UNEC-də təhsil alan əcnəbi tələbələrin sayı 4 dəfə artıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) təhsil alan əcnəbi tələbələrin sayı ildən-ilə artmaqdadır.
Belə ki, 2024-2025-ci tədris ilində UNEC-ə qəbul olan əcnəbi vətəndaşların sayı son on illə müqayidsədə 4 dəfə artıb. Bu, UNEC-in təhsil keyfiyyətinin və cəlbediciliyinin dünya miqyasında daha da artdığının bariz sübutudur.
Bu il UNEC-ə qəbul olan 205 əcnəbi vətəndaşdan 167 nəfəri bakalavriatura, 35 nəfəri magistratura, 3 nəfəri isə doktorantura üzrə təhsili alır.
Tələbələrin 161 nəfəri qeyri-dövlət xətti ilə, 6 nəfəri Hökümətlərarası Saziş çərçivəsində, 5 nəfəri Heydər Əliyev adına Dövlət Qrantı ilə, 32 nəfəri isə DİM vasitəsilə qəbul olub. Bir tələbə isə Türkiyənin Ege Universiteti ilə ikili diplom proqramı çərçivəsində UNEC-də təhsil alır.
Hazırda UNEC-də Çin, ABŞ, Rusiya, Türkiyə, İsrail, İndoneziya, Malaziya, Hindistan, Estoniya, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Gürcüstan və digər ölkələrdən 500-ə yaxın əcnəbi tələbə təhsil alır.

Число иностранных студентов, обучающихся в UNEC, увеличилось в 4 раза
Число иностранных студентов, обучающихся в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC), увеличивается с каждым годом.
Так, количество иностранных граждан, поступивших в UNEC в 2024-2025 учебном году, увеличилось в 4 раза по сравнению с последними десятью годами. Это наглядный пример того, что качество образования и привлекательность UNEC растут в мировом масштабе.
Из 204 иностранных граждан, поступивших в UNEC в этом году, 170 человек обучаются в бакалавриате, 32 в магистратуре и 3 в докторантуре.
161 студент поступили по негосударственной линии, 6 по Межправительственному соглашению, 5 по Государственному гранту имени Гейдара Алиева и 32 по ГЭЦ. Один студент в рамках программы двойного диплома с Эгейским университетом Турции учится в UNEC.
В настоящее время в UNEC обучаются около 500 иностранных студентов из Китая, США, России, Турции, Израиля, Индонезии, Малайзии, Индии, Эстонии, Казахстана, Узбекистана, Туркменистана, Грузии и других стран.