“Qarabağ Azərbaycandır!” devizi altında kütləvi vətənpərvərlik tədbiri keçirilib – VİDEO
Oktyabrın 23-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Qarabağ Azərbaycandır!” devizi altında kütləvi vətənpərvərlik tədbiri keçirilib.
UNEC və “Səs” Media Qrupunun birgə təşkilatçılığı, Müdafiə Nazirliyinin təşəbbüsü ilə keçirilən tədbirdə ümummilli lider Heydər Əliyevin və respublikamızın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, dövlət himni ifa olunub.
Müdafiə Nazirliyinin nümayəndəsi, Əməkdar incəsənət xadimi, Prezidentin fərdi təqaüdçüsü, polkovnik Abdulla Qurbani tədbir barədə məlumat verib.
Tədbirdə çıxış edən UNEC-in rektoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Ədalət Muradov bildirib: “Elə bir Azərbaycan vətəndaşı tapılmaz ki, respublikamızın ərazi bütövlüyünün bərpası və torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi üçün canından keçməyə hazır olmasın. Hər bir vətəndaşımız bu məqsədə nail olmaq üçün Ali Baş Komandanın hər bir əmrinə hazırdır. Çünki Qarabağın işğaldan azad edilməsi təkcə Azərbaycan dövlətinin deyil, bu torpaqda yaşayan hər kəsin, eləcə biz müəllimlərin, tələbələrin, universitetimizdə çalışan hər bir texniki işçinin, əməkdaşın da arzusu, amalı, problemidir”.
Rektor qeyd edib ki, doğma Qarabağın geri qaytarılması məramı xalqımızı Azərbaycan dövlətinin və Prezidentinin ətrafında sıx birləşdirən başlıca dəyərə, milli birliyə və vətəndaş həmrəyliyinə çevirib. UNEC-in 20 minlik kollektivi də həmişə bu məqsədə xidmət edib. Biz xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin ideyalarına sadiq olduğumuzu bu gün bir daha bəyan edir və Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək milli birlik və vətəndaş həmrəyliyi nümayiş etdiririk. “Qarabağ Azərbaycandır!” çağırışı hər bir UNEC-çinin də şüarına çevrilib və hər birimizin fəaliyyət istiqamətidir.
Tədbirin təşkilinə görə minnətdarlığını bildirən Milli Məclis Sədrinin müavini Bahar Muradova qeyd edib ki, “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarı son günlər ölkəmizdə milli ideya səviyyəsinə yüksəlib. Biz bu gün üçrəngli bayraqların işığında sabahımıza yönələn fəaliyyətimizin əsas istiqamətlərindən biri kimi Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunmasını və bu ərazidə yaşamalı olan, lakin Azərbaycanın və dünyanın müxtəlif regionlarında çətin şəraitdə yaşayan hər bir soydaşımızın doğma evlərinə, yurduna qayıdışını təmin etməliyik. Bu təminatı yaratmaq, bu hədəfi reallaşdırmaq üçün Azərbaycan dövləti hələ ulu öndər Heydər Əliyevin dövründən lazım olan ilkin addımları atmışdır.
“1994-cü ilin Horadiz əməliyyatında Horadiz və ətraf 22 kəndin işğaldan azad olunması Ermənistanın və onun havadarlarının Azərbaycan ilə artıq silah gücündə danışmağın mümkün olmadığını sübut etdi. Ötən müddətdə Azərbaycan həm hərbi, həm siyasi, həm də iqtisadi qüdrətini artırmaqla düşmən üzərində növbəti ardıcıl qələbələr qazandı və Qarabağın Azərbaycanın əzəli və tarixi ərazisi olduğunu, Azərbaycanın öz torpaqlarında ikinci Ermənistan dövlətinin yaradılmasına imkan verməyəcəyini bütün dünyaya qəbul etdirdi. Bu gün bütün dünya bu həqiqəti anlayır ki, Qarabağ heç zaman Ermənistanın ola bilməz, Qarabağ heç zaman müstəqil ola bilməz, Qarabağ Azərbaycanın tərkib hissəsidir, əzəli və əbədi torpağıdır”, – deyə B.Muradova bildirib.
