Qərbi Makedoniya Universitetinin nümayəndələri UNEC-də olublar
Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universitetinin (QMU) UNEC-lə ortaq diplom proqramının məzunları və QMU-nun akademik heyəti Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
UNEC ilə Qərbi Makedoniya Universitetinin magistratura üzrə ortaq diplom proqramından məzun olmuş magistlər və professor-müəllim heyətindən ibarət 35 nəfərlik nümayəndə heyəti rektor, professor Ədalət Muradovla görüşüb.
Görüş zamanı prof. Ədalət Muradov qonaqlara UNEC-in fəaliyyəti, əldə olunan nailiyyətlər, eləcə də gələcək hədəflər barədə məlumat verib. Yunanıstanlı nümayəndələr görüşdə öz təəssüratlarını bölüşüblər.
Sonra yunanıstanlı qonaqlar üçün UNEC-in I və III saylı tədris binalarında infotur təşkil olunub. Onlar Karyera mərkəzi, İmtahan mərkəzi, 24/7 kitabxana, Bloomberg Maliyyə laboratoriyası, Etern mərkəzi, mühəndislik və texnoloji laboratoriyalarla tanış olublar.
Xatırladaq ki, bu il UNEC-in Qərbi Makedoniya Universiteti ilə birgə magistr proqramından 67 nəfər məzun olub. Noyabr ayında Yunanıstanda keçirilən təntənəli Məzun Günündə UNEC rektoru Ədalət Muradov da iştirak edib.

Representatives of the University of Western Macedonia Visit UNEC
A delegation comprising graduates of the joint diploma program between the University of Western Macedonia (UWM) in Greece and the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), along with members of UWM’s academic staff, has visited UNEC.
The 35-member delegation, which included alumni of the joint master’s degree program and esteemed faculty members, was received by the Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov.
During the meeting, Professor Muradov provided an in-depth overview of UNEC’s activities, notable achievements, and strategic objectives. The representatives from Greece, in turn, shared their positive impressions of the collaboration and their experience at UNEC.
Following the meeting, the Greek delegation participated in an informational tour of UNEC’s Academic Buildings I and III. They were introduced to various state-of-the-art facilities, including the Career Center, Examination Center, 24/7 Library, Bloomberg Financial Laboratory, Etern Center, and advanced engineering and technology laboratories.
It is worth emphasizing that, this year, 67 students successfully graduated from the joint master’s program between UNEC and the University of Western Macedonia. UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, also attended the prestigious Graduation Ceremony held in Greece in November.