UNEC-də təhsil alan əcnəbi tələbələrin sayı 4 dəfə artıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) təhsil alan əcnəbi tələbələrin sayı ildən-ilə artmaqdadır.
Belə ki, 2024-2025-ci tədris ilində UNEC-ə qəbul olan əcnəbi vətəndaşların sayı son on illə müqayidsədə 4 dəfə artıb. Bu, UNEC-in təhsil keyfiyyətinin və cəlbediciliyinin dünya miqyasında daha da artdığının bariz sübutudur.
Bu il UNEC-ə qəbul olan 205 əcnəbi vətəndaşdan 167 nəfəri bakalavriatura, 35 nəfəri magistratura, 3 nəfəri isə doktorantura üzrə təhsili alır.
Tələbələrin 161 nəfəri qeyri-dövlət xətti ilə, 6 nəfəri Hökümətlərarası Saziş çərçivəsində, 5 nəfəri Heydər Əliyev adına Dövlət Qrantı ilə, 32 nəfəri isə DİM vasitəsilə qəbul olub. Bir tələbə isə Türkiyənin Ege Universiteti ilə ikili diplom proqramı çərçivəsində UNEC-də təhsil alır.
Hazırda UNEC-də Çin, ABŞ, Rusiya, Türkiyə, İsrail, İndoneziya, Malaziya, Hindistan, Estoniya, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Gürcüstan və digər ölkələrdən 500-ə yaxın əcnəbi tələbə təhsil alır.

In the 2024–2025 academic year, the number of international students admitted to UNEC has increased fourfold compared to the figures from the past decade. This remarkable growth serves as clear evidence of UNEC’s enhanced educational quality and growing global appeal.
Of the 204 international students admitted this year, 170 are pursuing undergraduate studies, 32 are enrolled in master’s programs, and 3 are doctoral candidates.
Among these students, 161 were admitted through non-governmental funding, 6 through Intergovernmental Agreements, 5 under the Heydar Aliyev State Grant, and 32 through the State Examination Center (DİM). Furthermore, one student is enrolled at UNEC under a dual-degree program in collaboration with Ege University in Turkey.