B.Muradova xüsusi vurğulayıb ki, 2016-cı ilin Aprel döyüşlərində Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Lələtəpə və digər istiqamətlərdə qazanılan qələbə müasir Azərbaycan Ordusunun regionun ən güclü ordusu və kiçik bir zərbə ilə böyük qələbələr qazanmaq imkanında olduğunu göstərməklə yanaşı, Ermənistan ordusu haqqında yaranmış mifi puç elədi. 2016-cı ildən ötən müddətdə qazanılmış hərbi qələbənin üzərinə Prezident İlham Əliyev iki böyük diplomatik qələbəni əlavə etdi. Biz bir daha dünyaya “Qarabağ Azərbaycandır” nidası ilə səsləndik. Bu, həqiqətən həm Ermənistanı, həm də onun havadarlarını Azərbaycanın bugünkü gücü ilə hesablaşmaq məcburiyyətində olduğunu bir daha dərk etməyə gətirib çıxartdı. Bizi isə bu vəzifəni qısa müddətdə yerinə yetirməyə, öz gücümüzə inanmağa, hədəflərimizə doğru inamla getməyə ruhlandırdı. “Qarabağ Azərbaycandır və nida işarəsi” bəyanatının arxasında hər bir gəncimiz bir nida işarəsi kimi hazır olmalıdır. Bizim hər birimiz bu nidanın arxasındayıq və elə onun özüyük. Prezident İlham Əliyevin həm hərbi, həm də diplomatik uğurlarla qarşımıza çıxardığı bu hədəfə doğru addımlamalıyıq. Hamımız ümumi Azərbaycan naminə bütöv hərəkatın tərkib hissəsi olmalı, Azərbaycan Ordusunu dəstəkləməli, ölkəmizin iqtisadi inkişafını, ictimai-siyasi sabitliyini qorumalıdır. Bu gün “Qarabağ Azərbaycandır və nida işarəsi” şüarı daha ucadan səslənməlidir.
“Səs” Media Qrupunun rəhbəri Bəhruz Quliyev, “Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ Bölgəsinin Azərbaycanlı İcması” İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Tural Gəncəliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin Soçidə “Valday” Beynəlxalq Diskussiya Klubunun plenar iclasının sessiyasındakı qətiyyətli çıxışında səsləndirdiyi “Qarabağ – tarixi, əzəli Azərbaycan torpağıdır. Beləliklə, Qarabağ Azərbaycandır və nida işarəsi” fikrinin artıq bir şüara çevrildiyini vurğulayıblar. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin həmin bəyanatı Azərbaycan Ordusunda böyük ruh yüksəkliyi ilə qarşılanıb və ordumuz qarşısında yeni tapşırıqlar qoyub.
Cəbhə bölgəsindən, Lələtəpədən gələn hərbi qulluqçu, Aprel döyüşlərinin iştirakçısı, “Azərbaycan Bayrağı” ordenli gizir Tahir Misirxanovun “Prezident İlham Əliyev Qarabağ Azərbaycandır nidasını qoydu. Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında Qarabağ Azərbaycandır nöqtəsini biz qoyacağıq. Hər birinizə Vətən, torpaq, bayraq və Azərbaycan sevgisi arzulayıram” fikirləri alqışlarla qarşılanıb.
Sonra birləşmiş rəqs kollektivlərinin və Həzi Aslanov adına Ordu İdeoloji və Mədəniyyət Mərkəzinin mahnı və rəqs ansamblının solistlərinin iştirakı ilə “Qarabağ Azərbaycandır!” adlı bədii-xoreoqrafik kompozisiya nümayiş etdirilib.
Sonda UNEC-in kollektivi adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevə müraciət qəbul olunub.
Qeyd edək ki, tədbirin ssenari müəllifi və quruluşçu rejissoru, Müdafiə Nazirliyinin nümayəndəsi, Əməkdar incəsənət xadimi, Prezidentin fərdi təqaüdçüsü, polkovnik Abdulla Qurbanidir.

A mass patriotic event has been held under the motto “Karabakh is Azerbaijan!”
On October 23, at   Azerbaijan State  University of Economics (UNEC), a mass patriotic event under the motto “Karabakh is Azerbaijan!” was held.
At the event, organized by UNEC and “Ses” Media Group, initiated by the Ministry of Defense, the memory of national leader Heydar Aliyev and those who died for the independence and territorial integrity of our republic was commemorated with a minute’s silence and the national anthem was played.
Colonel Abdulla Gurbani, a representative of the Ministry of Defense, honored art worker, presidential pensioner, spoke about the event.
