısa nəzər salıb. Bildirib ki, həmin illərdə Azərbaycan Respublikasını sürətlə dərinləşməkdə olan sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi böhrandan çıxaran, onun müstəqilliyini əzmlə qoruyub saxlayan və davamlı inkişafı üçün sarsılmaz əsaslar yaradan Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən həyata keçirilən siyasət bu gün onun sadiq davamçısı cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməkdədir.
UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun şöbə müdiri Rəşad Hüseynov “Müstəqilliyin 25 ili: sosial-iqtisadi inkişafın nəticələri və perspektivlər” adlı məruzə ilə çıxış edib. Azərbaycan Respublikasının 1991-2015-ci illəri əhatə edən son 25 illik sosial-iqtisadi inkişaf proseslərini dövrlər və mərhələlər üzrə əhatə şəkildə təhlil edərək bildirib ki, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının uğurlu nəticəsi olaraq bu gün Azərbaycan Cənubi Qafqazın lider dövlətinə çevrilib. R.Hüseynov milli iqtisadiyyatın inkişafının strateji yol xəritəsi üzrə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan priroritet məsələlər barədə də məlumat verib.
UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Yadulla Həsənli Azərbaycanın gələcək sosial-iqtisadi inkişafı ilə bağlı geniş miqyaslı elmi tədqiqatların aparılmasının zəruriliyindən danışıb. Bildirib ki, UNEC-də bu istiqamətdə araşdırmalar aparılır və nəticələrlə bağlı elmi seminarlar keçirilir. O, UNEC-in professor-müəllim heyətini, eləcə də bakalavr və magistrlərini elmi seminarlarda aktiv iştirak etməyə çağırıb.

25 Years of Independence: The Results of Socio- economic Development and Perspectives
Event dedicated to the 25th Anniversary of Restoration of State Independence has been at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) within the “Science Month”.
Director of the Science and Innovations Center of UNEC, Professor Sakit Yagubov had a brief look at the socio-economic processes implemented within the 25 years of State Independence.  He said that the policy implemented by National Leader Heydar Aliyev who lead the Republic of Azerbaijan from the   rapidly deepening socio-economic, socio-political crises, preserved its independence and established unshakable basis for its sustainable development is successfully underway by his faithful follower President Ilham Aliyev.
Head of the Department of Scientific Research Institute of Economic Studies of UNEC Rashad Huseynov made a speech on “25 Years of Independence: The Results of Socio-economic Development and Perspectives”. Analyzing the socio-economic development processes of Azerbaijan within the late 25 years which cover 1991-2015, he noted that that Azerbaijan became the leading country in the Southern Caucasus as a successful result of the socio-economic development strategy established by the Great Leader Heydar Aliyev. R.Huseynov delivered the information about the priority issues intended to implement on the strategic roadmap of the national economy.
Director of UNEC Scientific-research Institute of Economic Studies, Professor Yadulla Hasanli spoke about the necessity of carrying out a large-scale scientific research related with the future socio-economic development of Azerbaijan. He said that the research is conducted in this direction at UNEC and the workshops are conducted in relation. He urged UNEC’s academic staff, as well as undergraduate and graduate students to attend the seminars.