Professor Fuad Ələsgərov: “Riyazi fənləri praktiki formada tədris etmək lazımdır”
UNEC İqtisadi Forumu 2021 çərçivəsində Azərbaycanda səfərdə olan tanınmış alim, müasir seçim nəzəriyyəsinin yaradıcılarından biri, Rusiya Ali İqtisadiyyat Məktəbi Milli Tədqiqat Universitetinin Ali riyaziyyat kafedrasının müdiri, tex.e.d., professor Fuad Ələsgərov UNEC-də müasir iqtisadiyyatın aktual problemlərinə dair silsilə master-klass və mühazirələr keçirir.
Nüfuzlu alimin çıxış etdiyi mövzularla bağlı elmi təhlilləri, açıqlamaları müəllim və tələbələr tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
UNEC News professor Fuad Ələsgərovla müsahibəni təqdim edir.
-Fuad müəllim, sizi UNEC-də görməkdən məmnunluğumuzu ifadə etmək istəyirəm. İlk sualımız UNEC-dəki tədris sistemi barədə olacaq. Diqqətinizi daha çox cəlb edən nə oldu?
-UNEC-dəki tədris sistemini tam öyrənmək imkanım olmadığı üçün hazırda bu suala dolğun bir cavab verə bilmərəm. Amma bütövlükdə, artıq neçənci dəfədir ki, Azərbaycana gəlirəm, bu səfərlərdə UNEC-də də mütləq oluram. Söyləyə bilərəm ki, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti sürətlə inkişaf edən, proqressiv universitetdir və daima yeniliklər edir, müasir fənlər tədris prosesinə daxil edilir və bu, təqdirəlayiqdir.
-Rusiya Ali İqtisad Məktəbi və UNEC tələbələri, ümumiyyətlə tələbə auditoriyası bir-birindən nə dərəcədə fərqlənirlər, hansı özəllikləri var?
-Tələbələriniz məqsədyönlüdürlər, maraqlı suallar verir, diqqətlə dinləyirlər. Bu mənada ali təhsil müəssisələrimizin tələbələri arasında elə bir fərq yoxdur. Başqa məsələdir ki, riyaziyyatla bağlı tədris məqamları artmalıdır, çünki iqtisadiyyatı riyaziyyatsız öyrənmək mümkün deyil.
-Tələbələrin çoxu riyaziyyatı mürəkkəb fənn hesab edirlər. Siz necə düşünürsünüz?
-Mən belə düşünmürəm. Riyaziyyat – dildir, dili öyrənməyin öz qanunları var. Məşq etmək, praktika lazımdır, riyazi cümlələrin qaydalarını öyrənmək lazımdır. Bir də bir məsələ var, riyaziyyatla bağlı fakültələrdə riyaziyyatı abstrakt səviyyədə tədris edir və öyrənirlər. İqtisadiyyatda isə bunu praktiki formada tədris etmək, bilavasitə həyatla, konkret məsələlərin həlli ilə bağlamaq lazımdır. Təəssüf ki, buna uzun illər ərzində əməl olunmayıb.
-Siz dünyanın aparıcı universitetlərində tədris aparmış təcrübəli pedaqoq kimi, tədrisin üç əsas şərti, baza parametri kimi nələri qeyd edərdiniz?
-Birincisi, yaxşı lektorlar, mühazirəçilər. İkincisi, müvafiq tələbə auditoriyası, yəni məhz oxumağı, öyrənməyı qarşılarına məqsəd qoymuş insanlar. Üçüncüsü isə, tələbələrə onlarda maraq oyadacaq, onları cəlb edəcək həyati, real çalışmalar vermək lazımdır. Məsələn, Ali İqtisadiyyat Məktəbində tədris etdiyim fənləri artıq mənim tələbələrim də aparır. “Rəqəmsal iqtisadiyyatın instrumental modeli” kursunun əsas məqsədlərindən biri məhz budur – real həyatda, real məsələlərin həllində riyaziyyatın necə fayda verdiyini, lazım olduğunu göstərməkdir.
-UNEC-lə Rusiya Ali İqtisadiyyat Məktəbi arasında əməkdaşlığın perspektivlərini necə görürsünüz?
-Bilirsiniz, mən Karl Popperin “Elmdə biliyin sahələri və istiqamətləri yoxdur, elmdə yalnız həll olunmamış məsələlər və həll etmək zəruriyyəti var” ifadəsini çox sevirəm. Bu mənada onu deyə bilərəm ki, dünya elmində saysız-hesabsız həll edilməli məsələlər var ki, bu istiqamətdə istedadlı gənclərin, təbii ki, müəllimləri ilə birgə çalışması və əməkdaşlıq etməsi zəruriyyəti var. Ali təhsil müəssisələrimizin əməkdaşlığını ilk növbədə bunda görürəm.
-Tələbələrə nə tövsiyə edərdiniz?