Speaking at the event, UNEC Rector, Doctor of Economic sciences, Professor Adalat Muradov said: “No Azerbaijani citizen can be found who won’t   be ready to die for the restoration of territorial integrity of our republic and the liberation of our lands from occupation. Each of our citizens is ready for every command of the Supreme Commander to achieve this goal. Because the liberation of Nagorno-Karabakh is a desire, a matter and a problem not only for the Azerbaijani state, but also for the people who live in this land, as well as our teachers, students, every technical worker and staff at our university. ”
The rector said that the intention to return Nagorno-Karabakh had turned our people into a key value,   national unity and civic solidarity that united our people around the state and the President of Azerbaijan. 20,000 staff  of UNEC had always served that purpose. Today we reaffirm our commitment to the ideas of national leader Heydar Aliyev. We demonstrate national unity and civic solidarity by uniting around President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. The motto “Karabakh is Azerbaijan!” has become a motto of every UNEC employee and is the focus of each of us.
Expressing his gratitude for the organization of the event, deputy chairman of the parliament Bahar Muradova said that the slogan “Karabakh is Azerbaijan!” has recently risen to the level of national idea in our country. As one of the key areas of our activities today, in the light of three-coloured flag, we must ensure  territorial integrity, that each of our compatriots who had to live there , but who live in difficult conditions in Azerbaijan and in different regions of the world return  their home. To create this guarantee and achieve this goal, the Azerbaijani government has taken the necessary steps since the time of the great leader Heydar Aliyev.
“The liberation of Horadiz and 22 surrounding villages during the 1994 Horadiz operation proved that Armenia and its patrons could not speak to Azerbaijan with guns. Over the past period, Azerbaijan has won consecutive victories over the enemy by increasing its military, political and economic power and it made  the whole world  accept that Karabakh is the ancient and historic territory of Azerbaijan and that Azerbaijan will not allow the establishment  of the second Armenian state on its lands. Today the whole world realizes that Karabakh can never be Armenia′s, Karabakh can never be independent, Karabakh is an integral part of Azerbaijan, the eternal  land of Azerbaijan. ” B.Muradova said.
B.Muradova emphasized that the victory in Lalatapa and other areas under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev in the April 2016 ruinded the myth about the Armenian army, along with demonstrating that modern Azerbaijani Army was the most powerful army in the region and could win big victories with a small blow. President Ilham Aliyev had added two major diplomatic wins to the military victory since 2016. We once again made announcement to the world  “Karabakh is Azerbaijan”. This really led Armenia and its patrons to realize once again that they  had to settle with today’s power of Azerbaijan. It had   inspired us to fulfill this task as soon as possible, to believe in our own strengths, and to move toward our goals. Each of our young people should be ready as an exclamatory mark   behind the statement “Karabakh is Azerbaijan and the exclamation mark” . Each of us is behind this exclamation mark. We must step towards this goal, which president  Ilham Aliyev has set before us, both with military and diplomatic successes. All of us should be part of the whole movement for the sake of Azerbaijan in general, support the Azerbaijani Army,  and protect the economic development and social and political stability of our country. Today, the slogan “Karabakh is Azerbaijan and the sign of exclamation” should be heard aloud.
Bahruz Guliyev, Head of “Ses” Media Group, chairman of the board of the public association “Azerbaijani Community of Nagorno-Karabakh Region of the Republic of Azerbaijan” Tural Ganjaliyev emphasized that the idea supreme commander-in-chief of the Armed Forces, president of the republic of Azerbaijan Ilham Aliyev  said on his resolute speech at the plenary session of the Valday International Discussion Club in Sochi  “Karabakh is a historic, ancient Azerbaijani land. Thus, Karabakh is Azerbaijan and a sign of  exclamation  ” had already become a motto. It was noted that the statement of President Ilham Aliyev was met with great enthusiasm in the Azerbaijani Army and placed new tasks before our army.
The words of a soldier from the front line, Lalatapa, with the order of “Flag of Azerbaijan” , participant of the April battles, ensign Takhir Misirkhanov “President Ilham Aliyev  put exclamation mark of  “Karabakh is Azerbaija.”  Under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief we shall put the fullstop of “Karabakh is Azerbaijan”. I wish each of you love of the homeland, the land, the flag and  Azerbaijan ” were greeted with applause.
In the end, the art – choreographic composition “Karabakh is Azerbaijan!” was demonstrated with the participation of united dance groups and soloists of the Song and Dance Ensemble of the Hazi Aslanov Army Ideological and Cultural Center.
At the end of the meeting, the appeal was addressed to the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev on behalf of the UNEC staff.
It should be noted that the screenwriter and director of the event is Colonel Abdullah Gurbani, a representative of the Ministry of Defense, honored art Worker, presidential personal pensioner.