QS rəsmisi UNEC-də rektorlara beynəlxalq reytinqin ölkə universitetləri üçün inkişaf imkanlarını açıqlayıb
30 MAY 2019 | VIEWS:
“Quacquarelli Symonds” (QS) beynəlxalq reytinq təşkilatının Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru Zoya Zaitseva UNEC-də olub.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbərinin müavini Yaqub Piriyev, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, nazirliyin nümayəndələri iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, tədbirdə QS reytinqi üzrə ölkə universitetlərinin inkişaf imkanları açıqlanacaq. Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq reytinqlərdə yer alması üçün kifayət qədər potensialının olduğunu deyən rektor, UNEC-in son illər bu istiqamətdə böyük uğurlar əldə etdiyinə diqqət çəkib. Ə.Muradov strateji hədəflərə nail olmaq bu sahədə işlərin daha da təkmilləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Zoya Zaitseva iştirakçılara universitetlərin QS reytinq cədvəlində yer almasının meyarlarını da açıqlayıb. O, QS reytinq siyahısına daxil olunması üçün vacib olan müraciət formaları və şərtlər haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, QS reytinqi akademik nüfuza, universitetlərin müəllim-tələbə sayının nisbətinə, məqaləyə istinadlara, xarici müəllim və tələbələrin, elmi dərəcəli kadrların, professor-müəllim heyətinin məqalələrinin sayına, işəgötürənlərin nüfuzuna, həmçinin internet resurslarının effektivliyinə görə müəyyənləşdirilir.
Əksər ölkələrdə universitetlərin beynəlxalq reytinqinin onların elmi fəaliyyəti, təhsili və beynəlmiləlləşməsi ilə ölçüldüyünü deyən Z.Zaitseva, QS reytinqində məzunların işlə təmin olunması meyarına da ciddi önəm verildiyini qeyd edib. O, UNEC-in QS reytinqində işəgötürənlərin verdiyi səs sayına görə yalnız Azərbaycanda deyil, eləcə də regionda lider olduğunu bildirib.
Təqdimatdan sonra qonaqların sualları cavablandırılıb.
Tədbir Azərbaycan universitetlərinin məsul şəxsləri üçün “Beynəlxalq nüfuzun artırılması: Elektron təmsil, tədbirlər və  tərəfdaşlıq əlaqələrinin idarə edilməsi” mövzusunda seminarla davam edib.

At UNEC QS official announced to rectors the development opportunities of the international rating for the country’s universities
30 MAY 2019 | VIEWS:
Zoya Zaitseva, Regional Director of Quacquarelli Symonds (QS) international rating agency for Eastern Europe and Central Asia   visited UNEC.
The event was attended by deputy head of the Apparatus of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan Yaqub Piriyev, rectors of institutes of higher education   and representatives of the ministry.
Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov said that the development opportunities of country universities on QS rating would be announced at the event. He noted that Azerbaijani universities have enough potential to be included in international ratings, noting that UNEC has achieved great success in recent years. A.Muradov underlined the importance of further improvement of the work in this area in order to achieve strategic goals.
Zoya Zaitseva also announced the criteria for participating in the QS rankings of the universities. She provided detailed information on the application forms and conditions that are important to be included in the QS rating list. She noted that the QS rating is determined by the academic reputation, the ratio of university teachers to students, references to articles, the number of articles by foreign lecturers and students, academic staff, professors and teachers, the reputation of employers and the effectiveness of internet resources.
Noting that the international rating of universities in many countries is measured by their scientific activity, education and internationalization, Z.Zaitseva said that the QS rating also attached great importance to the criteria for employment of graduates. She said that according to the number of votes given by employers   on QS rating, UNEC is a leader not only in Azerbaijan, but   also   in the region.
Guests’ questions were answered after the presentation.
The event continued with a seminar on “Increasing the international reputation: electronic representation, measures and partnership relations management” for the responsible persons of Azerbaijani universities.