QS rəsmisi UNEC-də rektorlara beynəlxalq reytinqin ölkə universitetləri üçün inkişaf imkanlarını açıqlayıb
30 MAY 2019 | VIEWS:
“Quacquarelli Symonds” (QS) beynəlxalq reytinq təşkilatının Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru Zoya Zaitseva UNEC-də olub.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbərinin müavini Yaqub Piriyev, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, nazirliyin nümayəndələri iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, tədbirdə QS reytinqi üzrə ölkə universitetlərinin inkişaf imkanları açıqlanacaq. Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq reytinqlərdə yer alması üçün kifayət qədər potensialının olduğunu deyən rektor, UNEC-in son illər bu istiqamətdə böyük uğurlar əldə etdiyinə diqqət çəkib. Ə.Muradov strateji hədəflərə nail olmaq bu sahədə işlərin daha da təkmilləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Zoya Zaitseva iştirakçılara universitetlərin QS reytinq cədvəlində yer almasının meyarlarını da açıqlayıb. O, QS reytinq siyahısına daxil olunması üçün vacib olan müraciət formaları və şərtlər haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, QS reytinqi akademik nüfuza, universitetlərin müəllim-tələbə sayının nisbətinə, məqaləyə istinadlara, xarici müəllim və tələbələrin, elmi dərəcəli kadrların, professor-müəllim heyətinin məqalələrinin sayına, işəgötürənlərin nüfuzuna, həmçinin internet resurslarının effektivliyinə görə müəyyənləşdirilir.
Əksər ölkələrdə universitetlərin beynəlxalq reytinqinin onların elmi fəaliyyəti, təhsili və beynəlmiləlləşməsi ilə ölçüldüyünü deyən Z.Zaitseva, QS reytinqində məzunların işlə təmin olunması meyarına da ciddi önəm verildiyini qeyd edib. O, UNEC-in QS reytinqində işəgötürənlərin verdiyi səs sayına görə yalnız Azərbaycanda deyil, eləcə də regionda lider olduğunu bildirib.
Təqdimatdan sonra qonaqların sualları cavablandırılıb.
Tədbir Azərbaycan universitetlərinin məsul şəxsləri üçün “Beynəlxalq nüfuzun artırılması: Elektron təmsil, tədbirlər və  tərəfdaşlıq əlaqələrinin idarə edilməsi” mövzusunda seminarla davam edib.

Официальное лицо QS в UNEC раскрыло ректорам возможности развития международного рейтинга для университетов страны
30 МАЯ 2019 | VIEWS:
Региональный директор  по Восточной Европе и Центральной Азии международной рейтинговой организации “Quacquarelli Symonds” (QS) Зоя Зайцева побывала в UNEC.
В мероприятии приняли участие заместитель руководителя аппаратом Министерства образования Азербайджанской Республики Ягуб Пириев, ректоры высших учебных заведений, представители министерства.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что на мероприятии будут раскрыты возможности развития университетов страны по рейтингу QS.  Отметив, что высшие учебные заведения Азербайджана имеют достаточный потенциал для получения мест в международных рейтингах, ректор обратил внимание, что за последние годы UNEC в этом направлении достиг больших успехов. А.Мурадов подчеркнул, что для достижения стратегических целей необходимо совершенствование работ в этом направлении.
Зоя Зайцева ознакомила участников критериями, необходимыми университетам для получения места в таблице рейтинга QS.  Она дала подробную  информацию о формах обращения и условиях, важных для включения в список рейтинга QS.  Было отмечено, что рейтинг QS определяется по академическому авторитету, соотношению преподавателей и студентов университетов, ссылкам статей, числу иностранных преподавателей и студентов,  кадров с ученой степенью,  статей профессорско-преподавательского состава, авторитету работодателей, а также эффективности Интернет-ресурсов
Говоря о том, что в университетах большинства стран международный рейтинг измеряется по их научной деятельности, образованию и интернационализации, З.Зайцева отметила, что в рейтинге  QS большое значение придается критерию обеспечения работой выпускников. Она отметила, что UNEC является лидером по числу голосов работодателей в рейтинге QS не только в Азербайджане, но и в регионе.
После презентации  были даны ответы на вопросы гостей.
Мероприятие для ответственных лиц университетов Азербайджана продолжилось семинаром на тему  «Повышение международного авторитета: Управление электронным представлением, мероприятиями и партнерскими отношениями».