-Tövsiyəm odur ki, vaxtlarından səmərəli istifadə etsinlər, boş yerə sərf etməsinlər. Gündəmdə olan, aktual problemlərin həllinə yönəlmiş tədqiqatlar aparsınlar.
-Fuad müəllim, UNEC İqtisadi Forumu barədə fikirlərinizi bilmək istərdik.
-Dünyanın tanınmış alimlərinin dəvət olunduğu Forumda müxtəlif sahələri əhatə edən aktual və əhəmiyyətli mövzularda maraqlı çıxışlar oldu. Düşünürəm ki, bu qəbildən olan forumların tez-tez təşkil olunması lazımdır. Çünki belə forumlar effektli elmi tədqiqatların aparılması istiqamətində yol xəritəsi rolunu oynayırlar.

Профессор Фуад Алескеров: «Математические дисциплины следует преподавать в практической форме»
musahibe_131221Посетивший Азербайджан в рамках Экономического форума 2021 UNEC известный ученый, один из основоположников современной теории отбора, заведующий кафедрой Высшей математики Национального исследовательского университета Российской высшей школы экономики, д.тех.н., профессор Фуад Алескеров провел цикл уроков мастер-класс и лекции по актуальным проблемам современной экономики.
Научные анализы, обсуждения в связи с выступившими темами авторитетного ученого вызвали большой интерес у преподавателей и студентов.
UNEC News представляет интервью с профессором Фуадом Алескеровым.
-Фуад муаллим, хочу выразить удовлетворение по поводу того, что вижу Вас в UNEC. Первый мой вопрос будет по поводу системы обучения в UNEC. Что больше всего Вас привлекло?
-Ввиду того, что у меня не было возможности полностью ознакомиться с системой обучения в UNEC, сейчас я не могу дать содержательного ответа на этот вопрос. Но в целом, уже который раз я бываю в Азербайджане и обязательно посещаю UNEC, могу сказать, что Азербайджанский государственный экономический университет прогрессивный университет, который развивается ускоренными темпами и постоянно вносит новшества, вводит современные дисциплины в учебный процесс, что заслуживает одобрения.
-В какой степени отличаются студенты, в целом студенческая аудитория Российской высшей школы экономики и UNEC, какие у них особенности?
-Ваши студенты целенаправленны, задают интересные вопросы, внимательно слушают. В этом смысле между студентами наших высших учебных заведений нет большой разницы. Другое дело, что следует повысить в учебном процессе моменты, связанные с математикой, потому что без математики нельзя изучить экономику.
-Большинство студентов считают математику сложной дисциплиной. Вы как думаете?
-Я думаю так. Математика – это язык, для изучения языка существуют свои правила. Необходимо заниматься, изучить правила математических предложений, нужна практика. Есть еще один момент, на факультетах по математике математику преподают и изучают на абстрактном уровне. А в экономике необходимо преподавать в практической форме, непосредственно связать с жизнью, решением конкретных вопросов. К сожалению, этого не делали в течение долгих лет.
-Вы как опытный педагог, преподающий в ведущих университетах мира, что назвали бы в качестве параметра базы, какие три основных условия?
-Во-первых, хорошие лекторы. Во-вторых, соответствующая студенческая аудитория, то есть люди, которые поставили перед собой цель учиться и обучиться. В-третьих, студентам следует задавать жизненные, реальные задания, которые их заинтересуют. Например, дисциплины, которые я преподаю в Высшей школе экономики, ведут уже мои студенты. Одним из основных целей курса «Инструментальная модель цифровой экономики» является показать пользу, которую может дать математика в реальной жизни, в решении реальных моделей, показать ее необходимость.
-Как Вы видите перспективы сотрудничества между UNEC и Российской высшей школой экономики?
-Вы знаете, я очень люблю выражение Карла Попперина «В науке нет сфер и направлений знаний, в науке есть лишь нерешенные вопросы и необходимость в их решении. В этом смысле могу сказать, что в мировой науке есть бесчисленное множество вопросов, которые нужно решить, в этом направлении необходимо, чтобы талантливая молодежь, естественно вместе с преподавателями трудилась и сотрудничала. Сотрудничество наших высших учебных заведений, в первую очередь, я вижу в этом.
-Что Вы посоветовали бы студентам?
-Могу посоветовать, чтоб они рационально использовали свое время и не тратили его зря. Пусть проводят исследования, направленные на решение вопросов повестки дня, актуальных проблем.
-Фуад муаллим, хотелось бы узнать Ваше мнение по поводу Экономического форума UNEC.
-На форуме, в который были приглашены известные мировые ученые, были интересные выступления на актуальные и важные темы, охватывающие разные сферы. Считаю, что такие форумы нужно почаще организовывать. Потому что такие форумы будут играть роль дорожной карты в направлении проведения эффективных научных исследований.