21 İYUN 2018 | VIEWS:
Bu dəfə layihə iştirakçıları DİM-in keçirdiyi qəbul imtahanlarında topladıqları bala uyğun ixtisaslarla maraqlanır, UNEC-in tələbələrə təqdim etdiyi proqramlarla tanış olurlar. Layihədə Azərbaycanın bütün regionlarından məktəblilər iştirak edir. Onlardan bir neçəsini sizə təqdim edirik:
Sumqayıt şəhər Texniki Təbiət Elmləri Liseyinin XI sinif şagirdi Banuçiçək Qurbanova 695 balla UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində (İSE) maliyyə ixtisası üzrə təhsil almaq istəyir. Təhsil aldığı məktəbin məzunları arasında UNEC tələbələri olduğunu vurğulayan B.Qurbanova onların uğurlarını yaxından izlədiyini bildirib.
Zaqatala şəhər 3 saylı məktəbin XI sinif şagirdi Fərid Qurbanov 677 balla UNEC-də maliyyə ixtisası üzrə ingilis dilində təhsil almaq istəyir. F.Qurbanov İSE-də tətbiq edilən yenilikləri yaxından izlədiyini bildirərək, UNEC-in ikili diplom proqramlarında iştirakda maraqlı olduğunu qeyd edib.
Gədəbəy rayon Söhrab Pirverdiyev adına Çalburun kənd tam orta məktəbin XI sinif şagirdi Fərid Nəsibov 664 balla UNEC-i seçib. İSE-də maliyyə ixtisası üzrə təhsil almaq istədiyən F.Nəsibov topladığı balla arzusunu reallaşdıra bilsə də, hədəfi 700 bal toplamaqdır. Buna görə də DİM-in keçirəcəyi ikinci imtahanlarda da iştirak edəcək.
Bakı şəhər 276 saylı tam orta məktəbin XI sinif şagirdi Kamran Hüseynov da ikinci imtahanlarda iştirak edəcək. 676 balla İSE-də maliyyə ixtisası üzrə təhsil almaq istəyən Kamran daha yüksək nəticə toplayaraq, prezident təqaüdü uğrunda rəqabətə qoşulmaq istəyir.
“UNEC-də bir gün” layihəsində iştirak etmək istəyən abituriyentlər 497 38 63 nömrəsi ilə əlaqə saxlaya və yaxud rəsmi Facebook səhifəmizin mesaj bölümünə yaza bilərlər.

They choose the UNEC
This time, the participants of the project were interested in the specialties in compliance with the grade points they had received at the examinations held by the State Examinations Center, and got acquainted with the programs offered by the UNEC to the students. The pupils from all regions of Azerbaijan participated in the project. We are presenting some of them to you:
The 11-th class pupil of the Sumgait Technical and Natural Sciences Lyceum, Banuchichek Gurbanova with 695 points wanted to get education in the specialty of   finance at the International Economics School (İSE) of the UNEC. B. Gurbanova, stressed that, there were UNEC students among the graduates of the school she studied, and noted that, she was closely following their successes.
Farid Gurbanov, XI-th class pupil of the secondary school № 3 of Zagatala city with 677 points wants to get education in English on the specialty of finance at UNEC. F.Gurbanov noted that, he was closely following the innovations applied at the İSE and said that he was interested in participating in dual degree programs of UNEC.
Farid Nasibov, the pupil of the XI-th grade of the comprehensive secondary school named after Sohrab Pirverdiyev in the village Chalburun of Gedebey region, has chosen UNEC with 664 points. F. Nasibov, wishing to get education in the specialty of finance at ISE, although he could realize his dream with the points he had received; his target is to receive 700 points. Therefore, he also will take part in the second admission examinations provided by the State Examination Center.
Kamran Huseynov, the pupil of XI-th grade of the comprehensive secondary school № 276 of the city Baku will take part in the second admission examinations, as well. Kamran, wishing to get education in the specialty of finance at ISE with 676 points, wants to join the rivalry for the presidential scholarship by gaining the higher points.
The applicants, wishing to participate in the “One day at UNEC” project can contact the landline number 497 38 63 or write to the message section of our official Facebook page.